HoloLens 2 AR Navigasyon Deneyimi Artık Araç Sürüşlerinde Kullanılabiliyor

Ekip, gözlüğe göre aracın konumunu izlemek için bir 3D konumlandırma sistemi kullandı ve 3D bilgileri kullanıcının gerçek dünya ortamına aktarmasını sağladı.

3 dakika, Okuma Süresi

Microsoft, Microsoft’un HoloLens 2 karma gerçeklik gözlüğü tarafından desteklenen bir AR (artırılmış gerçeklik) GPS AR Navigasyon deneyimi sistemi geliştirmek için Alman otomotiv üreticisi Volkswagon ile ortaklık kurdu. Microsoft tarafından bahsedilen ‘Hareketli Platform’ özelliği, Volkswagon sürücülerine işe gidip gelirken gerçek zamanlı navigasyon ve güvenlik bilgileri sağlayarak onlara yardımcı olmak için tasarlanmış.

Volkswagen Group Innovation’ın veri bilimi ekibinin başkanı Dr. Andro Kleen, resmi bir blog yazısında “Karma gerçeklik bilgilerinin, müşterilerimizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için sunabileceğimiz en sezgisel bilgi olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Çünkü orada gördükleriniz ve işlemeniz gerekenler, insanların normalde gördüklerine ve işlediklerine çok yakın. O kadar soyut değil.”

hololens 2 ar navigasyon deneyimi

Görünüşe göre, Volkswagon bir süredir AR navigasyonunu deniyor. 2015 yılında şirket, sürücülere nasıl yarışmaları gerektiğini öğretmek için AR teknolojisini sürücüsüz araçlarla birleştiren ‘Race Trainer‘ adlı bir araştırma projesi üzerinde çalışmaya başladı. Sistem, sürüş sırasında gerçek dünyaya direksiyon ve frenleme ipuçları gibi sanal talimatları yansıtmak için HoloLens 2 gözlüğü kullanacak. 

hololens 2 ar navigasyon deneyimi

2018’de Microsoft ve Volkswagon, uzun süredir devam eden bu muammayı çözmek için bir kez daha ortaklık kurdu. Pollefeys ekibi, HoloLens 2 için, takibi kaybetmeyen rahat bir AR navigasyon deneyimi sunmak için aracın hareketini dikkate alan bir algoritma geliştirdi. 

hololens 2 ar navigasyon deneyimi

İlk prototiplemeden sonra, ekip nihayet Microsoft’un Redmond kampüsünün yakınında Volkswagon’un yakınında, önce eğlence tekneleri, ardından otomobil ile yüz yüze testler yapabildi. Ekip, gözlüğe göre aracın konumunu izlemek için bir 3D konumlandırma sistemi kullandı ve 3D bilgileri kullanıcının gerçek dünya ortamına bağlamalarına izin verdi. Örneğin, canlı bir 3D harita aracın ön panelinin üzerine yansıtılarak kullanıcının gözlerini yoldan çok fazla ayırmadan mevcut konumunu kontrol etmesine izin verilebiliyor.

Aracın konumunu takip eden bir konumlandırma sistemi bağladık. Volkswagen’de artırılmış gerçeklik uzmanı Michael Wittkämper, bu şekilde ilgi noktalarına ilişkin bilgiler gibi 3D öğeleri otomobilin dışına da yerleştirebildik” dedi. “Bu, hologramları yalnızca sürücünün öne bakan görüş alanında değil, aynı zamanda gözlük takan kullanıcının baktığı her yerde görüntülemek için tamamen yeni olanaklar sunuyor.

Microsoft’a göre, şirketlerin Hareketli Platform sistemi şimdiden çeşitli denizcilik kuruluşlarından ilgi gördü. Şirket, gelecekte uçaklar, trenler ve asansörler de dahil olmak üzere diğer hareketli ortamlara desteği genişletmeyi planlıyor.

Yorum yazın

TeknoVR