VR oyunu “Echo VR” Oyuncular Sayesinde Hala Ayakta

VR oyunu "Echo VR" durdurulduktan sonra, oyuncular oyun sunucusunu masrafları kendilerine ait olmak üzere barındırdılar

1 dakika, Okuma Süresi

“Echo VR” o zamanın ilk başarılı VR oyunlarından biriydi. 2017-2023 yılları arasında Meta’nın satın aldığı geliştirme stüdyosu Ready at Dawn, oyun aracılığıyla hatırı sayılır sayıda hayran topladı. Ayrıca oyuncular tarafından da sevilen “Echo Arena” ve “Echo Combat” olmak üzere iki rekabetçi türev oyun da bulunmaktadır.

2023’ün başlarında Ready at Dawn, 1 Ağustos 2023’te “Echo VR” çok oyunculu oyun sunucusunu kapatacağını duyurmuştu. Ancak oyunu seven oyuncular tarafından tekrar hayata geçti.

Meta’nın Baş Teknoloji Sorumlusu Andrew Bosworth, kullanıcı sayısının azalması ve kaynakların yeniden tahsis edilmesi ihtiyacı nedeniyle bir zamanlar “Echo VR”yi sonlandırmaya karar vermişti. Ancak Meta’nın kararı, Oculus’un eski baş teknoloji sorumlusu ve Meta’nın 2022 yılına kadar danışmanı olan John Carmack da dahil olmak üzere eleştirilerle karşılandı.

“Echo VR” topluluğunun moderatörü Marcel Hentschel şunları söyledi: “”Echo VR” oyun sunucusunun kapatılmasından iki ay sonra, bir geliştirici, oyuncuların kendi sunucularını barındırmasına olanak tanıyan, tamamen kendi geliştirdiği bir tekrarlayıcıyı piyasaya sürdü. 7.000’den fazla Echo VR Lounge topluluğunda, bunu desteklemek için para ödemeye hazır üyeleri olan bazı oyuncular var.”

Yorum yazın

TeknoVR