Sony Yeni Patenti, VR Gözlüğüne Dışa Bakan Ekran

Hem SIE hem de Facebook'un bunun üzerinde çalışıyor olması, geleceğin VR gözlüklerinin hem dahili hem de harici ekranlara sahip olabileceğini düşündürüyor. 

3 Okuma Süresi

VR Gözlüğüne dışa bakan ekran, Sanal gerçekliği (VR) daha sosyal hale getirmek için çalışan şirketler, yalnızca geniş metaverse’lere odaklanmıyor, aynı zamanda donanım çözümlerine de odaklanıyorlar. Bu konuda Sony Interactive Entertainment‘tan (SIE) gelen en son patent, oyuncunun ne gördüğünü VR dışındakilere göstermek için başa takılan ekranın (HMD) önüne monte edilmiş bir ekranın eklenmesini öngörüyor.

Sony Yeni Patenti, VR Gözlüğüne Dışa Bakan Ekran

Geçen hafta, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin (USPTO) HMD oynatıcıyı görüntüleyen kullanıcılar tarafından görüntülenmesi için HMD’nin Ekran ön paneli adlı bir SIE patenti yayınladığını gördü . VR kullanıcıları yüz özellikleri.

SIE söz konusu olduğunda, patentte yer alan iki kameralı bir sistem ayrıntılarıyla anlatılıyor: “Kullanıcı başa takılan bir ekran (HMD) takmadığında harici bir kamera tarafından yakalanan, kullanıcının yüz özelliklerini içeren kullanıcının ilk görüntüsü gösterecek. Kullanıcı HMD’yi takarken kullanıcının yüz özelliklerinin bir kısmını yakalayan ikinci bir görüntü alınır. Bir görüntü bindirme verisi, ikinci görüntüde yakalanan yüz özelliklerinin dış hatlarını, ilk görüntüde yakalanan karşılık gelen yüz özelliklerinin dış hatlarıyla eşleyerek oluşturulur.” Bu daha sonra dışa bakan ekranda görüntülenecektir. VR kullanıcılarının yüzünü görebilmek, yerel etkileşimi çok daha doğal hale getirecektir.

Oyun içi içeriğe gelince, bu biraz daha sıra dışı. Oynatıcının görüntüleyeceği içerik alanını seçmek ve ardından ön ekranda görüntülemek için göz izlemeyi kullanmayı öngörüyor. Böylece, VR dışındakiler, kullanıcının ne oynadığını görebilir ve daha iyi anlayabilecek. Halihazırda bunun örnekleri olmasına rağmen. PlayStation VR, ilk günden beri diğer oyuncular için sosyal ekran olarak bir TV’yi kullanırken, Oculus Quest, içeriği bağlı bir mobil cihazda görüntülemenize olanak tanıyor.

sony patent face image

Patent bu ay yayınlanmış olsa da, SIE’nin patent için ilk olarak 2019’da başvurduğunu belirtmekte fayda var. Yaklaşan PlayStation VR 2 (NGVR veya adı ne olursa olsun) muhtemelen ikinci ekrana sahip olması pek olası değil, ancak yeni söylentiler çıkmaya devam ediyor. VR gözlük, foveated işleme amaçları için yerleşik göz izleme özelliğine sahip olacak.

Yüzünüzü VR gözlüğünüzün dışına koyma fikri tanıdık gelebilir, bunun nedeni Facebook Reality Labs’in yakın zamanda çok benzer bir düşünce süreci öneren yeni bir araştırma yayınlamasıdır. Ters Geçişli VR Prototipi olarak adlandırılan, düz bir 2D ekran yerine bir derinlik hissi vermek için 3D ekranlarla çok yüksek teknoloji ürünü oldu.

Hem SIE hem de Facebook‘un bunun üzerinde çalışıyor olması, geleceğin VR gözlüklerinin hem dahili hem de harici ekranlara sahip olabileceğini düşündürüyor.

Yorum yazın

TeknoVR