Temmuz 2019 Steam VR Gözlük Kullanımı Anketi

2 dakika, Okuma Süresi

Temmuz 2019 Steam Donanım Anketi ile VR gözlük kullanımı oranları belli oldu. Steam’deki VR kullanıcılarının yaklaşık% 10’unun Oculus Rift S veya Valve Index kullandığını gösteriyor gibi. Rift S Mayıs ayı sonunda ve Valve Index Haziran ayı sonunda piyasaya sürüldü.

Steam VR Gözlük Kullanımı Anketi

steamhwsurvey july2019

vr gözlük kullanımı

Steam Donanım Araştırması, her ay farklı kategorilerde rastgele, Steam kullanıcı verilerini sunmakta. Bilgisayarın bileşenleri ve çevre birimleri ile ilgili bir raporları kullanıcı verilerine göre belirliyor. Bu veriler, belirli bir donanıma sahip Steam kullanıcılarının yüzdesini gösteren aylık bir rapor olarak yayınlanıyor. Bu veriler, geliştiricilerin oyunlarında hangi özellikleri hedef alacağı konusunda yol gösteren faydalı veriler olarak görülüyor.

Bu veriler arasında, Steam kullanıcılarının hangi VR gözlükleri ile bağlandığını gösteren bir kategoride var. Geçtiğimiz iki yıl boyunca Oculus Rift ve HTC Vive bu listenin en başında yer aldı, Windows MR gözlükleri (tüm MR gözlükleri) biraz geride kaldı.

Ancak bu ay, “Bilinmeyen” olarak adlandırılan yeni bir gözlük listeye girdi, Windows MR gözlükleri ile kullanım oranı olarak eşit seviyeye geldi. Son birkaç ayda yayımlanan listede Oculus Rift S ve Valve Index’in ankette listelenmediğini düşünürsek, “Unknown” in Rift S, Valve Index veya her ikisinden de oluşması muhtemel görünüyor. Valve, bu VR gözlükler için ankette henüz güncelleme yapmamış olabilir.

Hem Rift S, hem de Valve Index, tedarikçilerin sağlayabileceğinden daha fazla birim sattı. Rift S, dört günlük ön siparişin ardından ilk stok haftasında satışa geçti. Valve İndex, piyasaya sürüldükten sonra üç haftalık bir süre içinde sipariş edilmeye başlandı.

Ancak, garip olan kısım bu yeni satışlara rağmen Steam’deki VR gözlük kullanım oranını genel anlamda arttırmadığı görünüyor. “Unknown” kategorisi Oculus Rift ve HTC Vive cihazlarındaki düşüşler ile dengelenir diyebiliriz. Bu, Rift S ve Index alımlarının ilk dalgasının, pazara yeni giren VR kullanıcıları yerine, çoğunlukla mevcut VR kullanıcılarının güncellemesinden kaynaklandığını gösterebilir.

Microsoft ve iş ortakları için durum daha vahim görünüyor, Rift S ve Index satışa çıktıktan bir kaç ay sonra Windows MR gözlük kullanım oranına gelirse. Bu, Windows MR platformu için korkunç bir durum anlamına gelir. 399 civarlarında satış fiyatı olan WMR gözlükler, özellikle 2018’in sonlarına doğru 200 dolar hatta 150 dolar seviyesine kadar indirimler görmüştü.

Yorum yazın

TeknoVR