Deadly Hunter incelemesi

Ücretsiz VR Oyunları arasında Deadly Hunter iyi bir tecrübe diyebilirim ve kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan biri.

6 dakika, Okuma Süresi

Deadly Hunter incelemesi: Öncelik olarak Sanal gerçeklik ile birlikte oyunların yapısı da değişmekte ve benim açımdan bakıldığında olumlu yönde diyebiliriz. Deadly Hunter tür olarak defans oyunu diyebiliriz, ama VR’ın vermiş olduğu avantaj ile birlikte standart defans oyunlarında ki gibi savunma kuleleri yada tuzakları canavarların geldiği yollar üzerine dizmekten daha farklı bir heyecan katarak sizi de oyuna dahil ediyor. Şunu kesinlikle demeliyim ki, artık oyunlar oturduğunuz yerde sizi sıkmayacak, tam tersi aşırı hareket yüzünden yorulmaya başlayacaksınız. Dediğimiz gibi Sanal Gerçeklik ile birlikte artık siz oyunun bir parçasısınız.

VR Defans oyunu Deadly Hunter incelemesi

Oyun başladığınız da kendinizi bir alanda bulacaksınız, burada oyuna dair ipuçları ve rehber niteliği taşıyan bazı interaktif objeler var, oyunun genel ayarlarını ve tuzaklar ile ilgili rehberler ve bu tuzakları yükseltmeniz için gerekli tüm opsiyonları bu alanda bulacaksınız. Dikkat etmeniz gereken şey ise oyuna nasıl başlayacağınızdır. Bu benim için oyuna başladığımda tam bir işkence olmuştu. Başlama noktasında iken herhangi bir yerde START butonu göremiyorsunuz. Bu konuda size küçük bir ipucu vereyim benim gibi uzun bir süre oyunu nasıl başlatacağınızı aramayın bu benim için gerçekten sinir bozucu bir hal almıştı.

Deadly Hunter’da oyuna başlamak için orta kısımda bulunan 3 boyutlu haritada bulunan topu alın ve kendinize doğru yaklaştırın, yine başlamaz ise ileri geri yapın. Yine de oyun başlamadı mı. Topu alın sağa sola atın sonra tekrar topu tutun ve göğsünüze doğru yaklaştırıp uzaklaştırın. Bu eylemlerin birinde oyun başlıyor ama gerçekten tam olarak oyunun nasıl başladığına dair oyun içinde bir ipucu yada rehber olmaması sinir bozucu.

VR Oyun – Deadly Hunter VR çevresel etkileşimler oldukça başarılı

Görsel olarak Deadly Hunter inelemesi yaparken ücretsiz bir oyun olmasına karşın gerçekten güzel bir görsel kalite sunuyor. Siz savunma için bölümlerde yerinizi aldığınız da, ambians bölümlere göre değişkenlik sağlıyor ve size. Sanal Gerçekliğe dalış konusunda daha fazla his veriyor. Siz bölümlerde size doğru gelen canavarları öldürmeye çalışırken etrafınız da kendi aralarında savaşan canavarları veya ölü canavarları göreceksiniz. Tabi savaş ortamı var ise gökten mancınıkla atılmış yanarak yağan kayaları da göreceksiniz. Benim oyunu oynarken dikkatimi çeken ise ölmüş olan canavarların üzerine üşüşmüş kargalardı, hatta bir tanesini, kaçarken hava da burmayı başarmıştım.

Oyunda çevresel etkileşimler oldukça başarılı, kargalara ok atarak onları kaçırabilir veya vurabilirsiniz. Canavarların size doğru saldıracağı yol hattı üzerinde sıçrama yaparak ileri veya geri doğru hareket edebilir mesafe katedebilirsiniz.

Deadly Hunter incelemesi esnasında bir dikkatimi çeken ise başlangıç noktasın da bulunan totem. Bölüm içinde periyot olarak bu totem üzerinde bulunan 4 nesneyi topluyorsunuz ve bir sonraki bölüme geçiyorsunuz. Yeni bölüme geçmek için 2 numaralı topu elinize alıp başlarda anlattığım gibi sinir bozucu oyuna başlama hareketlerini tekrarlamanız gerekiyor.

