Samsung ve Microsoft, HoloLens projesini ortaklaşa geliştirmeye başladı

2 dakika, Okuma Süresi

HoloLens projesi. TheElec raporuna göre 7 Aralık’ta Samsung Electronics, Artırılmış Gerçeklik (AR) HoloLens Ar-Ge projesinde Microsoft ile işbirliği yapıyor. Kaynaklara göre, proje iki yıl sürecek ve bu yaz başlatıldı.

Bu amaçla Samsung, bu yılın Mart ayında proje için özel bir çalışma grubu da kurdu. Kaynaklar, Samsung’un birden fazla iş biriminin projenin bir parçası olduğunu söyledi. Ayrıca Samsung Display, Samsung Electro-Mechanics ve Samsung SDI’nin kıdemli başkan yardımcıları da 2021’in ilk yarısında projeyi içeren toplantılara katıldı. Proje 2023’e kadar sürecek ve ortaya çıkan ticari projenin 2024’te açıklanması bekleniyor.

hololens projesi2019 ve bu yılın Kasım aylarında Samsung, AR görüntüleme cihazları için dalga kılavuzu teknolojisiyle tanınan bir Amerikan AR şirketi olan DigiLens’e yatırım yaptı. Kullanıcıların sanal nesneleri görüntülerken gerçek çevreyi görmeleri gerektiğinden, AR görüntüleme cihazlarında şeffaf olan, ekranda oynatılan videonun ışığını gözlüklere bükmek için Waveguide teknolojisi kullanıyor.

AR gözlüklerinin küçük olması ve bu cihazların iç alanının tam olarak kullanılması gerektiğinden, ışığın bu boşlukta minimum kayıpla bükülmesi gerekir. Buna karşılık, sanal gerçeklik (VR) cihazları, tamamen sanal bir deneyim oldukları ve kullanıcıların gerçek yaşam ortamlarını görmelerini gerektirmediği için şeffaf lensler gerektirmez. Ekran tamamen kullanıcının gözünün önündedir, bu nedenle ışığın bükülmesine gerek yoktur.

Microsoft ile yapılan projede Samsung’un donanım üreticisi olması muhtemel ve Güney Koreli teknoloji devi de waveguide modülleri üretebilir. Kaynaklar, Samsung Display’in Samsung Electronics’i DigiLens’e yatırım yapmaya şiddetle zorladığını söyledi. Aynı zamanda Samsung, geçen yıl Gear VR adlı VR gözlüğüne verdiği desteği de sonlandırdı. Buna karşılık rakipleri Meta, Apple, Google ve Microsoft da uzun yıllardır AR projelerine yatırım yapıyor.

Yorum yazın

TeknoVR