Facebok Horizon Nedir?

4 dakika, Okuma Süresi

Facebok Horizon nedir? sosyal sanal gerçeklik deneyimi. OC6’da, sanal gerçeklikte başkalarıyla birlikte keşfedebileceğiniz, oynayabileceğiniz ve yeni şeyler yaratabileceğiniz bir sosyal sanal gerçeklik deneyimi olan Facebook Horizon her geçen gün genişlemeye devam ediyor. Şu an test aşamasında olan Facebook Horizon. Önümüzdeki haftalarda, beta sürümü için yeni kişileri de teste ekleyerek biraz daha kapsamlı bir test süreci başlatacak.

Üzerinde çalıştığımız şeyi paylaşmaktan ve sizinle Horizon’u geliştirmeye devam etmekten heyecan duyuyoruz – bu sadece bir başlangıç.

 

Facebok Horizon Nedir? Sosyal Sanal Gerçeklik Deneyimi. Olasılık Dünyalarını Keşfedin

Horizon sizi, tüm topluluk tarafından tasarlanan ve oluşturulan, sürekli genişleyen sanal deneyimler evrenini keşfetmeye davet ediyor. Facebook ekipleri tarafından oluşturulan Plaza ve dünyalar da dahil olmak üzere Horizon’da gördüğünüz her şey Horizon oluşturma araçlarıyla oluşturuluyor. Horizon’da görmek istediğiniz şeyleri ve ziyaret etmek istediğiniz yerleri inşa edebilirsiniz.

İnsanlar arasında anlamlı bağlantılar oluşturmak ve Facebook Horizon katılan herkes için güçlü bir topluluk duygusu geliştirmek hedefleniyor. Horizon, sanal gerçeklik dünyaları yaratmak ve kendinizi ifade etmek kadar anlamlı bağlantılarla da ilgili. Facebook Horizon birçok insanın bir araya gelebileceği geniş alanlar hayal ediliyor ve bu şekilde geliştiriliyor. Şu an için herhangi bir alanı en fazla 8 kişi paylaşabiliyor ama facebook ekibi zamanla bu alanlardaki kişi sayısını arttırarak daha büyük topluluklar kurulmasına olanak vermek istiyor.

Facebok Horizon Sosyal Sanal Gerçeklik Deneyimi, arkadaşlarınızla buluşmayı veya yeni insanlarla tanışmayı kolaylaştıran bir VR deneyim olacak. Horizon’da gezinirken birlikte sohbet edebileceğiniz kişiler ile bir partiye katılabilir ve yenilikleri görmek için Horizon Plaza’daki öne çıkan dünyalara göz atabilirsiniz. Ayrıca, Horizon’da yayınlanan dünyaları ada göre arayabileceğiniz ve keşfedilecek yeni yerler bulabileceğiniz menüye de gidebilirsiniz.

Bir kaç aydır, yeni dünyaların inşa edilmesi ve araçların denenmesi için test aşamasında farklı topluluklardan destek alınıyor. Bunlardan biri olan ve orman temalı bir macera dünyası inşa eden Horizon yaratıcısı Clint Ferguson, “Dünyanızda yürümek ve yaptıklarınızla gurur duymak en ödüllendirici yöndü” diyor. “Kolay işbirliğine dayalı oluşturma araçları fikirlerinizi hayata geçirir. Horizon, hayal gücünüzün izin verdiği kadar ayrıntılı ve yaratıcı olmanızı sağlıyor. ”

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Ferguson ve diğer Horizon yaratıcıları, beta kullanıcılarının bugün Horizon’da deneyebilecekleri her türden öncü deneyimler geliştirdiler. .

Facebook Horizon Dünyasında Güvenlik ve Gizlilik

Sosyal Sanal Gerçeklikte mümkün olanın sınırlarını zorlarken, insanların Horizon deneyimlerinin kontrolünü elinde tutmasına önem veriliyor. Horizon’daki herkes Oculus Davranış Kuralları’na uymak anlamında, rapor göndermek ve sorunları gidermeyi kolaylaştıran birkaç yeni özellik sunulacak.

Horizon’da istediğiniz zaman bilek menünüzden kişisel bir Güvenli Bölgeye erişebileceksiniz. Kişisel Güvenli Bölgenize girdikten sonra, çevrenizdeki kişileri ve içeriği sessize alabilir, engelleyebilir veya bildirebileceksiniz.

VR’da işlerin hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini de biliyoruz. Bir kaç yıl önce Oculus Venues ile başlatılan işlevselliğe benzer sistem ve sorunlar çıktıkça ele almak ve hızlı bir şekilde gidermek için sistemin geliştirildiğini görüyoruz.

Birini sessize alır, engeller veya bildirirseniz, avatar olarak görünmeyecek eğitimli bir güvenlik uzmanı, güvenliğinizi sağlamak için durumu uzaktan gözlemlenlenebilecek ve kaydedilebilecek.

Aynı zamanda, Horizon’da rapor gönderilmesini kolaylaştıracak bir özellik sunulacak bilgisi veriliyor. Facebook Horizon dünyasına ilk girişte yaşanacak kötü olayların anlık olarak kayda alınması konusunda sorun çıkacağını düşünen firma bunun için farklı bir önlem alarak. Oculus Horizon dünyasında raporlamadan önceki son bir kaç dakikayı kayıt altına alabilecek. Bir rapor gönderirken, elde edilen bu bilgileri ne olduğunun kanıtı olarak ekleyebileceksiniz. Bu bilgiler, cihazınızda yerel olarak işlenen ve zamanla üzerine yazılan bir dönen arabellek aracılığıyla toplanacak. Bu kayan arabellekten yakalanan ses verileri, bir rapor gönderilmedikçe sunucularda saklanmayacak, ancak Facebook ekibi bunun dışında Ek Beta Facebook Horizon Veri Politikası uyarınca Horizon’daki VR deneyiminizle ilgili diğer verilerin saklanabileceğinin bilgisini verdi.

Facebook Horizon nedir? sosyal sanal gerçeklik deneyimi olarak oldukça iddalı görünüyor.

Her zamanki gibi beta test için kullanıcımı alımları ilk başta, ABD ve Kanada’daki Oculus Quest ve Rift Platformunda başlayacak. Zamanla daha fazla kişinin beta’ya alınacağı söyleniyora. Sizde Facebook Horizon Beta testine başvurarak küçükte olsa bir şans yakalayabilirsiniz.

Horizon yaratıcısı Sunny Ammerman, “Size ilham veren şeyleri yapın” diyor. “Bazı popülerlik ölçütlerini karşılamanız veya başkalarının istediğini düşündüğünüz şeylere hitap etmeniz gerektiğini düşünmeyin. İstediğiniz bir şey yapın, özgünlüğünüz ve benzersizliğiniz parlayacak ve başkalarına ilham verecek. Her şeyden önce, iyi eğlenceler! ”

Yorum yazın

TeknoVR