Sanal Gerçeklik ile Robot Kontrol

MIT Bilim Adamları Sanal Gerçeklik İle Robot Kontrol Testleri Yapıyor

Uzaktan çalışma toplumumuzda neredeyse rutin hale geldi. İnsanlar artık işlerinin çoğunu evlerinde yapıyor. İletişim kurmak için yüz yüze görüşmek yerine Skype gibi iletişim araçlarını kullanıyorlar. MIT, robotları kontrol etmek için kullanarak uzak çalışanları için iş alanlarını genişletmeyi amaçlıyor. Sanal gerçekliği kullanarak robotların daha doğru bir şekilde çalışması için bir sistem üzerinde çalışıyor.  ile Robot Kontrol testleri ise oldukça olumlu geçiyor.

Robotlar ve VR ile ilgili olarak daha önce deneyler yapılmıştı. Bunun için iki yöntem göze çarpıyor. Birincisi kullanıcının görüşünün robotun durumuna bağlı olduğu doğrudan model, diğeri ise kullanıcının fiziksel kontrollerinin sanal sürümleriyle etkileşim kurduğu siber-fiziksel yöntem. Her iki modelde de bazı dezavantajlar var. Doğrudan modelde sinyal kesintilerini çok büyük sorunlara neden oluyorken, siber-fiziksel sistemler özel kurumların kullanımı için çok büyük alanlara ihtiyaç duyuyor.

MIT, kullanıcının robot kafasında etkili bir pilot gibi davranıldığı ve robotun hareketlerini kontrol etmek için Touch kontrol cihazlarını kullandığı üçüncü bir yaklaşımı da gösteriyor. Sistemin testleri şimdiye kadar olumlu geçti ve vidaları kaldırma veya blokları istifleme gibi görevleri yerine getirmenin, diğer VR uzaktan işletim modellerinin daha yüksek bir başarı oranı ile tamamlanabileceğini gösterdi.

Aşağıda ile Robot Kontrol Test Videosunu İzleyebilirsiniz

başlıklı MIT sistemi, şu anda diğer robot ve otomasyon türleriyle uyumluluk ve aynı zamanda birden çok kullanıcı için nasıl ölçeklenebilir hale getirilebileceğini test ediyor. sistemi fabrika işçilerinin evden çalışmasını sağlayacak. Tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşlar ve hareket kabiliyetine sınırlı kişilere istihdam ve eğitim imkanı sağlama potansiyeline sahiptir.

VROTTO, güncel ve gelecek VR Teknoloji haberleri hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Daha fazlası için lütfen Facebook sayfamızı ziyaret ediniz.

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

Benzer İçerikler

Hand Tracking (El izleme) nedir?

Bilal TEMIZ

Infinite Office Kendi VR Sanal Ofis Alanınızı Oluşturmanıza İzin Veriyor

Beren BULUT

Oculus Quest 2 90Hz Etkinleştirme – Oculus Quest 2 İpucu

Beren BULUT

Sony’nin Uzaysal Gerçeklik Ekranı 3D Görüntüleme Sorununa Farklı Bir Açıdan Çözüm Buluyor.

Mina

Oculus Quest 2 Satışta, Fiyatı ve Özellikleri

Beren BULUT

Arizona Sunshine Quest 2 İçin Geliştirilmiş Sürüm Yayınladı

Sinem ALADAG
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x