Vive Focus

Vive Focus 6DOF Kontrol Cihazları ilemi Geliyor?

HTC’nin bağımsız VR Gözlüğü Focus, Quest için ilginç bir rakip haline gelmeye başladı.

HTC, Çin’de yapılan VR Endüstrisi Dünya Konferansı’nda mobil VR gözlüğü ile uyumlu bir çift altı serbestlik dereceli (6DOF) hareket kontrolörü denetleyicileri ortaya çıkardı. Vive Çin Başkanı Alvin Graylin, gözlük ile Beat Saber oynamak için kullandığını görebilirsiniz.

6DOF Denetleyicileri

Engadget’e göre sistem, ’e gelen Dokunmatik kontrol cihazlarıyla görülebilecek gibi, kullanıcının ellerinin üzerinde dönen izleme halkalarına sahip olduğu görülen denetleyicileri izlemek için Odaklama’nın tepesine uyan yeni bir ek kullanıyor. Bağımsız VR gözlükler ile ilgili bir çoğumuzun aklındaki soru, konum tabanlı bir gözlük için güçlü bir bilgisayar gerekiyor. Tabi bunun yanında kurtulmak istediğimiz kablo yığını ayrı bir soru. Kabloyu ve bilgisayarı ortadan kaldırdığımızda ise bu sefer oda ölçekli sistemden feragat etmek zorunda kalıyoruz.

Denetleyiciler, odaklama harici sensörlere ihtiyaç duymadan başınızı VR’de hareket ettirmenize izin veren içeriden dışarıya konumsal izleme sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Çin’de piyasaya sürüldüğünde, Google’ın Daydream View gözlüğü de benzer bir 3DOF hareket kontrol cihazı ile çıkmıştı. Teorik olarak, bu yeni kontrol cihazlarıyla eşleştirerek kullanıcılara, PC tabanlı ile olduğu gibi VR’de hareket etme özgürlüğü sunacak, ancak henüz izlemenin kalitesi test edilmediği ve kullanıcılar tarafından denenmediği için ne kadar verimli olacağını bilmiyoruz.

Vive Focus VR gözlük seti, HTC’nin yeni platformunda da çalışmakta ve SteamVR’dan da oyunlar oynanabilmekte. Bu destek, Vive Focus için önemli bir özellik olacak. Tabi yine en büyük soru işareti fiyatı olacak Oculus Quest 399 $ gibi bir fiyatı ile satışa çıkacağını OC5 de duyurmuştu. HTC fiyat konusunda bir rekabete girecek mi? yoksa yine fiyatını yüksek ve sabit tutacak mı?

  Pico G2 4K Ön İnceleme - Bağımsız 3DOF VR Gözlük

Bu ayın başlarında HTC’nin Joel Breton yaptığı bir açıklama ile, Vive Focus’un bu yıl batı da bir lansman planlası içinde olduklarını doğruladı. Bu denetleyicilerin Vive Focus için bu lansman planlamasının bir parçası olup olmayacağını göreceğiz.

Benzer İçerikler

Samsung Yeni VR-AR Hybrid Gözlük Prototip Üzerinde Çalışıyor

Vive Focus Kablosuz VR Gözlük İnceleme Videosu

Oculus Rift ve Oculus Go Arasındaki Fark Nedir? Oculus Quest nedir?

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir