OPPO, en yeni AR gözlüğü OPPO Air Glass’ı duyurdu.

5 dakika, Okuma Süresi

OPPO Air Glass gelecek yıl piyasaya sürülecek, AR tüketici elektroniğine bir adım daha yakın. OPPO AR gözlüğü 30g ağırlık, bilgi istemleri, çeviri, navigasyon, teleprompter işlevleri ve 10,5 saat pil ömrü, gerçekten heyecan verici olduğunuzu söyleyebiliriz. Sadece bu birkaç ana işlev bile bir çok insan için motivasyon sebebi diyebiliriz.

Tabii ki fiyatının kabul edilebilir bir aralıkta olabileceği varsayımını düşünüyoruz. Yüz tanıma işlevini de eklerseniz daha mükemmel olur.

en yeni ar gözlüğü oppo air glassEn yeni AR gözlüğü OPPO Air Glass

14 Aralık’ta Shenzhen’deki OPPO INNO DAY’de OPPO “büyük hamlesini” en yeni AR gözlükleri OPPO Air Glass’ı duyurdu.

VR jiroskopu gösterildi ve toplantının ardından OPPO’nun ürün planlaması ve takiple ilgili stratejileri hakkında derinlemesine bir anlayış kazanmak için OPPO’nun XR teknik lideri Xu Yi ile bir fikir alışverişi yapıldı.

OPPO’nun AR gözlüklerini piyasaya sürmesi yeni bir haber olmasa da, bundan önce OPPO, iki nesil AR gözlük ürünü piyasaya sürdü. OPPO AR Glass 2020 ve OPPO AR Glass 2021. İlk nesil ürünler hepsi bir arada bir tasarımdır ve ikinci nesil Bölünmüş tasarım kullandı. İki nesil arasındaki fark esas olarak donanım ve yazılımdır.

  • Donanım: ayrılabilir modüler tasarım, 30g ultra ince “tüketici AR ürünü”

Önceki iki nesil AR gözlük ürünleriyle karşılaştırıldığında, OPPO’nun Air Glass neslinin tüketici elektroniğine daha yakın olduğu söylenmelidir.

en yeni ar gözlüğü oppo air glassGözlükler monoküler bölünmüş bir tasarım kullanır, toplam ağırlık sadece 30g’dır, merceğin şekli bir ağustos böceği kanadı gibi, ince ve zarif, kalınlık sadece 1.3 mm’dir, şu anda sektördeki en hafif monoküler dalga kılavuzu camıdır.

Raporlara göre OPPO Air Glass, yerleşik bir Qualcomm Snapdragon 4100 giyilebilir cihaz platformuna sahip ve OPPO’nun kendi geliştirdiği Spark mikro optikle donatıldı. Bunun sektördeki en küçük optik olduğu söyleniyor. Bu aynı zamanda bu ürünün ağırlığının 30g olarak kalabilmesinin en temel nedenlerinden biridir.

Ekran, yüksek parlaklıkta, düşük güçlü Mikro LED ekrana sahip kırınımlı bir optik dalga kılavuzu optik çözümü benimser. Tek bir yeşil ekranla 16 gri skala ve 256 gri skala olmak üzere iki görüntüleme modunu destekler ve ekran parlaklığına ulaşabilir. 3 milyon nit piyasadaki çoğu AR gözlük ürününden birkaç kat daha yüksek olan 1400 nit’e kadar çıkabilir. FOV 28 derecedir.

Parlaklık, AR gözlüklerinin daha günlük kullanıma uyum sağlaması için önemli bir özelliktir. AR teknolojisi, gelecekte cep telefonlarının yerini alacak önemli bir bilgi işlem platformu olarak kabul edildiğinden, ekran gereksinimleri de daha yüksektir. Gerekli olan sadece geniş bir görüş alanı değil, aynı zamanda çeşitli Ortam ışığına uyum sağlayabilmesi gerekir. Şu anda, çoğu AR gözlüğünün parlaklığı çoğunlukla 1000 nit kadardır ve hatta birçok ürün 500 nit’in altındadır. Bu nedenle, gün ışığı ortamında, net bir şekilde görmek için ekranın güneş gözlüğü camı şeklinde kaplanması gerekir. Micro-LED‘in ekran parlaklığı şu anda diğer tüm silikon bazlı OLED veya LCOS çözümlerinden daha yüksektir, güç tüketimi, hacim ve parlaklıktaki avantajları çoktur.

Ekranın yanı sıra OPPO Air Glass’ın tasarımı da oldukça gösterişli.

Gözlüklerin ekran, optik ve hesaplama kısımları, kullanım için çerçeveden ayrılabilen bağımsız modüller şeklindedir ve manyetik tasarımı çok uygundur.

en yeni ar gözlüğü oppo air glassOPPO’ya göre, OPPO AR gözlükleri gelecekte daha fazla kit ile donatılacak.

Gözlüklerin şarj kutuları özel olarak tasarlanmış ve oldukça dikkat çekicidir. Ürünün genel tasarımı, ürünün formu veya kullanıcının taşınabilirliği ne olursa olsun oldukça kullanıcı dostudur. Bir elektronik tüketici ürününün temel gereksinimlerini karşılayan OPPO Air Glass’ın normal durumda, aralıklı kullanımda 3 saat kullanılabileceği ve şarj kutusu üzerinden 10.5 saat şarj edilebileceği söyleniyor.

Etkileşim açısından, OPPO dokunma, ses, jest ve baş hareketi kontrolü olmak üzere dört etkileşim yöntemi sunarak kullanıcıların alışkanlıklarına göre en sevdikleri etkileşim yöntemlerini özgürce seçmelerine olanak tanır: Akıllı asistanı aktif ettikten sonra, kullanıcı sesli arama yapabilir.

Gözlüğün temel ayarları ve temel işlevlerin kullanımı; OPPO Watch’u eşleştirirken, kullanıcılar avuç içini çevirerek, yumruk yaparak vb. uygulamaları onaylayabilir, iptal edebilir ve değiştirebilir; baş hareketi kontrol modunda açabilirsiniz. Başınızı hafifçe indirerek bildirim mesajını açabilir veya, başınızı hafifçe kaldırarak, bildirimi kaldırabilirsiniz.

Kullanım sırasında, özel bir Uygulama aracılığıyla, ColorOS 11 ve üstünü destekleyen cep telefonları ve OPPO Watch ile kullanılabilir. uygulamalardan bildiri alabilir.

en yeni ar gözlüğü oppo air glassNavigasyon senaryosunda OPPO, Baidu Haritaları ile stratejik işbirliği yapmaktadır. Gözlükler, yürüyüş ve bisiklet navigasyonu için Baidu Haritalarını destekleyebilir. Aynı zamanda, Baidu Haritaları aracılığıyla çevredeki çevre bilgilerini de gösterebilir. Kullanımdayken, gözlük ekranda bilgi ve sesli komutları gösterecektir.

OPPO XR teknolojisi başkanı Xu Yi, mevcut ürün formu ve uygulama senaryoları hakkında görüşlerini dile getirerek şunları söyledi:

“Monoküler kullanmanın nedeni, ürünü hem hafif hem de ince yapmak ve aynı zamanda bilgiyi kullanıcılara hızlı bir şekilde ulaştırmak temel işlevini gerçekleştirmektir. “

OPPO’nun AR gözlükleri teknolojisini bu kadar benimsemesi gelecekte AR gözlüklerinin akıllı telefonların yerini alabileceği ön görüsü olabilir mi? Düşüncelerinizi yorum kısmından bizim ile paylaşabilirsiniz.

Yorum yazın

TeknoVR