Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesi hem eğlence sektöründe hem de eğitim sektöründe yadsınamaz noktalarda gelişmelere neden oldu. Daha önce sadece teorik olarak ele aldığımızı konuları sanal gerçeklik ortamında görsel zenginleştirmeler ile öğrencilere aktarmak hem daha fazla akılda kalıcı, hem de öğrencileri stres altına sokmadan eğlenceli bir yöntemle ders akışının ilerlemesini ve öğrenim iç güdülerinin artmasını sağlıyor. Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır? Bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Teknoloji ve eğitime yüzeysel bakacak olursak birbirine oldukça bağlı sistemler diyebiliriz. Teknoloji sistemlerindeki gelişmelere yaşam şartlarını en üst düzeye çıkarmaya çalışırken, eğitimdeki gelişmeler de dünyayı daha iyi bir hale getirmeye çalışmalardır. Teknolojiyi de eğitime entegre ederek sisteme devam etmek oldukça önemli konulardan birisi. Yıllardır kullanılan öğretim sistemleri neredeyse tek düze devam ediyor. Online eğitim süreci yavaş yavaş oluşmaya başladı. YouTube gibi sosyal ortam kanallarının eğitici videolar ile eğitim de ne kadar pratik ve öğretici yöntemler sunduğu aşikar.

Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır
Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Hem okullar hem de üniversiteler oldukça fazla sanal gerçeklik projesine sahip. Bu projeler sunumlar doğrultusunda hem gelişim gösteriyor. Hem de farklı bilim dallarında ve farklı kullanımlara uygun yeni projeler üretilerek Sanal Gerçeklik Eğitim konusunda gelişmeler sürdürülüyor. Sanal gerçekliğin eğitim sektörüne ne gibi etkileri var?

Oyun temelli öğrenme pratikleri gösteriyor ki çocuklar bu konuda ya en iyisini yapıyor ya da kesin olarak öğreniyor. Dersi kitaplardan takip etmek veya sadece öğretmeni dinleyerek öğrenmek yerine öğrenciler görerek gerçek bir deneyim elde edebiliyorlar.

Eğitimde Sanal Gerçeklik Uygulamaları Faydalar Sağlar

Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır
Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Sanal ortamdaki mecburiyetten doğan iş birliği sayesinde öğrenciler daha çabuk sosyalleşebilir. Bire bir etkileşimi kolaylaştırıp karar verme yetisini geliştirebilir. Dublin Üniversitesi’nden Dr. Conor Galvin, sanal gerçeklik teknolojisini kullanan öğrencilerin sosyal konularla nasıl başa çıkacağı konusunda 20 okulu kapsayan test neticesinde çekingen öğrencilerin ve becerilerinde güven eksikliği olan öğrencilerin teknoloji uzmanı haline geldiğini belirtti. Eğitmenlere göre sanal gerçeklik teknolojisi farklı öğrenme stillerine meyilli öğrenciler için oldukça biçilmiş kaftan. Sanal gerçeklik grup çalışmaları ile de bunları pekiştirmek mümkün.

Sanal Gerçeklik Eğitim Uygulamaları

Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır
Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Sanal gerçeklik teknolojsinde kullanılan uygulamalar günlük yaşamda kolaylıklar sağlayacak oldukça ince ve bilgili ip uçları edinmemizi sağlıyor. Sanal gerçeklik eğitim sistemlerindeki uygulamalar da öğrencilerin meslek uygulamaları ve öğrenme aşamalarındaki deneyimlerini görsellikle birleştirerek akılda kalıcı deneyimler oluşturmasına neden oluyor. Gerçek hayatta göremeyeceğimiz veya oluşturamayacağımız bir ortamı sanal gerçeklikte oluşturulabilir. Sanal dünyadaki görsel öğeler de kişilerin öğrenme yeteneklerine de oldukça büyük faydalar sağlayacağı da kanıtlanmış bir gerçek.

Oyun temelli Sanal Gerçeklik Eğitim Çalışmaları öğretimin temel faktörlerindendir. Sanal gerçeklik ise bunu bir kat yukarıya taşıyarak oyunları sadece eğlence kaynağı olarak değil, sınıf katılımı ile birlikte öğretici bir etken olarak kullanmak eğitimde önemli ölçüde bir fark yaratabilir.

Eğitimde Sanal Gerçeklik Öğrencilere Özgüven Verir

Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır
Sanal Gerçeklik Eğitimde Nasıl Kullanılır

Sanal ortamda eğitim gören öğrenciler yeteneklerini ve kendi potansiyellerini farkında olmadan dahi olsa geliştirebilir. Öğrenciler bu unsurları geliştirmek için veya geliştirebilmesi için etrafındaki kişilerden, ailesinden veya öğretmenlerinden sürekli teşvik ihtiyacı hissederler. Sanal gerçeklik tekil ortamda veya sınıf katılımında öğrencilere sadece oyun oynamanın dışından oynayarak öğrenme ve kendi zihnini keşfetmeye yönelik çalışmaların yapılmasına olanak tanır.

Eğitimde Sanal Gerçeklik Platformları

Sanal Gerçeklik Teknolojisi öğrencilerin veya kişilerin keşfetmesi gereken yeni bir ortamdır. Bu platform ile klasik öğrenme eğitim sürecinin dışına çıkılarak yeni bir süreç başlıyor. Klasik yöntemde yapamadığınız birebir etkileşimi sanal gerçeklik ortamında gerçekleştirmek ise oldukça kolay ve mümkün.

