Quest 2 SDK Dökümanları “Vücut İzleme Desteği” Seçeneğini Gösteriyor

8 dakika, Okuma Süresi

Quest 2 SDK dökümanları. Quest 2 geliştirici belgelerindeki bir ekran görüntüsü, duyurulmamış bir ‘Vücut İzleme Desteği’ seçeneği olduğunu gösteriyor. Oculus Unity Entegrasyonunun “Görev Özellikleri” yapılandırma bölümü, geliştiricilerin El Takibi, Sistem Klavyesi, Sistem Açılış Ekranı ve Geçiş katmanları gibi sistem düzeyindeki özellikleri etkinleştirmesine olanak tanıyor. Oculus Unity Integration’ın herkese açık en son sürümünde şöyle görünüyor:

Vücut İzleme Desteği

quest 2 sdk dökümanları vücut i̇zleme desteği seçeneğini gösteriyor

Şimdi, Quest 2 Tracked Keyboard SDK “Başlarken” dokümantasyon sayfasındaki aynı arayüzün ekran görüntüsüne yakından bakın:

quest 2 sdk dökümanları "vücut i̇zleme desteği" seçeneğini gösteriyor

Kırmızı işaretlemeler Meta tarafından yapılmıştı ve görebileceğiniz üzere el takip frekansının altında ve üzerinde takip edilen klavye desteği ve “Vücut izleme desteği” adı verilen yeni seçenekler bulunuyor. Ve bu bahsi geçen özellikler daha önce hiç bir yerde duyurulmadı. Ayrıca Meta konu hakkında ve gelecek planlarına dair açıklama yapmayı reddediyor.

Peki bu ne anlama geliyor olabilir?

Quest 2

Vücut izleme desteği alması muhtemel ilk cihaz Quest 2. Quest gözlüklerinde dört adet geniş açılı gri tonlamalı kamera bulunuyor. İkisi ön tarafın üst köşelerinde, yukarı ve yan taraflardadır – bunlar aslında vücudunuzu asla görmez. Ancak alttaki iki kamera hafifçe aşağı bakıyor. İleriye bakıyorsanız bu kameralar genellikle kollarınızı görebilir ve oturuyorsanız veya aşağı bakıyorsanız vücudunuzun bir kısmını bile görebilirler.

Şu anda Quest 2 tarafından izlenen tek vücut parçaları, parmaklar da dahil olmak üzere elleriniz ve başınızdır. İzleme, 2019’un sonlarında bir yazılım güncellemesi olarak eklendi ve Meta, gelecekteki bir güncellemede bu sistemi kollarınızı, gövdenizi veya potansiyel olarak bacaklarınızı içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor olabilir. Tabi şunu belirtmekte fayda var gözlük üzerinden vücut takiibi yapmak HTC Vive Tracker gibi harici sistem kullanan gözlüklere göre daha az başarılı olabilir. Yukarıya baktığınızda gövdeniz görünmeyek hatta vücudunuza bakıyor bile olsanız birden fazla vücut parçası dahil olduğunda ayaklarınızı takip etmesi zorlaşacaktır.

Project Cambria

Bu Vücut İzleme Desteği ayarının Quest 2 için tasarlanmamış olması da mümkün. Meta, göz ve yüz takibi için gelişmiş sensörlere sahip üst düzey bir ürün grubu olan Cambria Projesi‘ni bu yıl başlatmayı planlıyor.

Ekim ayında, Cambria’nın “Quest Pro” olarak adlandırıldığına inanıldığında, Oculus işletim sistemi donanım yazılımında, bir avatarın vücut hareketleriyle eşleştiği bir aynanın önünde duran bir kullanıcıyı gösteren bir video ortaya çıkmıştı. Cambria’nın daha yüksek çözünürlüklü renk geçişine sahip olduğu onaylandığından, gerçek dünyadaki aynaları tespit etmesi ve bu şekilde vücut takibi için kullanması ihtimaller arasında.

Portal

Vücut izleme desteği alabilmesi muhtemel cihazlardan biriside Portal. Meta’nın Reality Labs bölümü sadece gözlük yapmakla kalmıyor, aynı zamanda Portal adı verilen bir dizi görüntülü arama cihazı da yapıyor ve her Portal, vücut takibi için potansiyel olarak uygun olabilecek yüksek çözünürlüklü geniş açılı bir kameraya sahip.

quest 2 sdk dökümanları "vücut i̇zleme desteği" seçeneğini gösteriyor

Portal şuanda insanların kafa hareketlerini izleyebilen ve bunu bir çerçeve içerisinde kullanarak efektler ve çıkartmalar yapmakta kullanıyor. Ancak yerleşik işlemcilerin birden fazla vücut parçasını takip edecek kadar güçlü olup olmadığı net değil. Meta’nın yeni CTO’su Andrew Bosworth, geçen yıl Instagram’da bana bir şey sor oturumunda Quest sahipleri ve Portal sahipleri arasındaki örtüşmenin şu anda çok düşük olduğunu söyleyerek, bunun yakın zamanda olabileceğine dair şüphe uyandırdı.

Yorum yazın

TeknoVR