Quest 2 PC Streaming Yazılımı Gelişmiş Görseller İçin “Süper Çözünürlük” Özelliğini Ekliyor

Süper çözünürlük özelliği, az kaynakla daha net görseller üretmek için, Qualcomm bir blog yazısında tekniklerinin kablosuz bant genişliğini, sistem basıncını, belleği azaltabileceğini ve güç gereksinimlerini karşılayabileceğini söylüyor.

2 dakika, Okuma Süresi

Virtual Desktop, doğrudan kablosuz akış kalitesini ve bilgisayar görsellerinin gecikmesini Quest 2 ve Pico cihazlarına yükseltmeyi hedefleyen bir yazılım geliştirmesi olan şirketin Snapdragon Game Super Resolution’ı entegre etmek için Qualcomm ile işbirliği yaptı.

Virtual Desktop, yalnızca bağımsız VR gözlük kullanıcılarının bilgisayarlarına kablosuz erişim sağladığı için değil, aynı zamanda geliştiricisi Guy Godin, kullanıcıları Air Link gibi yerleşik çözümleri kullanmaktan uzaklaştırmak için sürekli olarak yeni özellikler eklediği için harika bir araç diyebiliriz.

Air Link gibi yerleşik yapılar genellikle ücretsiz ve oldukça iyi ama Quest ve Pico kullanıcılarının Half-Life: Alyx gibi oyunları oynamak için VR’ye hazır bilgisayarlarına bağlanmaları biraz zor. Yüksek kaliteli kablosuz akış için geliştirilen yerel PC uygulamasıyla, birden fazla fiziksel monitör arasında geçiş yapmak ve hatta dört adede kadar ayrı bilgisayara bağlanmak gibi şeyler yapabilirsiniz; bu, muhtemelen Air Link güncellemelerinde göremeyeceğiniz bir özellik olacak.

Godin, yerleşik yükseltme için şirketin Snapdragon Oyun Süper Çözünürlük entegre etmek üzere Qualcomm ile birlikte çalıştı ve temel olarak daha düşük çözünürlüklü girdilerden daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturarak bağımsız gözlüklere daha yüksek doğrulukla sunulabilir. Aşağıdaki sonuçlara göz atabilirsiniz:

Az kaynakla daha net görseller üretmek için, Qualcomm bir blog yazısında tekniklerinin kablosuz bant genişliğini, sistem basıncını, belleği azaltabileceğini ve güç gereksinimlerini karşılayabileceğini söylüyor.

Godin, bir Reddit gönderisinde, yeni yükseltmenin “Düşük, Orta kalite (120 fps’ye kadar) ve Yüksek (90 fps’ye kadar) ile çalıştığını ve Ultra çözünürlüğe yükseltildiğini söylüyor. SSW etkinken de çalışabilir ve herhangi bir ek gecikmeye yol açmaz.”

Sanal Masaüstünü Quest Store’dan 20$ karşılığında Quest’te edinebilirsiniz. Godin, aynı zamanda Pico Neo 3 ve Pico 4 ilede kullanılabilecek. Yakında Vive Focus 3 ve XR Elite içinde geleceği söyleniyor.

Yorum yazın

TeknoVR