PUBG VR İncelemesi – STAND OUT Battle Royale VR

incelemesi yapmadan önce size pc versiyonundan kısaca bahsedelim.

Bildiğiniz üzere 2017 yılının en çok konuşulan oyunlarından biri olan PUBG. Çıktığı andan itibaren çok büyük bir ilgi ile karşılandı. Her ne kadar 2018 yılının sonlarına doğru düşüşe geçmiş olsa da popülerliğini hala daha korumakta olan bir oyun.

PUBG PC

Hal böyle olurken her VR kullanıcısının aklına bu tarz bir oyunu VR ile oynamak fikri oldukça sıcak ve eğlenceli gelmiştir. Bu düşüncelerimizin sesi fazlası ile yankı yapmış olacak ki Raptor Lab oyun geliştiricileri bu hayalimizi gerçeğe dönüştürerek bize ’ı uyarladılar. Bende uzun bir oyun deneme ve test etme sürecinden sonrasında sizler için si yapmaya karar verdim.

ismi ile karşımıza çıkan PUBG’nin VR versiyonu olan bu oyun, aynı şekilde devasa çoklu oyuncu ortamı ile oynanabilen ancak hala daha erken erişim sürecindeki bir VR Battle Royale oyunu.

si Artıları ve Eksileri

PUBG ile kıyasladığımızda oyunda haritası bir derece daha küçük ve aynı harita üzerinde 30 kişilik bir oyuncu kitlesine sahip. Ve henüz silahlarımıza ek parçalar takamıyor olsak bile ’ı pc versiyonundan ayıran çok önemli ve keyifli detaylara sahip. Bu detaylarla beraber pc versiyonundan  çok daha fazla keyifli ve heyecanlı bir hal alıyor. Aynı şekilde si yapması da bir o kadar keyifli oluyor.

Harita

Size karşıdaki adamın silah şarjörünü gizlice arkadan yaklaşıp çalabildiğinizi hatta silahını bile adamın elinden kapabildinizi söylesem ilginizi çeker değil mi? O zaman hep beraber ’ı diğer Battle Royale oyunlarından ayırıp, öne çıkaran bu detaylara bir göz atalım. Tabii ki de artı yönlerine baktığımız kadar eksi yönlerine de değineceğiz.

Pozitif Özellikleri:

Öncelikle lobisi oldukça keyifli. Oyuna girmek için en fazla 3 dk bekliyorsunuz ancak bu 3 dk içerisinde oyun sizi belirli bir haritada ve diğer oyuncularla savaşabilir bir halde bıraktığından o zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz.

diğer bir değiş ile her türlü küçük ayrıntıyı sizin yapmanızı bekliyor.

Silahınızı üzerinize koyduğunuz bir noktadan isterseniz sırtınız isterseniz belinizden çekip silahı gerçek hayatta yapmanız gerektiği gibi şarjörünü takıp silahı kurmanızı istiyor.

Silahı gerçek hayattaki gibi tutup kendi ellerinizle eğim alıp bir gözünüzü kapatıp nişan almanın ne kadar keyifli ve eğlenceli olabileceğini düşünebiliyor musunuz?

Kontrolcüleri

Oynanış Şekli Nasıl?

Oyunda yürüme sistemi HTC Vive kullanıcıları için touchpad kısmı Oculus Rift kullanıcıları ise Oculus Touch da ki analog kısmı ile yapılıyor. Tabii ki bunun sınırlı değil. Odanızda oyunu ayarlamak için kurduğunuz sensör alanının içinde kendinizde gerçekte yürüyüp hareket edebiliyorsunuz. Siz eğildiğinizde karakterinizde eğiliyor veya yere yattığınızda karakterinizde eş zamanlı olarak kendisi de yere yatıyor.

Oyun İçi Aksiyonu

si sırasında hayal etmekte zorlanan veya bu anlattığım ayrıntıların ne derece keyif verebileceğini merak edenler için incelememizin bu konu başlığı altında hazırladığımız bir oynanış yani gameplay videomuz var.

Kayaların arkasına geçip üzerinize doğru koşarak gelen düşmanlarınızı tek elle arkanıza bile bakmadan tarayabilir üzerine bombanın pimini kendi ellerinizle çektiğiniz bombayı da rahatlıkla fırlatabilirsiniz. Gizlilik yeteneklerinize güveniyorsanız, adamın arkasından gizlice yaklaşıp silahının şarjörlerini veya direkt silahın kendisini de çalıp adama karşı kullanabilirsiniz. Takım arkadaşınıza ateş edebilme açık olduğundan kendi arkadaşınızı öldürmemeye dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Benim en keyif aldığım nokta kesinlikle iki tarafında silah için aynı eve koşturup silahı bulamadığımız zamanda ki yumrukların konuştuğu andır. Oyun bu anlarda gerçekten kendinizi bir boksör gibi hissetmenizi sağlıyor. PUBG içinde arkadaşlarınız ile konuştuğunuz anı bile size oldukça keyifli geçmesini sağlayabiliyor. Oyunun tırmanma mekanikleri de bir o kadar keyifli ve sorunsuz çalışıyor. Pencerelerden içeri kendi eliniz ile tutunup atlama olayı size gerçekte ki deneyimi neredeyse bire bir hissettiriyor.

Silahtan Bakış

Negatif Özellikleri:

Bildiğiniz üzere oyun hala erken erişimde ve o sebep ile grafikleri kötü. Araç kullanırken direksiyonu çevirme animasyonlarından tutun oyunda elinizin silahı tutabildiği doğru düzgün bir animasyonu bile yok. Aynı şekilde silahınıza parçalar takamıyor olduğunuz gibi silahların çeşitliliği de oldukça az. En azından oyun içi pingler ve laglar oldukça az.

Oyunun geliştiricileri de oyuna çok az güncelleme yaptığından yaptıkları bir hata oyunda uzun bir süre kalmasına yol açabiliyor. Oyunun popülerliğinin artmasıyla bu sorunun yavaş yavaş da olsa iyileşeceğini düşünmekteyim.

Oyun Hakkında Son Bakış:

Şimdilik haritasının ve içinde aynı anda oynayabilen kişi sayısının az ve eksi özelliği olduğunu düşünseniz de bu çok doğru değil. VR insanı yorduğundan bu tarz oyunlarda enerjinizin uzun soluklu olabilmesi için hızlı bitmesi gerekiyor. Grafik ve animasyon bakımından oyun zayıf da olsa diğer özelliklerini eğlence ve size yaşattığı aksiyon duygusu ile oldukça profesyonel bir şekil de kapatıyor.

Benzer İçerikler

Solaris Offworld Combat Bu İlkbaharda PlayStation VR da

Mina

Medal of Honor: Above and Beyond İçin HP Reverb G2 Desteği Geldi

Hatice CANTÜRK

VR nişancı oyunu STRIDE PSVR Sürümü Geliyor

Mina

Echo Pass İle Echo VR Oynayarak Daha Çok Ödül Kazanabileceksiniz

Mina

‘Hitman 3’ Lansman Fragmanı Zengin Ayrıntılı Bir Dünyayı Gösteriyor – 20 Ocak’ta PSVR’ye Geldi

Mina

VR Yayıncısı Olarak Avatarınızı Sanal Gerçeklik İçinde Yayınlayın

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments