IDC Tahminlerine Göre Bağımsız Sanal Gerçeklik Gözlüğü Quest 2,15 Milyon Adete Yakın Satıldı

IDC'den Francisco Jeronimo Twitter'da (piyasada 20 ay sonra) satılan yaklaşık 15 milyon birim ile Quest 2'nin “bugüne kadarki en başarılı VR gözlüğü” olduğunu yazdı.

2 dakika, Okuma Süresi

IDC’nin tahminlerine göre Meta’nı bağımsız Sanal Gerçeklik gözlüğü Quest 2, lansmanından bu yana 14,8 milyon adet sattı. IDC (International Data Corporation), pazar büyüklüğü, pazar payı ve popüler ürünlerin birim satışlarına ilişkin tahminlerini detaylandıran raporlar hazırlayan ve satan bir analist firması.

Analistler, tedarik zincirindeki kaynakları kullanma eğilimindedir, ancak doğrulukları, özellikle düşük hacimli ürünler için çılgınca değişebilir.

IDC’den Francisco Jeronimo Twitter’da (piyasada 20 ay sonra) satılan yaklaşık 15 milyon birim ile Quest 2’nin “bugüne kadarki en başarılı VR gözlüğü” olduğunu yazdı. Ayrıca VR satışlarının geçen yıl %97 ve bu yılın ilk çeyreğinde %242 arttığını iddia etti.

Karşılaştırma için, PlayStation 5 resmi olarak 20 milyon adet sattı ve tahminler Xbox Series X & S’yi 14 milyonun üzerine çıkardı. Evet, bu tahminler doğruysa Quest 2, yeni Xbox konsollarından daha fazla birim sattı.

Göre bağımsız sanal gerçeklik gözlüğü Quest 2,15 milyon adete yakın satıldı peki, bu tahminler doğru mu?

Meta, donanım satış rakamlarını resmi olarak açıklamıyor, ancak geçmişte Quest 2’nin başarısına dair ipuçları vardı.

Doğrudan, Quest 2’ye güç veren Snapdragon XR2 yongasının arkasındaki şirket olan Qualcomm’un CEO’su, Kasım ayında “Quest 2, 10 milyon birimdi” dedi. Bir Qualcomm sözcüsü, bu ifadenin “ortalama üçüncü taraf pazar büyüklüğü tahminleri” olduğunu söyleyerek geri adım attı – ancak bu, Quest 2’deki ilişkileri göz önüne alındığında Meta ile olan süreci bozmamak için yapılmış bir açıklama olabilir.

Meta Quest 2, piyasada Kasım ayı itibariyle 13 ayda gerçekten 10 milyona ulaştıysa, bugün itibariyle 20 ayda 14.8 milyona ulaşması makul görünüyor.

Yorum yazın

TeknoVR