Disney Kendi Metaverse’ünü Oluşturacak

2 dakika, Okuma Süresi

Disney kendi Metaverse’ünü oluşturacak, devasa orijinal IP koleksiyonuyla, nihai Disney metaverse deneyimini sağlayabilir. Metaverse ve ötesine! Walt Disney Company, Disney’in IPs evrenini kullanarak fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlayarak kendi meta evrenlerini yaratmada Mark Zuckerberg’e katılacaklarını duyurdu. Buna Buzz Lightyear ve Princess Elsa gibi ikonik karakterler ve Star Wars, Marvel, The Muppets, Disney Animation Studios gibi büyük serilerde dahil olacak..

Disney, bir süredir VR/AR üzerine geliştirmeler yapıyor. 2018’de Disney Imagineers , Disney animatörlerinin VR’da geliştirme yapmasına izin veren bir animasyon aracı olan PoseVR’yi yarattı. Ayrıca, VR’da fiziksel geri bildirim üretebilen MotionStick adlı bir AR aracı geliştirdiler ve hatta Star Destroyers’ı dünyanın dört bir yanındaki ünlü yerlerin üzerine yerleştiren bir AR uygulaması başlattılar.

Disney ayrıca, Oculus (Meta) Quest için yapılan Vader Immortal serileri ve Star Wars: Tales From the Galaxy’s Edge ile oldukça dikkat çeken VR deneyimleri geliştirdi.

Yakın zamanda, ILMxLAB ve Facebook önizlemesini sunmak için işbirliği yaptı.

Disney CEO’su Bob Chapek, “Walt Disney Company, eğlence deneyimini geliştirmek için teknolojinin kullanımı konusunda uzun bir geçmişe sahip” dedi ve ekledi, “Bugüne kadarki çabalarımız yalnızca bir önsözdür. Fiziksel ve dijital dünyayı daha da yakından bağlayabileceğimiz, kendi Disney meta evrenimizde sınırsız hikaye anlatımına izin verebileceğimiz bir zamana ve tüketicilere Disney’in sunduğu her şeyi deneyimlemeleri için benzersiz fırsatlar yaratmayı dört gözle bekliyoruz. ”

Şu anda Disney’in meta evreni ve hatta kullanmayı planladıkları teknoloji türleri hakkında fazla ayrıntı yok, ancak Mickey, Minnie, Pluto, Cinderella gibi eski karakterlerin yanı sıra popüler Disney Plus karakterlerini görebiliriz.

Disney Plus’ın şu anda yaklaşık 118 milyon abonesi var. Disney, metaverse’ü, aynı anda büyüyen VR/AR endüstrisindeki paylarını baz alarak, abonelik sayılarını artırmanın potansiyel bir yolu olarak görüyor.

Zuckerberg, Facebook’un Connect etkinliği sırasında metaverse vizyonu hakkında bilgi verirken, Facebook’un metaverse vizyonunun tek bir şirket tarafından oluşturulmayacağını söyledi: “Yeni deneyimler ve birlikte çalışabilir dijital öğeler yapan yaratıcılar ve geliştiriciler tarafından oluşturulacak ve günümüz platformları ve politikaları tarafından sınırlandırılandan çok daha büyük bir yaratıcı ekonominin kilidini açın.”

Walt Disney’in, ziyaretçileri hayal dünyasına çeken yenilikçi tema parkı gibi, Chapek de metaverse ile Walt Disney’in hayal edebileceğinin ötesine geçtiği görülüyor; sınırsız olanaklar ve potansiyelle dolu bir dünya.

Yorum yazın

TeknoVR