Sanal Gerçeklik Eğitim Sistemleri Rekabete İzin Verir

Öğrencilerin başarı değerlendirmesi yıllardır yapılan bir uygulama ve sanal gerçeklik bu sistemi de değiştirecek gibi görünüyor. Ödüller ve toplum içinde kazanılan başarılar insan beyninde önemli bir yer edinir ve sürekli tekrarı istenir. Bu da kişinin farkında olmadan da olsa daha fazla gayret göstermesine neden olur. Bunlar öğrencilerin öğrenme dürtüsü üzerinde oldukça olumlu yollara yönlendirir. Başarısızlık haricinde duygusal kırılmaların yaşanacağı gibi bu ortam rekabete oldukça müsait bir platform. Sanal gerçekliğin getirdiği zorluklar ve kolaylıklar doğrultusunda bu başarılar kişisel veya kitlesel olabilir. Çeşitli eğitici nitelikte ki oyunlar öğrencilerin yaratıcılık evresinde konuları kavramasında oldukça yardımcı olur. Etkili ve nokta atışı uygulamalar ile klasik eğitimde öğretilen konular daha kolay ve daha kısa sürede öğrenciler tarafından benimsenebilir.

Sanal Gerçeklik Teknolojileri Facebook’un 2016’da Oculus Rift‘i satın almasıyla beraber kişisel kullanımlar için en büyük adımdı. Oculus Rift ve HTC Vive cihazları şu an için hem oyun teknolojileri hemde VR Eğitim ve endüstriyel kullanımda en yüksek kaliteyi kullanıcılarına sunuyor. Bunun yanında Google Carboard gibi deneyimler de var tabi ki. Ama bunların görsel kaliteleri bahsettiğimiz yüksek kalitede gözlüklere göre deneyimi oldukça düşük.

Sanal Gerçeklik Eğitim Uygulamaları

Diğer tarafta 20158 yılında piyasaya sürülen Samsung Gear VR var. Şu anda dünya genelinde en fazla kullanılan ve satılan Sanal Gerçeklik Gözlüğü ünvanını hala kendisinde bulunduruyor.

Firmalar ve geliştiriciler örnek uygulama ve yollara sunmaya devam ederek okulları bu konuda teşvik etmeye devam ediyor. Sanal Gerçeklik Eğitim Uygulamaları‘nda Titans of Space uygulamasıyla güneş sistemi turu düzenleyebilirsiniz. Klasik olarak anlatım ve kitaptan takip yerine öğrenciler 360 derece video ile  gezegenlerin etrafında bu deneyimi yaşayabilirler.

Google Expeditions ile sanal gerçeklik ortamında kütüphane gezileri düzenleyebilirsiniz. Jurassic Age Virtual Reality ile Dinazorlar zamanından örnekler gösterebilir sanal gerçeklikte bu deneyimi kişilere yaşatabilirsiniz.

İrlanda’nın Carlow kentindeki Gaelscoil Eoghain Ui Thuairisc okulu, Mission V 3D modelleme yazılımı ile tarihi ortamları yeniden yaratıyor. Drury Üniversitesi sanal gerçeklik araçlarını kullanarak mimari tasarım eğitimi veriyor.

Polonya’daki Silesian Üniversitesi, otistik öğrenciler için sanal gerçeklik eğitim sistemleri kullanarak terapötik egzersiz yapmalarını sağlıyor. UCLA sanal gerçeklik teknolojisi kullanara cerrahi sinir eğitimi veriyor. Case Western Reserve, anatomiyi öğretmek için bir kadavra kullanmak yerine Sanal kadavra kullanarak eğitim sağlıyor. Sanal Gerçeklikte Tıp Uygulamaları da oldukça yoğunlaşmış görünüyor. Michigan Üniversitesi futbol oynayan potansiyel futbolcuların tam bir stadyum deneyimi yaşamalarını için Sanal Gerçeklik Teknolojisi kullanıyor.

Çek Cumhuriyeti Opava Şehrindeki Mendel Dilbilgisi Okulu, öğrencileri Oculus Rift ile biyoloji derslerinde göz anatomisi hakkında eğitim veriyor. Pennsylvania’daki Penn State Üniversitesi, öğrenmenin etkinliğini artırmak için sanal gerçeklik kullanıyor. Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi sanal konferans salonlarını deniyor.

Görünen o ki eğitim ve öğretim sistemlerinde heyecan verici bir teknolojinin şafağındayız. Bu uygulama ve sistemler gün geçtikçe gelişmeye devam edecek Sanal Gerçeklikte Eğitim şu an olduğundan daha yoğun olarak kullanılmaya başlayacaktır.

[related-post id=”7740″]

VROTTO, güncel ve gelecek Sanal Gerçeklikte Eğitim haberleri hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edecektir. Daha fazlası için sayfamızı takip etmeye devam ediniz.

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”none” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

0 0 vote
Reting

Benzer İçerikler

Ücretsiz Oculus Quest 2 Oyunları ve VR Uygulamaları 2021

Bilal TEMIZ

Sandbox VR Geri Dönüyor Las Vegas Lokasyonunun Açılışı 2021 Yazı

Sinem ALADAG

VR Shooter Oyunu, Vail VR Alfa Testi için Katılımcı Arıyor.

Beren BULUT

VR Sosyal Oyun Platformu Rec Room 100 Milyon $ Yatırım Topladı

Sibel UNAL

Pikmin Serisine Dayalı Bir Pikmin AR Oyunu Geliyor

Bilal TEMIZ

Hitman 3: Seven Deadly Sins Yeni DLC Sezonu 30 Mart’ta Başlıyor

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More