Kendi IPD’nizi Nasıl Ölçersiniz? VR Gözlük İçin Neden Önemli?

6 dakika, Okuma Süresi

IPD’nizi nasıl ölçersiniz? VR gözlük IPD ayarı neden bu kadar önemli. IPD, gözbebekleri arası mesafe anlamına gelir; bu, basitçe gözlerinizin merkezi arasındaki mesafe anlamına gelir. VR ve AR gözlükler söz konusu olduğunda IPD’nizi bilmeniz önemlidir çünkü gözlükler, optimum görüntü kalitesi ve konfor için IPD’nize uyacak şekilde ayarlanabilir.

IPD’nizi bilmek, gözleriniz için hangi gözlüklerin en uygun olduğunu anlamak açısından önemlidir. Neyse ki, yeni bir iPhone veya iPad Pro’nuz varsa veya birkaç basit ölçüm yönteminden birini kullanıyorsanız IPD’nizi kolayca ve otomatik olarak ölçebilirsiniz.

EyeMeasure, IPD’nizi ölçmek için en yeni iPhone ve iPad Pro modellerinde TrueDepth kamerayı kullanan ücretsiz bir iOS uygulamasıdır. Geliştirici Dotty Digital, ölçümün 0,5 mm dahilinde doğru olduğunu iddia ediyor. Uygulamayı kullandıktan sonra “uzak” IPD ölçümü, kulaklığınızı yapılandırırken kullanacağınız ölçüm olacaktır.

Kendi IPD’nizi nasıl ölçersiniz? VR gözlük IPD ayarı

Uygulamayı aşağıdaki iOS cihazlarıyla IPD’nizi ölçmek için kullanabilirsiniz:

Phone

 • iPhone 15
 • iPhone 14
 • iPhone 13
 • iPhone 12
 • iPhone 11
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X

Hangi telefona sahip olduğunuzu bilmiyorsanız iPhone modelinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenin .

iPad

 • iPad Pro 12,9 inç (3., 4., 5. ve 6. nesil)
 • iPad Pro 11 inç (1., 2., 3. ve 4. nesil)

Hangi tablete sahip olduğunuzu bilmiyorsanız iPad modelinizi nasıl belirleyeceğinizi öğrenin .

ipd'nizi nasıl ölçersiniz

IPD Ölçmenin Yolları

Otomatik ölçüm için yukarıdaki cihazlardan birine erişiminiz yoksa, IPD’nizi ölçmenin diğer yollarını burada bulabilirsiniz.

Çevrimiçi IPD Ölçüm Aracı (en kolay)

Bunun gibi tarayıcı tabanlı bir araçla IPD’nizi ölçebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızdaki veya akıllı telefonunuzdaki tarayıcınız aracılığıyla çalışacaktır. Ölçüm için doğru ölçeği belirlemek amacıyla kullanılacak, standart boyutlu herhangi bir manyetik şeritli kartı (örn: kredi kartı veya ehliyet) tutarken fotoğrafınızı çekmeniz istenecektir.

Göz Doktorunuza Sorun (en doğrusu)

Alabileceğiniz en doğru IPD ölçümü bir göz doktorundan alınır. Yetişkin bedeninize ulaştığınızdan beri bu muayeneye gittiyseniz, doktorunuzun dosyasında doğru bir ölçüm olması gerekir; onları arayın ve IPD ölçümünüzü milimetre cinsinden sağlayıp sağlayamayacaklarını sorun. 20 yaşından küçükseniz ve göz doktoruna görünmenizin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçtiyse, ölçümlerinizin güncel olduğundan emin olmak için bir check-up yaptırmak isteyebilirsiniz.

Ayna kullanın (doğru ancak bir cetvele ihtiyacınız var)

Bir cetvel ve aynayla IPD’nizi kolayca ölçebilirsiniz. Daha ayrıntılı bir dökümle birlikte bulabilirsiniz.

 1. Bir aynanın önünde durun ve cetveli burnunuza doğru tutun, böylece ölçüm kenarı doğrudan gözbebeğinizin altından geçsin.
 2. Sağ gözünüzü kapatın ve doğrudan sol gözünüze bakın. Cetveli, “0” işareti doğrudan sol gözbebeğinizin merkezinin altında görünecek şekilde hareket ettirin. Bir sonraki adım için cetveli sabit tutmaya çalışın.
 3. Sol gözünüzü kapatın ve doğrudan sağ gözünüze bakın. Sağ gözbebeğinizin merkezinin hemen altındaki işaret, gözbebekleri arası mesafenizdir.
Bir Arkadaşınıza Sorun (ama bir cetvele ve bir arkadaşa ihtiyacınız var)

Eli sabit olan bir arkadaşınızdan doğrudan gözlerinizin altına bir cetvel tutmasını isteyin. Uzaktaki bir nesneye doğrudan bakın ve arkadaşınızdan “0” işaretini bir gözbebeğinin merkezine hizalamasını isteyin ve ardından diğer gözbebeğinizin merkezinin altındaki ölçümü okuyun. Bu ölçüm sizin IPD’nizdir.

