İklim Değişikliğini Engelleyebileceği Umuduyla Sanal Gerçeklik Teknolojisi Kullanılacak

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, iklim bozulmasını engellemek için insan davranışını değiştirmek için VR teknolojisini kullanıyor

2 dakika, Okuma Süresi

Stanford Üniversitesi’ndeki Sanal İnsan Etkileşim Laboratuvarı’ndaki bilim adamları, insan davranışını değiştirebileceği ve iklim değişikliğini engelleyebileceği umuduyla sanal gerçeklik teknolojisini kullanıyor. Stanford Üniversitesi 2003 yılında kurulan laboratuvar ile insanların etkileşim biçimini etkilemeye yardımcı olmak için artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerini kullanıyor. Önceki çalışmalarından bazıları, VR’ı sınıfa entegre etmeyi, kullanıcıların rezonans hissetmelerine yardımcı olmak için VR’ı kullanmayı ve artırılmış gerçeklik psikolojisini incelemeyi içeriyor.

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 9 Ağustos’ta insan faaliyetlerinin çevre üzerinde geri döndürülemez bir etkisi olduğunu belirten şok edici bir iklim raporu yayınladı. Bu rapor, Türkiye, yükselen küresel sıcaklıklar arasında ülke tarihindeki en şiddetli orman yangını durumuyla karşı karşıya kaldıktan sonra yayınlandı.

BM yetkilileri iklim krizini insanlığın kırmızı kodu olarak adlandırıyor. BM Genel Sekreteri António Guterres, “Şimdi birleşirsek iklim felaketlerini önleyebiliriz. Ancak, bugünün raporunun gösterdiği gibi, geciktirmek ya da ertelemek için zamanımız yok. başka bir bahane. Umarım hükümet liderleri ve tüm paydaşlar 26. COP’un başarısını garanti eder.”

Stanford Üniversitesi Sanal İnsan Etkileşim Laboratuvarı, acil iklim durumlarıyla yüzleşmek için çevre ve deniz bilgilerini geliştirmek için Hydrous‘tan araştırmacılarla işbirliği yaptı. Araştırma alanları Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 eyalette bulunuyor. Araştırma, iklim farkındalığını okul müfredatına sokmanın en çekici yolunu bulmaya çalışmayı ve farklı daldırma düzeylerinin duygusal bilişsel süreçleri nasıl etkilediğini görmeyi içeriyor. Bu hedefe ulaşmanın yollarından biri, iklim değişikliğinin okyanus üzerindeki etkisi hakkında su altında bir VR deneyimi yaşamaları için bir VR gözlük takarken kullanıcıların kendilerini tamamen yüzme havuzuna sokmalarına izin vermek.

İklim Değişikliğini Engelleyebileceği Umuduyla Sanal Gerçeklik Teknolojisi Kullanılacak

ocean vr1 960x524 1 scaledDiğer bilim adamlarının iklim değişikliğiyle başa çıkmak için sanal gerçeklik teknolojisinin nasıl kullanılacağı konusunda farklı fikirleri var. Columbia Üniversitesi Mimari Planlama ve Koruma Enstitüsü’nde doçent olan Vanessa Keith, bir iklim felaketinden sonra dünyanın arka planıyla geliştirmekte olduğu VR MMORPG oyununu ayrıntılı olarak tanıttı.

Oyunun amacı, çeşitli şehirleri yaklaşan iklim felaketinin etkisinden korumak için farklı gelişen teknolojileri kullanmak. Oyuncular puan kazanabilir ve çeşitli seviyelerde seçim yapabilir. Bayan Keith, iklim değişikliği sorununu çözmek için bu yöntemi uygulayarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi arttırmak istiyor.

Bu araştırma, dünya gençliğinin çevresel değişiklikler konusundaki anlayışını geliştirmeye yardımcı olsa da, IPCC raporu, 20 yıl içinde dünyanın iklim felaketleriyle karşı karşıya kalacağını açıkça belirtiyor. Bu araştırma ve yazılım doğası gereği özverili olsa da, harekete geçmesi gereken insanlar dünyanın liderleri olduğunda, iklim değişikliğini tersine çevirmek için sadece sanal gerçeklik teknolojisini kullanmayı ummak yeterli olmayabilir.

 

Yorum yazın

TeknoVR