Facebook, Metaverse İnşa Etmek İçin 50 Milyon Dolarlık Araştırma ve Ortaklık Fonunu Duyurdu

1 dakika, Okuma Süresi

Facebook, Metaverse inşa etmek için fon duyurdu. Temmuz ayında Facebook, şirketin insan iletişimi ve etkileşimi için bir sonraki adım olduğuna inandığı bir dizi birbirine bağlı sanal deneyim ve dünya olan meta veri tabanının bir bölümünü oluşturmaya başlamak için dahili olarak yeni bir organizasyon kurduğunu duyurdu.

Bunun bir parçası olarak Facebook bu hafta, şirketin ”metaverse” ürünlerimizin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini sağlamak için harici araştırmalara ve ortaklıklara harcamak için 50 milyon dolar ayırdığını duyurdu.

facebook, metaverse inşa etmek için

AR ve VR teknolojisi zaten halihazırda tüketiciler için mevcut olsa da, bugün bu sürükleyici teknolojiyle yapabileceklerinizin çoğu birbiriyle ilişkili olmayan bireysel deneyimler.

Metaverse, sanal deneyimlerin ve dünyaların bir düzeyde bağlantı içermesi, birlikte çalışabilirlik ve kimlik paylaştığı bir tür sürükleyici internet olarak tanımlanıyor (yani deneyimler arasında paylaşılan bir avatar).

Facebook, AR ve VR‘ın yanı sıra metaverse’ün, 2014’te Oculus’u satın aldığından beri erken bir kavrayış elde etmeyi amaçladığı “bir sonraki bilgi işlem platformu” olarak adlandırdığı şeyin özü olduğuna inanıyor.

Facebook Metaverse inşa etmek için fon duyurdu

Artık Facebook, Metaverse (meta veriyi tamamı veya en azından bir kısmını) fiilen yaratma çabalarına resmen başladığı için, şirkete “meta veriyi sorumlu bir şekilde inşa etmeye” yardımcı olmak için 50 milyon dolarlık bir “ XR Programları ve Araştırma Fonu” duyurdu.

Duyuru, Facebook Reality Labs Başkan Yardımcısı Andrew “Boz” Bosworth ve Global İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg tarafından imzalandı.

Yorum yazın

TeknoVR