Application Spacewarp, Quest Geliştiricilerinin Kullanımına Sunuldu

3 dakika, Okuma Süresi

Connect 2021’de Meta, Quest uygulamalarının performansını %70 oranında artırabileceğini söylediği Application Spacewarp adlı yeni bir Quest oluşturma teknolojisini duyurdu. Meta, Oculus PC uygulamalarında kullanılabilen Asenkron Spacewarp teknolojisine benzer olsa da, Application Spacewarp’ın daha da iyi sonuçlar üreteceğini söylüyor.

Quest’in düşük güçlü donanımındaki yüksek performans çıtası göz önüne alındığında, uygulama performansını artırmaya yardımcı olabilecek her şey geliştiriciler için bir nimet.

Bu nedenle, Connect 2021’de Meta, uygulama performansını yaklaşık %70 oranında artırabileceğini söylediği Application Spacewarp adlı yeni bir Quest oluşturma teknolojisini tanıttı.

Uygulamaların yarım kare hızında (örneğin, 72 FPS yerine 36 FPS) çalışmasına izin vererek başarıyor ve ardından sistem, önceki karedeki hareketi temel alan sentetik bir kare oluştuyor ve bu kare diğer karelerle dolduruluyor. Görsel olarak, uygulama tam kare hızında bir uygulamayla aynı hızda çalışıyor gibi görünüyor.

36 FPS’yi hedefleyen bir uygulama, 72 FPS’de çalışmaya kıyasla her bir karenin oluşturulması için iki kat daha fazla zamana ihtiyaç duyar; bu ekstra zaman geliştiriciler tarafından istedikleri gibi kullanılabilir (örneğin, daha yüksek çözünürlükte işlemek, daha yüksek poligon kullanmak, geometrik karmaşıklığı artırmak, ekrana daha fazla nesne koymak vb.).

Elbette, Application Spacewarp’ın kendisi, işini yapmak için serbest bırakılan hesaplama süresinin bir kısmına ihtiyaç duyuyor. Sistemi bir dizi mevcut Quest uygulamasıyla test eden Meta, tekniğin, Application Spacewarp işini bitirdikten sonra bile geliştiricilere sunulan oluşturma süresini %70’e kadar artırdığı bilgisini aktardı.

applicationspacewarpdoubling

Geliştirici Kontrolü

Application Spacewarp kullanan geliştiriciler, 72Hz ekran için 36 FPS, 90Hz için 45 FPS veya 120Hz için 60 FPS hedefleyebilir.

Meta Tech Lideri Neel Bedekar, 90Hz ekran için 45 FPS’nin Application Spacewarp kullanan geliştiriciler için olduğunu, çünkü mevcut (72 FPS yerine 45 FPS) daha az hesaplama gerektirdiğini ve daha yüksek bir yenileme hızına (90Hz) yol açtığını söylüyor). Bu, uygulamanın herhangi bir ek optimizasyon gerektirmeden daha iyi çalışmasını sağlayan oldukça kolay bir çözüm sunuyor.

Elbette 120 Hz ekran için 60 FPS, yenileme hızı açısından daha da iyi olurdu, ancak bu durumda Application Spacewarp kullanan bir 60 FPS uygulaması, yerel bir 72 FPS uygulamasına kıyasla ek optimizasyon gerektirecektir.

Meta, Application Spacewarp’ın geliştirici tarafından kare kare tamamen kontrol edilebilir olduğunu vurguluyor. Bu, geliştiricilere özelliği ihtiyaç duyduklarında kullanma veya istenmediğinde, hatta anında devre dışı bırakma esnekliği veriyor.

Geliştiriciler ayrıca Application Spacewarp’a giren temel veriler üzerinde tam kontrole sahipler: derinlik tamponları ve hareket vektörleri. Meta, bu kontrolün geliştiricilerin uç durumlarla başa çıkmasına ve hatta sistemden en iyi şekilde yararlanmak için yaratıcı çözümler bulmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Tam Kare Hızından Daha Düşük Gecikme

Meta, diğer tekniklerle birleştiğinde, Application Spacewarp kullanan Quest uygulamalarının tam kare hızındaki benzer uygulamalardan (ekstra teknoloji kullanmayan) daha düşük gecikme süresine sahip olabileceğini söylüyor.

Bu, Quest geliştiricileri için mevcut olan ek teknikler (Faz Eşitleme, Geç Kilitleme ve Konumsal Zaman Atlaması) sayesinde ve bunların tümü, kullanıcının hareket girdisini örnekleme ile bir kareyi görüntüleme arasındaki süreyi en aza indirmek için birlikte çalışıyor.

Application Spacewarp (Görev) ve Asenkron Spacewarp (PC) Arasındaki Farklar

Benzer bir teknik, Asenkron Spacewarp adlı Oculus PC’de daha önce kullanılmış olsa da, Meta Tech Lideri Neel Bedekar, Quest sürümünün (Application Spacewarp) “önemli ölçüde” daha iyi sonuçlar üretebileceğini, çünkü uygulamaların, yaratımı bilgilendiren kendi yüksek doğruluğa sahip hareket vektörlerini oluşturduğunu söylüyor. sentetik çerçeveler. Oculus PC versiyonunda, hareket vektörleri, daha az doğru sonuçlar veren bitmiş karelere dayalı olarak tahmin edildi.

Application Spacewarp artık Quest geliştiricilerinin kullanımına sunulmuştur.

Yorum yazın

TeknoVR