Artırılmış Gerçeklik

Vuforia 7, Artırıl Gerçeklik ve Gerçek Hayatın Uyumunu Kolaylaştıracak

. teknolojisi şirketi Vuforia, ’ın gerçek dünyadaki ortamlarına daha sorunsuz entegrasyonunu sağlayan genişletilmiş gerçeklik platformunun yeni bir sürümünü duyuracak.

Massachusetts’te bulunan Needham merkezli Vuforia. Vuforia 7’de “geliştirici” nin gerçek dünyaya uyan uçaklar oluşturmasına ve AR nesnesinin yerleştirilebileceği bir sahnede konum olarak nerede olduğunu kolayca tespit etmesine olanak tanıyan “yer düzlemi” adı verilen bir şey bulunduğunu söyledi. Wright, bu sayede geliştiricilerin AR deneyimlerini geçmişte olduğundan daha kolay yaratmalarını sağladığını belirtti.

Vuforia 7 Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanımını kolaylaştıracak.

Vuforia 7, gerçek dünyadaki her sahneyi alabilir ve tablolar gibi zemin veya düz yüzeylerin nerede olduğunu bulabilir. Ayrıca nesneleri geçmişte olduğundan daha iyi bir oranla doğruluk belirleyebilir. Örneğin, sokakta belirli bir otomobil modelini tanıyabilir. Bir geliştirici, artırılmış bir gerçeklik uygulamasında bu arabanın üstünde oynamak için bir animasyon başlatabilir. Bu sayede akıllı telefon kameranızla veya AR gözlükleriyle bir arabaya baktığınızda, özellikler ve fiyat gibi ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Vuforia, ve Google Play’de 475 milyondan fazla Vuforia destekli AR uygulaması yüklendi. Güçlendirilmiş gerçekliğin liderlerinden biri olma ünvan’ını taşıyan firma. Qualcomm, Vuforia’yı kuluçkaya yatırdı ve Ekim 2015’te 65 milyon $ karşılığında 1.3 milyar dolarlık bir PTC şirketine sattı.

 

Wright, ve Google şu anda kendi AR platformlarını sağlıyor olsa da, Vuforia’nın tasarımı AR geliştirmeyi çok daha kolay hale getiriyor ve ayrıca geliştiricilerin ve Android cihazları da dahil olmak üzere bir çok cihazda çalışacak tek bir AR uygulaması oluşturmalarını sağlıyor.  Vuforia 7’ye Unity oyun motoru içinde erişilebildiğinden, geliştiriciler geliştirme ortamını iş akışına kolayca entegre edebiliyorlar, dedi.

Wright, “Piyasadaki karışıklığın en büyük nedeni, AR’ın farklı cihazlar için farklı bir gereksinim duyması” dedi.

Vuforia, tanınmış nesnelerin üzerine AR görüntüleri yerleştirebilir.
Vuforia, tanınmış nesnelerin üzerine AR görüntüleri yerleştirebilir.

, çok çeşitli cihazlarda daha iyi AR deneyimini mümkün kılmaktadır. Kameralar, sensörler, yonga setleri ve ve gibi yazılım çerçeveleri de dahil olmak üzere AR’ı etkinleştirme teknolojilerinde parçalanma problemini çözüyor. Altta yatan cihazın yeteneklerini algılar ve geliştiricilerin optimal bir AR deneyimi için tek bir Vuforia API’sine güvenmelerini sağlayan Vuforia özellikleri ile onları birleştirir. Vuforia Fusion, ARCore ve ARKit özellikli cihazlara gelişmiş Vuforia özelliklerini ve ayrıca 100’den fazla Android ve iOS cihaz modelini uyumlu şekilde sunacak.

  Artırılmış Gerçeklik Sektörü Şirketler Son Altı Ayda% 50 Arttı - Rapor

Vuforia 7 AR Kullanım Özellikleri

Vuforia Engine, AR nesnelerinin bir kullanıcıya gerçekçi görünmesini sağlayacak şekilde yerleştirilebilen nesneleri ve yüzeyleri gören bir uygulamada bir tür “dijital göz” görevi görüyor. Vuforia 7’de şirket, mevcut bilgisayar görme teknolojisini kullanarak tanınmayan nesnelere içerik eklemek için yeni bir özellik olan Model Hedefleri’ni sunuyor.

 Vuforia İşaretleme Özelliği
Vuforia İşaretleme Özelliği

Model Hedefleri, genellikle baskı medyasında, ürün paketlemesinde ve birçok tüketici malında bulunan ayrıntılı görsel tasarımlara dayanan mevcut yöntemlerin aksine, nesneleri şekle göre tanımaktadır. İçerik, otomobil, aletler ve endüstriyel ekipman ve makineler gibi nesnelere bağlanabilir. Model Hedefleri, geleneksel kullanıcı el kitaplarının ve teknik servis talimatlarının yerini alabilecek yeni bir AR içeriği sınıfı sağlayacak.

 

Google’ın ürün müdürü Nathan Martz, yaptığı açıklamada, “Tango’nun orijinal tanıtımından bu yana Vuforia ile birlikte çalıştık ve ARCore’nun piyasaya sürülmesiyle ortaklığımıza devam etmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

 

Vuforia 7 yaklaşan bir Unity sürümünde ARKit’e destek olacak. Vuforia Ground Plane, yeni ücretsiz bir sürüm olarak sunulacak. Vuforia Engine SDK‘lerinin bu yılın ilerleyen aylarında Xcode, Android Studio ve Microsoft Visual Studio kullanılabilir hale gelmesi planlanıyor. ARCore’a gelecek yılın başlarında destek bekleniyor.

Ayrı bir gelişmede, Vuforia, insanların birbirleriyle uzaktan iletişim kurmasını ve istediklerinde herhangi bir nesneyi yada istedikleri bir alanı parmakları ile işaretlemelerini sağlayacak, genişletişmiş gerçeklik uygulaması Vuforia Chalk’ı duyurdu. Uygulama, insanlara akıllı bir kamerayı bir nesneye işaret ederek karşı tarafın ne demek istediğinizi veya neyi anlatmak istediğinizi işaretleyerek göstermenizi sağlayacak.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK UYGULAMA HAZIRLAMA

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

Benzer İçerikler

Yeni Eklenen Özellikler ile ARKit Uygulaması’nda Artırılmış Gerçeklik Ortamında Köpekler Poker Oynuyor

HADO 2019 Pro AR Ligini Duyurdu – AR Dodgeball

Panopto Eğitimsel Video Platformu 360 Derece Video Desteği Getirdi

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x