Eğitimde XR Potansiyeli, XR’ın Eğitimdeki Öğretimdeki Durumu 2022

Eğitim dünyası salgın sonrası gelişmeye devam ettikçe ve uzaktan ve çevrimiçi öğrenme gibi kavramlar daha popüler hale geldikçe, Eğitimde XR olan talep artmaya devam edecek. Uygulamalı ve unutulmaz öğrenme deneyimleri için sayısız fırsatla XR, bilgiyi paylaşma şeklimizi sonsuza kadar değiştirebilir.

5 dakika, Okuma Süresi

Genişletilmiş gerçeklik geliştikçe Eğitimde XR Potansiyeli, XR devriminin belki de en heyecan verici yollarından biri eğitim ve öğretim sektörüdür. Eğitim, AR, VR ve MR teknolojileri için yüksek oranda benimsenen bir alan olarak tanımlanmıştır . Öğretmenler ve eğitim departmanları, öğrencilerinin ilgisini çekmek ve onlara ilham vermek için yeni yollar ararken, XR, uygulamalı, sürükleyici deneyimler için yeni bir yol sunuyor.

XR, hayatımızın her zamankinden daha fazla yönüne hızla giriyor. Eğlence ve oyun şirketleri tarafından büyük ölçüde benimsenen yeni bir konsept olarak başlayan teknoloji, ana akım haline geldi. İşbirliği ve iletişimden müşteri hizmetleri ve ürün geliştirmeye kadar her şey için genişletilmiş gerçekliği kullanıyoruz.

XR teknolojileri ile, fiziksel bir sınıfı yeniden oluşturmak için tasarlanmış sanal bir ortamda uzaktan öğrenenleri birbirine bağlayabilir veya şahsen erişemedikleri ortamlardan geçmelerine izin verebiliriz. Eğitim ve öğretimde XR’nin gelişen durumuna daha yakından bakalım.

Eğitimde XR Potansiyeli

Pandemiden önce, eğitim sektörü genellikle yeni teknolojileri nispeten yavaş benimseyen bir sektör olarak görülüyordu. Yeni araçları ve yenilikleri uygulamak, eğitim tesisleri, üniversiteler ve okullar için pahalı ve zaman alıcı bir durum. Eğitimciler için geleneksel öğretim yöntemlerini korumak, yeni ortamları keşfetme riskini almaktan genellikle daha kolay.

Bununla birlikte, COVID-19 ortaya çıktığında, hükümet hibeleri ve eğitime yapılan yeni yatırımlar, tesislerin hızlı bir dönüşüm süreci başlatmasına izin verdi. Okullar, öğrencileriyle bağlantı kurmak için XR ile deneyler yapmaya başlayabilir ve üniversiteler, uygulamalı eğitim için VR’nin potansiyelini keşfetti.

Şimdiden Penn State Üniversitesi kendi simülatörüne sahipken, San Diego Üniversitesi öğrencilere astronomiyi öğretmek için VR kullanıyor. Aşağıdaki alanlarda ortaya çıkan potansiyelle birlikte, kapsamlı eğitim için kullanım durumlarında ani bir artış gördük:

  • İşyeri eğitimi: XR çözümleri, özellikle insanların çok fazla görüntülü toplantıya girdikten sonra yorulduğu bir zamanda, işyeri eğitim ortamları için idealdir. XR çözümleri ile insanlar hem müşteri hizmetleri ve iletişim için yumuşak beceriler hem de teknik beceriler öğrenebilecekleri sürükleyici ortamlara adım atabilirler.
  • Gerçek dünya simülasyonları: VR ile şirketler ve eğitim sağlayıcılar, insanları yüz yüze eğitmekten daha güvenli ve daha ucuz olan gerçek dünya deneyimlerinin simülasyonlarını oluşturabilir. Örneğin, bir mühendislik tesisindeki çalışanlar, kendilerini elektrik çarpması riskine atmadan elektrikli cihazlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenebilirler.
  • Geliştirilmiş bilgi saklama: Karmaşık becerileri uygulamak ve yeni yetenekler geliştirmek için, oldukça sürükleyici bir ortamda tekrarlayan eğitim genellikle gereklidir. Araştırmalar, VR’nin başarılı bilgi hatırlaması sağlamada geleneksel eğitim yöntemlerinden %10’a kadar daha etkili olabileceğini gösteriyor.
  • Uzaktan eğitim: Öğrencilerin her zaman fiziksel bir sınıfta bulunamayacakları bir ortamda, XR eğitim alanına erişmek için yeni bir yol sağlar. Öğrenciler sanal ortamlarda bizzat oradalarmış gibi birlikte çalışabilir ve öğrenebilirler.

