Vive Focus 6DOF Kontrol Cihazları ilemi Geliyor?

HTC’nin bağımsız VR Gözlüğü , için ilginç bir rakip haline gelmeye başladı.

HTC, Çin’de yapılan VR Endüstrisi Dünya Konferansı’nda mobil VR gözlüğü ile uyumlu bir çift altı serbestlik dereceli (6DOF) hareket kontrolörü denetleyicileri ortaya çıkardı. Çin Başkanı Alvin Graylin, gözlük ile Beat Saber oynamak için kullandığını görebilirsiniz.

6DOF Denetleyicileri

Engadget’e göre sistem, ’e gelen Dokunmatik kontrol cihazlarıyla görülebilecek gibi, kullanıcının ellerinin üzerinde dönen izleme halkalarına sahip olduğu görülen denetleyicileri izlemek için Odaklama’nın tepesine uyan yeni bir ek kullanıyor. Bağımsız VR gözlükler ile ilgili bir çoğumuzun aklındaki soru, konum tabanlı bir gözlük için güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Tabi bunun yanında kurtulmak istediğimiz kablo yığını ayrı bir soru. Kabloyu ve bilgisayarı ortadan kaldırdığımızda ise bu sefer oda ölçekli sistemden feragat etmek zorunda kalıyoruz.

Denetleyiciler, odaklama harici sensörlere ihtiyaç duymadan başınızı VR’de hareket ettirmenize izin veren içeriden dışarıya konumsal izleme sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de piyasaya sürüldüğünde, Google’ın Daydream View gözlüğü de benzer bir 3DOF hareket kontrol cihazı ile çıkmıştı. Teorik olarak, bu yeni kontrol cihazlarıyla eşleştirerek kullanıcılara, PC tabanlı HTC ile olduğu gibi VR’de hareket etme özgürlüğü sunacak, ancak henüz izlemenin kalitesi test edilmediği ve kullanıcılar tarafından denenmediği için ne kadar verimli olacağını bilmiyoruz.

[related-post id=”8377″]

Vive Focus VR gözlük seti, HTC’nin yeni platformunda da çalışmakta ve SteamVR’dan da oyunlar oynanabilmekte. Bu destek, için önemli bir özellik olacak. Tabi yine en büyük soru işareti fiyatı olacak 399 $ gibi bir fiyatı ile satışa çıkacağını OC5 de duyurmuştu. HTC fiyat konusunda bir rekabete girecek mi? yoksa yine fiyatını yüksek ve sabit tutacak mı?

Bu ayın başlarında HTC’nin Joel Breton yaptığı bir açıklama ile, ’un bu yıl batı da bir lansman planlası içinde olduklarını doğruladı. Bu denetleyicilerin için bu lansman planlamasının bir parçası olup olmayacağını göreceğiz.

Benzer İçerikler

StressOut Bu Hafta Steam’e Erken Erişime Giriyor

Sinem ALADAG

2020’nin En İyi VR Gözlükleri

Mina

Oculus Quest 2 kurulumu ve ayarları

Beren BULUT

Oculus Link Kablosu Nedir?

Mina

Oculus Go & Quest Enterprise Edition’ın Bu Yıl Başlayacak

Okan KEMER

2019 Şubat Rift, Vive ve Windows VR oyun Listesi

İsa KAYA
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments