VR Cerrahi Eğitimi Düşündüğümüzden Daha Etkili Olabilir

Geliştirilen VR cerrahi eğitimi, sanal eğitim platformu şu anda bir dizi hastane ve sağlık merkezi tarafından kullanılıyor.

2 dakika, Okuma Süresi

VR cerrahi eğitimi alanında gelişmeler devam ediyor, geleneksel eğitime göre sanal eğitim platformu tıbbi alanda daha fazla öne çıkmaya başladı. Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çalışan araştırmacılar, kısa süre önce VR’nin cerrahi eğitim için geleneksel okuma ve video yöntemlerine kıyasla nasıl daha etkili bir araç olabileceğini ve fiziksel simülasyona pratik bir alternatif olabileceğini detaylandıran bir çalışma yürüttüler.

Geliştirilen sanal gerçeklik tıp uygulamaları ile öğrenciler artık daha gerçekçi operasyonlara dahil olabiliyorlar.

VR Cerrahi Eğitimi ile sanal gerçeklik teknolojisi tıp alanında daha çok öne çıkmaya başladı

vr cerrahi eğitimi, sanal eğitim platformu

Journal of the American Association of Orthopaedic Surgeons Global Research & Reviews dergisinde yayınlanan “Evaluation of a Slipped Capital Femoral Epiphysis Virtual Reality Surgical Simulation for the Orthopaedic Stajyer” adlı çalışmada 21 ortopedi stajyeri (9 asistan ve 12 kıdemli tıp öğrencisi) vardı. VR tıbbi eğitim platformunu kullandı.

Katılımcılar, cerrahi süre, vida doğruluğu, radyografik doğruluk, cerrahi teknik ve daha fazlasını içeren çeşitli değerlendirmelere göre derecelendirildi. VR eğitiminin geleneksel okuma ve video yöntemlerinden öznel olarak daha yüksek puan almasıyla sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı.

vr cerrahi eğitimi, sanal eğitim platformu

Aynı zamanda, araştırmacılar, ekibin başlangıçtaki bazı endişelerine rağmen, fiziksel simülasyonla karşılaştırıldığında benzer performans sonuçları gördüler.

Geliştirilen VR cerrahi eğitimi, sanal gerçeklik eğitim platformu şu anda bir dizi hastane ve sağlık merkezi tarafından kullanılıyor. Geçtiğimiz Mart ayında şirke, platformunu genişletmek için 66 milyon dolarlık ek bir fon sağladı.

Yorum yazın

TeknoVR