2. bölüme başladığınız da, oyunun standart bir sistem üzerine yol aldığını değil de bölümlere göre size farklı deneyimler yaşatacağını görmeye başlayacaksınız. Bir sonraki bölümde ne ile karşılaşacağınızı merak edeceksiniz. Sanal Gerçeklik Defans oyunu olarak Deadly Hunter incelemesi yaparken oyun beni gerçekten etkiledi diyebilirim. 2. bölümde yuvarlak yanan bir kayayı takip etmeye başlıyorsunuz ve bu yanan halka şeklindeki kayayı korumaya çalışıyorsunuz işte burada işler zorlaşmaya başlıyor.

Sanal Gerçeklik Defans oyunu Deadly Hunter incelemesi

Altınızdan akan lavların bulunduğu uçurumların hemen kenarında ve üstünde tahtalardan yapılmış bir yolda ilerlemeye başlıyorsunuz. Yükseklik korkunuz var ise size tavsiyem aşağı kesinlikle bakmayın. Üzerinize gelen canvarların dışında birde tepelerin üstünden atlayarak gelen ve mızrak atan canavarları da avlamaya çalışacaksınız. Aksiyon oldukça yüksek olacak ve belli bir zamandan sonra kendinizi deli gibi sağa sola doğru ok atarken bulacaksınız buna hiç şaşırmayın. Bu kadar seri ok atmaya çalışmaktan yorulacak ve bitik bir hale gelmeniz kaçınılmaz olacak.

Bazı durumlarda Deadly Hunter için VR Korku oyunu diyebiliriz. Bir anda dibinizde beliren canavarlar yada çok hızlı üzerinize doğru koşan canavarları vurmaya çalışırken bir anda üzerinize gelen mızrağı gördüğünüz de refleks olarak vereceğiniz tepkilere hazır olun. Özellikle canavarın size attığı mızrağın bazen yavaş çekimde yaklaştığını göreceksiniz işte o an kendinizi Matrix’te ki Neo edası ile mızraklardan eğilerek kaçarken bulabilirsiniz.

Deadly Hunter puan toplamanız önemli, oyun sonunda bir sıralama listesi göreceksiniz, buradan aldığınız puan ile dünyadaki diğer oyuncular ile yarışabilir ve kendinizi listede üst sıralara taşımaya çalışabilirsiniz. Yaratıkları kafalarından vurmanızı öneririm.

Şimdiye kadar oynadığımız standart PC yada Konsol oyunlarında genelde FPS yada shooter oyunlarında bir nişangah bizi karşılar ve hedefe bu nişangahı sabitleyerek ateş ederiz. Kimi zaman bu atışlarımız neredeyse hiç ıskalanmaz. Deadly Hunter ile birlikte sanal gerçeklikte bunun artık tamamen değiştiğini göreceğiniz an olacak. Oku atarken karşınızda herhangi bir nişangah olmayacak, tamamı ile hedefi vurmak ne kadar iyi bir nişancı olduğunuza bağlı olacak. Bu benim açımdan güzel bir olay diyebilirim. Sanal gerçeklik ortamında yaratılan dünya size gerçeklik algısını sadece görseller ve ambians olarak değil aynı zamanda eylemler ile de verebilmeli diye düşünüyorum. Bu Sanal gerçekliğe dalış hissini daha çok arttıracak.

Tuzakları kurarak canvarları yavaşlatın

Deadly Hunter VR ilk bir kaç bölüm size daha çok oyunu öğretmek ve neyi nasıl yapacağınız konusunda yönlendirmeler ile geçiyor. Tuzakların kurulumu için gerekli panelin kullandığınız yaydan çıkması oldukça etkileyici aslında. Tuzakları buradan alarak seçiyorsunuz ve canavarların geldiği yol üzerine istediğiniz noktaya koyuyorsunuz.

