2023, Sanal Gerçeklik İstatistikleri

Günümüzün sürükleyici donanım müşterileri, daha şık, daha ilgi çekici sanal Gerçeklik (VR) deneyimlerine giderek artan erişime sahip ve pazar istatistikleri bu ilgiyi yansıtmaktadır.

5 dakika, Okuma Süresi

2023 yılına girerken bilinmesi gereken sanal gerçeklik istatistikleri ile ilgili bir yazı yazmak istedik. Son birkaç yılda, VR o kadar çarpıcı bir şekilde büyüdü ki, kullanıcılar teknolojiyi hayatın her alanında görüyor. Artan tüketici ve kurumsal markalar sayesinde, sürükleyici pazar perakende, turizm, eğitim ve çok daha fazlasını kapsayan kullanım durumlarıyla gelişmeye devam ediyor.

Emerged Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, VR teknolojisi, genişletilmiş gerçeklik (XR) pazarını 2025 yılına kadar kabaca 1.246,57 milyar dolara çıkaracak. Ayrıca, XR pazarının CAGR’sinin aynı yıl yüzde 24,2’ye çıkacağını tahmin ediyor.

VR fırsatları artık her zamankinden daha kapsamlı ve daha heyecan verici. VR, tüketici etkileşimlerini geliştirmek, işbirliğini güçlendirmek ve yeni fikirler oluşturmak için zaten bir şansa sahip.

Sanal Gerçeklik İçin Bir İş Örneği Oluşturma

VR artık sadece bir bilimkurgu konsepti veya oyun donanımı için bir strateji değil. Sanal gerçeklik pazarının önemli bir kısmı hala tüketici alanına ait. Her geçen gün bu içeriğe olan talep artıyor. Araştırmalar, dünya çapında yaklaşık 171 milyon kişinin VR kullandığını gösteriyor.

VR teknolojisinin benzersiz vaatleri, onu birçok nedenden dolayı ilham verici bir seçenek haline getiriyor. Sürükleyici endüstri, iş arkadaşlarıyla dijital olarak yeni ve heyecan verici şekillerde etkileşim kurabilme fikrini denemeye devam ediyor. Artık AI teknolojisi, 5G ve görsel ekranlar her zamankinden daha etkileyici. Uçta bilgi işlem ve daha hızlı bağlantılar, VR mucitlerinin yüksek kaliteli sürükleyici deneyimler sunabileceği anlamına geliyor.

VR devrimine katkıda bulunan sadece hızlı teknolojik artış değil. VR start-up’larının sayısı bir yıldan kısa bir süre içinde %14’ten fazla arttı ve daha fazla büyüme bekleniyor.

Sosyal medya hisse senedi çökmeleri, Meta’nın yeniden düzenlemesi ve Bytedance’in FTC soruşturması gibi geçici olarak yıkıcı sürükleyici endüstri olayları, barikatlara yol açtı. Ancak müşteriler, ekipleri bir araya getirmenin daha erişilebilir ve daha güvenli bir yolu olarak hâlâ sanal gerçeklik teknolojisini benimsiyor. Sürükleyici işbirliği hizmetleri, yaratıcı inovasyonu ve iş geliştirmeyi geliştirebilir.

sanal gerçeklik pazarı ne kadar büyüdü

Sanal Gerçeklik Hakkında Bilmeniz Gereken İlk 10 Gerçek

Sanal gerçeklik, günümüzün en heyecan verici yıkıcı teknoloji seçenekleri arasında yer alıyor. 2022’de tüketici birimi VR başlıklarının küresel sevkiyatı, küresel ekonomik düşüşün tam anlamıyla etkisini göstermesine rağmen yaklaşık 15,49 milyonu buldu.

VR’nin potansiyelini kapsayan önemli gerçeklerden bazıları şunlar:

  • 2021 ile 2028 arasında, pazarın CAGR’si (Bileşik yıllık büyüme oranı) genel olarak yaklaşık %31,4’e ulaşacak. Bu yedi yıl boyunca uzmanlar, VR’nin perakendeden sağlık hizmetlerine kadar tüm sektörlerde hız kazanacağını tahmin ediyor.
  • 2020’de ABD’de kabaca 57,4 kişi VR gözlüğüne sahipken, 2022’de bu rakam 37,7 milyon arttı. Uzmanlar, artan işletme, endüstri ve eğitim benimseme nedeniyle VR gözlüklerine olan talebin artacağına inanıyor.
  • Ayrıca raporlar, Amerikalıların kabaca yüzde 78’inin zaten VR teknolojisine aşina olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, farkındalığı artan nesiller sayesinde, XR alıştırma süreçleri ve eğitim oturumları daha az zaman ve çaba gerektirecektir.
  • Ekonomistler, VR ve AR teknolojisinin dünya çapında yeni ekonomik fırsatlar yaratacağına inanıyor. Şu anda, kabaca 80.000 iş var ve 2030 yılına kadar 2.32 milyon daha tahmin ediliyor.
  • Ayrıca analistler, VR cihazlarına olan talebin 2023’e kadar 16 kat artacağına inanıyor.

Ticari Kullanım Durumlarını Destekleyen En Önemli Sanal Gerçeklik İstatistikleri

Neredeyse tüm dikey pazarlar, kurumsal düzeyde VR çözümlerinin avantajlarından yararlanabilir.

Emerged Research’e göre, endüstriyel ve perakende XR çözümleri sürükleyici pazarı yönlendirecek. Geleneksel olarak oyun alanı, VR inovasyonunu körükledi. Her ne kadar sürükleyici teknoloji yeni kullanım durumlarına giriyor olsa da. Artık, sektörü ileriye taşıyan tek sektör VR oyunları değil.

Diğer alanlarda da fırsatlar ortaya çıkıyor. İşte iş amaçlı kullanım durumlarını desteklemek için bazı VR istatistikleri.

  • Oyun dışında, VR ve AR’de en fazla büyüme yaşayan sektörler , yüzde 24 ile iş gücü geliştirme, yüzde 21 ile imalat, yüzde 19 ile otomotiv ve yüzde 16 ile pazarlama ve reklamcılıktır.
  • İçeridekiler, VR’nin sınıf oturumları sırasında öğrencilerin dikkatini artırmak için çok önemli olduğunu bildiriyor. Raporlar, VR eğitim araçlarının bir öğrencinin bilgi tutma oranını kabaca yüzde 71 artırabileceğini iddia ediyor.
  • Bazı araştırmalara göre, mühendislik endüstrisi, model tasarım süresinde %10’luk bir azalma ve inşaat süresinde %7’lik bir azalma sayesinde VR’nin en önemli faydalarını görecek .
  • Swagsoft’a göre VR, e-Ticaret dönüşüm oranlarını yalnızca yüzde 2’den yüzde 17’ye çıkarabilir. Sayı, teknolojinin bir pazarlama aracı olarak popülerliğini sağlamlaştırıyor. Snapchat ve Instagram gibi entegre AR-lite özelliklerine sahip akıllı telefon uygulamaları, alıcıların seçilen bir markayla oyunlar, filtreler ve dijital ürünler aracılığıyla etkileşim kurmasına olanak tanır.

En İyi VR Gözlükleri, Sanal Gerçeklik Gözlüğü Satın Alma Rehberi

Yorum yazın

TeknoVR