Bu aynı zamanda VR’nin tanıtımını yaptığınız bir VR acemisinin IPD’sini hızlı bir şekilde ölçmenin ideal bir yoludur.

Göz Küresi (zor durumda kaldığınızda)

Bu seçenek hataya en yatkın seçenek olabilir, ancak hızlı bir hizalamaya ihtiyacınız varsa hiç yoktan iyidir; yalnızca fiziksel IPD ayarına sahip gözlüklerle çalışır.

Gözlüğünü taktıktan sonra baskın olmayan gözünüzü kapatın. Baskın gözünüz açıkken, metin veya bir nesnenin düz kenarı gibi keskin, tanınabilir bir dokuya bakın. Maksimum keskinlik konumunu yavaşça bulmak için IPD ayarını ileri geri ayarlamaya başlayın. Bu sizi ideal IPD ortamınızın sahasına sokacaktır. Bu egzersizi her iki gözünüz açıkken denemenizi önermiyoruz  çünkü her iki gözünüzü kullanırken IPD’nizi yanlış hizalamak daha kolaydır.

VR veya AR gözlüğünde IPD’nizi Doğru Ayarlamak Neden Önemlidir?

Beynimizi başka bir gerçeklik gördüğümüze inandırmak için kandırmak, gözlerimizi gerçek dünyayı algılama şeklimizle yakından eşleşen görüntülerle beslemekle başlar. Bu, tıpkı bir dürbünle genişliği ayarlamak gibi, görüntülerin her bir gözle doğru şekilde hizalandığından emin olmak anlamına gelir.

Gerçek dünyayı her zaman kendi IPD perspektifinden gördüğümüzden, gözlüğün doğru hizalama, kökleşmiş 3D derinlik ve ölçek anlayışımızı eşleştirmek açısından önemlidir. VR Gözlüğünüzün IPD’si yanlış ayarlanmışsa sanal dünyanın ölçeği biraz hatalı görünecektir.

Belirli bir gözlüğün fiziksel bir IPD ayarı olmasa bile çoğu gözlüğün ölçek hissini düzeltebilen bir yazılım IPD ayarı vardır. Her iki durumda da bunu doğru şekilde ayarlamak için kendi IPD ölçümünüzü bilmeniz gerekir.

VR ve AR başlıklarında görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmak için doğru IPD’yi ayarlamak da çok önemlidir.

Çoğu gözlükte, merceğin ‘optik merkezinden’ bakıldığında maksimum netlik ve görüş alanı elde edecek şekilde tasarlanmış mercekler ve ekranlar bulunur (buna aynı zamanda ‘etkili nokta’ veya ‘göz kutusu’ da denir). Gözlerinizin merkezi lenslerin optik merkeziyle aynı hizada değilse maksimum netlik ve görüş alanını elde edemezsiniz; merceğe bağlı olarak bu tür bir yanlış hizalama, görsel kalitede şaşırtıcı bir düşüşe yol açabilir.

Neyse ki birçok gözlükte, gözlerinizi lenslerin optik merkeziyle hizalamak için lensler arasındaki mesafeyi değiştirmenize olanak tanıyan fiziksel IPD ayarları bulunur. Fiziksel IPD ayar düğmeleri veya kaydırıcıları olan tüm önemli gözlükler, kendi IPD’nizle eşleştirmek için kullanabileceğiniz, gözlüğün içinde görüntülenen milimetre cinsinden dijital okumalara sahiptir.

Özetle, herhangi bir g en iyi görsel deneyimi ve konforu elde etmek için IPD’nizi bilmek ve doğru şekilde ayarlamak önemlidir. Ölçülen IPD’niz aykırı bir değerse, seçtiğiniz gözlüğünüzün IPD’nize uygun olduğundan emin olmalısınız; fiziksel IPD ayarına sahip bir gözlük, çok daha geniş bir IPD ölçüm aralığını destekleyecektir.

Yorum yazın

TeknoVR