Vision Pro için SteamVR Sürücüsü Geliştirilme Aşamasında

Vision Pro için iVRy Driver onaylandı. VR kontrol cihaz desteği de eklenecek

2 dakika, Okuma Süresi

Vision Pro için SteamVR desteği geliyor. PSVR 2’yi PC VR oyunlarıyla uyumlu hale getirme çabasına öncülük eden Steam, Vision Pro’ya, denetleyicilere ve diğer tüm cihazlara resmi olmayan SteamVR desteği getirmeyi amaçlayan bir SteamVR sürücüsü üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Bu haftanın başında bağımsız programcı Zhuowei Zhang’ın Vision Pro’ya Wi-Fi PC yayın uygulaması ALVR’nin değiştirilmiş bir versiyonunu yüklediğini duymuş olabilirsiniz.

Artık PSVR 2 gibi resmi olarak desteklenmeyen gözlüklere SteamVR desteği getirmeye adanmış bir proje olan iVRy, bakışlarını Vision Pro’ya da çevirdiklerini söylüyor.

Vision Pro için iVRy Driver onaylandı.

iVRy’nin duyurulmasından bu yana Valve, yaratıcının aynı zamanda Apple’ın App Store’u aracılığıyla sunmayı umduğu ücretli bir uygulama olan Vision Pro için iVRy Driver’ı onayladı.

Tabi bunun işlevsel duruma gelmesi biraz zaman alabilir. Virtual Desktop’ın geliştiricisi Guy Godin, Apple’ın teknolojisinin desteği Pico gibi Android tabanlı bağımsız yazılımlardan “çok daha karmaşık” hale getirdiğini ve birkaç ay süren bir çalışma beklediğini belirtti.

Diğer bir sorun da, onları yerel olarak desteklemeyen Vision Pro’ya hareket kontrol cihazı desteğinin getirilmesidir. iVRy Driver, çeşitli VR denetleyicilerini destekleyecek; bu nedenle, ALVR Wi-Fi akış uygulamasıyla ilgili önemli bir anlaşmazlık noktası olan olağan cihaz ekosistemini Vision Pro’ya da açmasını bekleyebiliriz.

Ekip, X’teki bir gönderide, Quest Pro denetleyicileri için iVRy Driver’a desteğin ekleneceğini ancak bunun bir tür özel denetleyici merkezi olarak Quest 2/3’ü gerektireceğini söylüyor. Yazılım aynı zamanda SteamVR (diğer adıyla Lighthouse) izleme gibi diğer denetleyici ekosistemlerini de destekler; bu, yalnızca kendi baz istasyonlarının çalışmasını değil, aynı zamanda denetleyici merkezi olarak çalışacak bir kulaklığı veya bu ihtiyacı atlamak için özel bir donanım kilidini de gerektirir.

Bununla birlikte, Vision Pro için iVRy tam olarak tak ve çalıştır deneyimi vaat etmiyor. Şu anda yalnızca Half-Life: Alyx (2020)’yi  3.500 dolarlık cihazda oynamak istiyorsanız, resmi olarak SteamVR destekli ayrı bir VR gözlük de satın alabilirsiniz (Quest 2/3/Pro, Pico 4. Valve Index). Aksi takdirde, yalnızca beklemekle kalmayacak, aynı zamanda muhtemelen VR ekosistemlerini kitbashing yapma konusunda da tutkulu olmanız gerekecek.

 

Yorum yazın

TeknoVR