Quest 2, Sanal Gerçeklikte Doğru Grafik Optimizasyonu İle Neler Yapabilir?

Meta, Quest 2'nin doğru grafik optimizasyon ile yapabileceklerini göstermek için UE4 grafik demosunu yayınladı

3 dakika, Okuma Süresi

Meta, Sanal gerçeklikte doğru grafik optimizasyonu ile PC VR geliştiricilerinin içeriklerini Quest 2 için çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla,  eski bir UE4 VR grafik örneği olan Showdown’ı en iyi optimizasyon uygulamalarında bir örnek çalışma olarak başlığa taşıdı.

Showdown, orijinal olarak Epic Games tarafından, göz başına 1.080 × 1.200 (1,3 MP) çözünürlükte bir GTX 980 GPU üzerinde 90 Hz’de çalışan yüksek kaliteli VR grafiklerini göstermek için 2014 yılında yapılmış bir UE4 PC VR demosudur.

Sekiz yıl sonra, Showdown on Quest 2’yi 90Hz’de VR gözlüğün Snapdragon XR2 çipinde 1.832 × 1.920 (3.5MP) göz başına çözünürlükte çalıştırabilirsiniz.

Meta, kısa demoyu PC VR içeriğini Quest 2’de çalışacak şekilde optimize etmeye yönelik bir örnek çalışma olarak aktardı.

Uygulama yoğun bir şekilde optimize edilmiş ve PC VR muadili kadar iyi görünmese de (uygun kenar yumuşatma, aydınlatma ve yüksek çözünürlüklü dokular eksik) geliştiriciler için uygulamadan çekinmek zorunda olmadığını gösteriyor. 

Sanal Gerçeklikte Doğru Grafik Optimizasyonu ile PC VR görsellerine daha da yakınlaşılabilir

Yukarıdaki video, düşük bit hızı kaydı ve sabit foveated oluşturmanın görünürlüğü (görüntünün köşelerinde daha düşük çözünürlük) nedeniyle gözlüğün kendisindeki deneyimden biraz daha kötü görünebilir, bu da gözlüğü takan kişinin kendisinde önemli ölçüde daha az görünecektir.  Bir karşılaştırma görmek isterseniz, Aşağıdaki video PC’de çalışan Showdown videosu.

Quest 2’de gördüğümüz en güzel görüntü kalitesi değil ama Quest 2’nin düşük güçlü mobil çipinin 90 Hz’de PS2 grafiklerine benzer bir şey elde edebileceğini gösteriyor.

Meta’dan Zac Drake , uygulamanın performansını şirketin App Spacewarp teknolojisiyle profilleme sürecinin ve uygulamayı Quest 2’de 90 Hz’de çalışacak şekilde optimize etme sürecinin iki bölümlü bir dökümünü yayınladı .

GTX 980 GPU, Quest 2’deki GPU’dan en az altı kat daha güçlü…

Kılavuz, UE4 ile oluşturulmuş projelere özel olsa da, Drake’in tahmin ettiği gibi genel süreç, herhangi bir projenin başlık üzerinde çalışacak şekilde optimize edilmesi için geçerli:

  1. Get the project building and running on Quest
  2. Disable performance intensive features
  3. Measure baseline performance
  4. Optimize the stripped down project
  5. Optimize individual features as we re-enable them
  6. Re-enable feature
  7. Measure performance impact
  8. Optimize as needed

Quest 2’de iddialı PC VR oyunlarını çalıştırmak mümkün, geliştirici Vertical Robot tarafından yakında çıkacak olan Red Matter 2 ile bunu kanıtlamayı umuyor olsa da, baştan itibaren VR gözlükler düşünülerek sıfırdan inşa etmenin daha iyi sonuçlar getireceğinden emin.

Yorum yazın

TeknoVR