Kullanabileceğiniz bir çok tuzak çeşidi var. Kapan kullanarak canavarların üstüne basması ile kapanın kapanması ve canavarın eğilerek kapandan ayağını kurtarmaya çalışması başarılı bir gerçekçilik diyebilirim. Bunun yanı sıra, yavaşlatmak için farklı tuzaklar ve engeller koyabildiğiniz gibi sürekli ok atak kuleler veya patlayan mayınlar döşeyebilirsiniz. Kullandığınız oklar da ilerleyen seviyelerdeki güçlenen yaratıkları durdurabilmek için yanan veya patlayan şeklinde değiştirebilirsiniz.

Başlangıç noktasında, canavarların figür olarak bir raf göreceksiniz. Yaklaşırsanız bu yaratıkların ve bossların açılması için ne yapmanız gerektiği bu figürlerin üzerinde yazıyor. Sizden istenileni yaptığınız da ilk aşamada o canavara ait figür etkileşim kurabileceğiniz bir duruma geçiyor, figürü raftan alıp elinizde tutabiliyor veya bir yerlere atabiliyorsunuz. Figürün olduğu canavarı belli bir sayının üzerinde öldürürseniz. Figür altın ile kaplanmış gibi görünüyor, bu ne işe yarayacak diye sorabilirsiniz. Ben de bir anlam veremedim ama işte oyun içinde bir enstantane diyebiliriz.

Deadly Hunter sizi fiziksel olarak yoracak

Deadly Hunter VR, ücretsiz bir oyun olmasına rağmen oynanırlık olarak gerçekten bir çok ücretli oyuna göre oldukça başarılı. Bunu grafik olarak de desteklemesi güzel. Benim için deadly hunter incelemesi yaparken dikkatimi çeken durum canavarların gerçekten çok akıcı bir şekilde gelmesi bazen öyle bir an oluyor ki hangi canavara ok atacağınızı şaşırıyorsunuz. Yakınınızdaki canavara mı ok atacaksınız yada uzaktan size mızrak atana mı ok atacaksınız. Tabiri caiz ise eliniz ayağınız dolaşıyor ve yorgunluktan bitap düşüyorsunuz.

Oyunda bu durumdan kurtulmak için maalesef zorluk modu yok. Kolay, normal, zor gibi derecelendirme olsaydı iyi olabilirdi diyebiliriz. Bu durumda belki oyunun size verdiği hırs kalmaz ve kolay mod ile bölümleri geçerek bir sonraki gizemi çözmek için hevesiniz kalmayabilirdi. Bu tamamı ile kişisel bir tercih diyebiliriz.

Genel olarak Deadly Hunter incelemesi benim için eğlenceli bir vr tecrübesi oldu diyebilirim. VR Başlığı gözümden çıkardığım anda kan ter içinde kaldığımı ve gerçekten ok atmaktan kollarımın ağrıdığını fark etmiş olmam tatlı bir yorgunluğa döndü.

GÜNCELLEME (24.11.2017): Yapılan son güncelleme ile birlikte oldukça güzel iyileştirilmeler yapılmış bunlardan iki tanesi özellikle bizimde sitem ettiğimiz noktalardı. Bunlardan birisi oyun içi yönlendirmelerin olmaması diğeri de bölümlere girmek için harcadığınız çabaydı.

İyileştirmeler ile birlikte artık oyun içinde size neler ve nasıl yapmanız gerektiği hakkında görsel ve yazı olarak ip uçları veriyor. Bölüme girmek için sinir bozucu bir çaba harcama olayı da düzeltişmiş durum da artık bölüm topunu elinize alıp alnınıza doğru yaklaştırarak bölüme geçebiliyorsunuz.

Bunların yanı sıra oyun içinde görsel ve etkileşim olarak bir çok iyileştirilmeler yapılmış durumda.

Ücretsiz VR Oyunları arasında Deadly Hunter iyi bir tecrübe diyebilirim ve kesinlikle denemeniz gereken oyunlardan biri.

Yorum yazın

TeknoVR