Yeni Apple Watch Özelliği Şirketin XR Giriş Stratejisinin Temelini Oluşturabilir

2 dakika, Okuma Süresi

Yeni Apple Watch Özelliği. Bu hafta Apple, iOS için erişilebilirlik odaklı yeni özellikleri piyasaya sürdü. Bunların arasında, Apple Watch için AssistiveTouch özelliği, ivmeölçer tabanlı kontrolün yanı sıra, elin kenetlenmesini ve sıkışmasını algılayarak saatin tek elle kontrolüne izin veriyor. Sistem, Apple ve Facebook’un XR girişi üzerinde yaptığı işe son derece benziyor ve Apple’ın söylentili XR gözlüğü için bileğe takılan girdilere yaslanacağına dair güçlü bir ipucu olabilir.

Yeni Apple Watch Özelliği

XR alanıyla birlikte takip ediyorsanız, Facebook’un yakın zamanda XR girişi ve haptikleri için bileğe takılan prototiplerinde paylaştığı araştırmayı hatırlayacaksınız . Apple, Ar-Ge’si konusunda çok daha gizliyken, etkileşimli içeriği kontrol etmek için eldeki mikro hareketleri kullanan benzer XR giriş modaliteleri için patent başvurusunda bulundu .

Bu hafta şirket , Apple Watch için AssistiveTouch özelliği de dahil olmak üzere iOS cihazları için yeni erişilebilirlik özelliklerini açıkladı ; bu, Apple ve Facebook tarafından yakın zamanda görülen XR giriş çalışmasına en azından erken bir biçimde çarpıcı bir benzerlik gösteriyor.

Burada şirket, saat üzerinde seçim yapmak için farklı komutlar olarak yumruk sıkma ve kıstırma kullanımını gösteriyor. Diğer bir özellik, bir imlecin ivmeölçer verileri kullanılarak çağrılmasına ve kontrol edilmesine izin veriyor.

Bu girişler, bir XR gözlük ile giriş için ideal olana kıyasla düşük doğrulukta olsa da Apple, mevcut nesil saatlerinin bile “kas hareketi ve tendon aktivitesindeki ince farklılıkları algılayabildiğini” söylüyor.

Başka bir Apple patenti, şirketin, kullanıcıların XR deneyimlerinin içinde gezinmesine yardımcı olmak için kafaya takılan haptiklerin kullanımını araştırdığını gösteriyor . Patent özellikle, bu tür haptiklerin ya bir gözlüğün kendisinde ya da bir çift kulaklıkta olabileceğine dikkat çekiyor…. Apple Watch ve AirPods’un gelecekteki sürümleri, Apple’ın yakında çıkacağı söylenen XR gözlüğü için çok çeşitli giriş ve çıkışları kapsayabilir.

Yorum yazın

TeknoVR