Yeni Qualcomm Protatip VR Gözlüğü Vive Cosmos’un Teknik Özelliklerine İpucu Verebilir

2 dakika, Okuma Süresi

CES 2019’da Qualcomm, 2160 × 2160 LCD ekranlı yeni bir VR gözlük referans tasarımını sergiledi. İlginç bir şekilde, bu VR gözlük seti bir USB-C kablosu aracılığıyla, akıllı telefonla destekleniyor.

qualcommcosmosreference3

qualcomm protatip vr gözlük

Bu özellik size bir şey hatırlatıyor mu? Bu haftanın başlarında, HTC Vive Cosmos’u CES öncesi özel basın etkinliğinde duyurdu.

Bir PC VR kulaklığı olmasının yanı sıra, HTC Cosmos’un “diğer cihazlara” bağlanabileceğinden bahsetti. Duyuru videolarında, HTC akıllı telefona benzeyen bir şey görünüyor ve bunun “diğer cihaz” olacağını ima ediyorlardı.

vive cosmos phone

vive cosmos telefon

Açıkçası, Qualcomm tüketici ile yüz yüze gelen bir firma değil. Tüketici OEM’lerine cips ve lisans teknolojisi satıyorlar. HTC, Qualcomm’un teknolojisini geçmişte kullandı. Vive Focus bağımsız VR gözlüğü Qualcomm’un VR835 referans tasarımına dayanıyor ve Qualcomm’un pozisyon izleme teknolojisini lisanslıyor.

32178 original

vive cosmos

HTC’nin web sitesi, Cosmos’un ’en net ekranları’ içerdiğini iddia ediyor. Ayrıca, bir RGB alt piksel düzenine sahip olduklarını belirtiyor. Çoğu OLED’in RGB yerine PenTile olduğu düşünüldüğünde, bu LCD’yi Cosmos’un ekranları için en muhtemel adayı yapıyor. Ve eğer “en net ekran” ise, Vive Pro’dan daha yüksek çözünürlükte olmaları gerekir, değil mi?

[related-post id=”10492″]

Bu yüzden, Qualcomm VR gözlüklerindeki bu 2160 × 2160 LCD paneller, Cosmos ile aynı benzersiz özelliği kullanıyorsa, rastlantısal olmayabilir. Bu VR gözlük seti yalnızca Cosmos’un bağlantısının temeli olmayacak gibi görünüyor, aynı zamanda Cosmos’un kullanacağı panelleri de içerecek.

Yorum yazın

TeknoVR