Eğitim ve Öğretim için XR’ı Yönlendiren Trendler

XR dünyasındaki hızlı yenilik, eğitim çözümlerine artan yatırımla birleştiğinde, eğitimde XR için olağanüstü bir büyüme sağladı.

Polis akademileri, memurları zor durumlarla başa çıkma konusunda eğitmek için şimdiden VR kullanıyor. Tıp öğrencileri, kadavralar olmadan insan anatomisi hakkında bilgi edinmek için Microsoft HoloLens sistemi gibi araçlar kullanıyor . İş alanlarında çalışanlar bile VR ve Karma Gerçeklik araçları aracılığıyla müşterilerle etkileşim kurmanın yeni yollarını keşfediyor.

Sürükleyici eğitim deneyimlerine yönelik talep artmaya devam ettikçe, bu alanda ortaya çıkan aşağıdakiler gibi birkaç eğilimin ortaya çıktığını görüyoruz:

  • 5G Bağlantısı: Özellikle güçlü sürükleyici deneyimler yaratma söz konusu olduğunda, geleceğin XR ortamı için daha iyi bağlantı çok önemli olacaktır. Daha iyi 5G bağlantıları, nerede olurlarsa olsunlar öğrencilere öğretmenlerin holografik görüntülerini göndermedeki gecikmeyi azaltmalı veya öğrencilerin esnek VR ortamlarında öğrenmelerini sağlamalıdır.
  • Metaverse : Metaverse sadece topluluklar ve işyerleri için bir ekosistem değil, aynı zamanda eğitim ve öğretim aracı için güçlü bir ortam olabilir Üniversiteler ve eğitim tesisleri, kampüslerini ve ortamlarını metaverse ile yeniden oluşturabilir ve dünyanın her yerinden öğrenci topluluklarını bir araya getirebilir.
  • AI ve XR’yi birleştirme : Yapay zeka XR ortamına girerken eğitimciler için yeni fırsatlar açılıyor. Örneğin, eğitim ekipleri, personel üyelerine eğitim süreci boyunca rehberlik etmek için yapay zeka sanal asistanlarıyla tamamlanan şirketler için özel öğrenme deneyimleri oluşturabilir. Bu, VR deneyimini izlemek için uygulamalı bir öğretmene sahip olma ihtiyacını azaltır.
  • Hibrit öğrenme: AR ve MR teknolojileri ile, hibrit öğrenme deneyimleri için dijital ortamın özelliklerini gerçek dünyaya getirmek mümkün olacaktır. Bu, gelecekteki öğrencilerin kadavraları boşa harcamak yerine insan vücudunun holografik bir versiyonu üzerinde cerrahi teknikleri uygulayabilecekleri anlamına gelebilir. Veya ekip üyeleri, AR gözlükleri aracılığıyla vizyonlarına yerleştirilmiş talimatlarla iş başında araçları nasıl kullanacaklarını öğrenebilirler.
  • Dokunsal geribildirim: Öğrenmeyi daha sürükleyici hale getirmenin yollarını aradıkça, dokunsal geribildirim ve diğer akıllı araçlar daha popüler hale gelebilir. Bu araçlar, kullanıcıların etkileşimde bulundukları dijital içeriği gerçekten hissetmelerini sağlar. Bu, bilgi hatırlamayı geliştiren kas anıları oluşturmaya yardımcı olabilir. Eğitim deneyimi ne kadar sürükleyici olursa, öğrencilerin ders bittikten sonra onlara devam etme olasılığı o kadar artar.

Eğitim ve Öğretimde XR’nin Geleceği

Araştırmalar, eğitimde XR kullanmanın faydalarını göstermeye başladı bile. Öğrencileri eğitmek için geleneksel yöntemler yerine VR’ı kullanan bir çalışma, %27.4 daha yüksek ortalama ile test sonuçları aldı. Aynı rapor, daldırma öğrencilerinin yeni fikirleri ve kavramları daha fazla kavrayabildiklerini ve topladıkları bilgileri akıllarında tutma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da ortaya koydu.

Eğitim dünyası salgın sonrası gelişmeye devam ettikçe ve uzaktan ve çevrimiçi öğrenme gibi kavramlar daha popüler hale geldikçe, XR’a olan talep artmaya devam edecek. Uygulamalı ve unutulmaz öğrenme deneyimleri için sayısız fırsatla XR, bilgiyi paylaşma şeklimizi sonsuza kadar değiştirebilir.

Yorum yazın

TeknoVR