3D Model Kütüphanesi Sketchfab, Epic Games Tarafından Satın Alındı

3 Okuma Süresi

 3D model kütüphanesi Sketchfab, 3D içeriği geliştiriciler ve satıcılar için ana kaynaklardan biri haline gelmişti. Sketchfab, Epic Games tarafından satın alındığını ve hizmetin kullanıcılara bazı yeni özellikler ile devam edeceğini duyurdu.

5 milyonluk güçlü bir topluluk tarafından oluşturulan 4 milyondan fazla 3D çalışmaya sahip olan web tabanlı hizmet, uzun yıllardır sanal gerçekliği (VR) ve artırılmış gerçekliği (AR) destekliyor. Sketchfab’ın Epic Games ile işbirliği, Epic Megagrant ve ardından RealityCapture ve ArtStation gibi Epic Games ürünleriyle entegrasyon bu yılın başlarında başlamıştı. Satın almayla ilgili ayrıntılar açıklanmadı ancak Sketchfab’ın CEO’su ve kurucu ortağı Alban Denoyel şunları söyledi: “Aynı misyon ve vizyonla bağımsız markalı bir hizmet olmaya devam edeceğiz.”

3D model kütüphanesi Sketchfab

3d model kütüphanesi

Sketchfab kullanıcıları açısından daha iyiye yönelik görünen bazı değişiklikler olacak. Sketchfab’de 3D model kütüphanesi üzerinden 3D modeller satmaya gelince, mağaza ücretleri %12’ye düşürülecek. Ücretli özellik hizmeti Sketchfab Plus artık ücretsiz, bu nedenle daha fazla yükleme ve daha büyük dosya boyutu için ödeme yapmanız gerekmecek. Sketchfab Plus hesabınız varsa, ücretsiz olarak profesyonel sürüme yükseltilecek. Müşterilerin ek bir ücret ödemeden kurumsal düzeyde hizmete geçmesiyle birlikte iş planı kullanımdan kaldırılacaktır.

3D içerik dünyası

Denoyel yaptığı açıklamada, “Sketchfab’ı yeni bir yaratıcılık çağını güçlendirmek ve içerik oluşturuculara çalışmalarını çevrimiçi olarak sergilemeleri ve 3D içeriği erişilebilir hale getirmeleri için bir hizmet sağlama misyonuyla kurduk” dedi. “Epic’e katılmak, Sketchfab’ın ve güçlü çevrimiçi araç setimizin gelişimini hızlandırmamızı sağlayacak ve aynı zamanda içerik oluşturucular için daha da büyük bir deneyim sağlayacaktır. Metaverse’i inşa etmek ve içerik oluşturucuların işlerini daha da ileri götürmelerini sağlamak için Epic ile birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz.”

Unreal Engine Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Marc Petit, “Sketchfab ekibi, web üzerinde 3D içerik dünyasını açarak ve herkesin içeriği çevrimiçi olarak düzenlemesini ve yayınlamasını sağlayarak inanılmaz bir iş çıkardı” dedi. “Gerçek zamanlı 3D teknolojisinin benimsenmesi artmaya devam ettikçe, web tabanlı çözümlere olan talep artacaktır. Daha fazla içerik oluşturucuyu desteklemek için Sketchfab ekibiyle birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

 

Yorum yazın

TeknoVR