İnceleme

Oculus Go İncelemesi ve Özellikleri

.  nihayet merakla beklenen ve herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefona gerek duymayan bağımsız olarak çalışan gözlüğünü resmi olarak duyurdu. San Jose’de düzenlenen Oculus Connect 4 etkinliğinde sahne alan CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan mobil gözlüğü Oculus Go adını aldı.

Facebook satın alımından sonra çalışmalarına tam gaz devam eden , bildiğiniz üzere yüksek fiyatlı sanal gerçeklik gözlüklerinden biriydi. İncelemesini de yaptığımız ’in ardından Facebook, daha uygun fiyatlı yeni Oculus modelini kullanıcılara tanıttı. Yeni modelin adı Oculus Go.

Oculus Go İnceleme

Kısa bir süre önce size aktardığımız üzere kablosuz ve daha ucuz bir Oculus başlığının 2018 yılında piyasaya çıkacağı söylentileri dolaşmaktaydı. Bu söylentiler şimdi ise resmiyet kazandı ve Oculus’un büyük atak yapmaya hazırlandığı bir ürün olacak gibi gözüküyor

VE ÖZELLİKLERİ

Oculus Go, selefine benzer bir tasarımla gelse de gövde rengi olarak beyazı tercih etmiş. Ancak sanal gerçeklik gözlüğünü asıl ilginç kılan şey “hepsi bir arada” yapıyı sunuyor olması. Oculus Go, kablolara ya da PC’ye ihtiyaç duymadan sanal gerçeklik deneyimi sunmayı amaçlıyor.

RiftStore’u kullanacağınıdüşünüyoruz. 1.000’in üzerinde oyunu, sosyal uygulama ve 360 derece deneyimleri barındıran sanal gerçeklik gözlüğünün kabloları ve PC gereksinimini kaldırması büyük önem taşıyor.

Zira fazlasıyla masraflı olan , bir o kadar pahalıya patlayan güçlü konfigürasyona sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyuyordu. Tabii mobil sanal gerçeklik gözlüklerini tartışmanın dışında tuttuğumuzu belirtelim. Onların bulunduğu nokta daha farklı.

Yeni lenslerle gelen Oculus Go’nun ekranı 2560×1440 piksel. Söz konusu gözlüğün kulaklıksız da kullanılabileceği belirtiliyor. Kendine ait bir kumandayla gelen Oculus Go, başka bir aksesuara ihtiyaç duymuyor.

Yani hareketlerinizi takip etmek için ek bir aksesuar yok. Gear VR ile benzer bir mantıkla çalıştığını söyleyebiliriz. Cihazın teknik özelliklerine ilişkin detaylarsa henüz paylaşılmadı. Oculus Go’nun en büyük avantajlarından biri de elbette fiyatı.

Oculus Rift’in 499 dolarlık yurt dışı fiyatından sonra ile ilgili bugüne kadar yaşanan en negatif gelişme yüksek fiyatlarıydı. Ancak Oculus Go, açıklanan 199 dolarlık satış fiyatı ile eminiz pek çok kullanıcı için daha erişilebilir bir çözüm olacak. Oculus Go’nun önümüzdeki yıldan itibaren satışa sunulması bekleniyor.

  Oculus, Standalone Başlık Seti Oculus Go'yu Duyurdu

Oculus Go’da kullanıcı deneyimi önemli rol oynayacak

Facebook’un VR’dan sorumlu üst düzey yöneticisi Hugo Barra, yaptığı açıklamada geliştiricilerin VR ile yakınlaşabilmeleri için en kolay yolu sunmayı amaçladıklarının altını çizdi. Bununla birlikte ürün donanımı ile ilgili de konuşan Barra, kablosuz ve bağımsız çalışabilen sanal gerçeklik gözlüğünün oldukça hafif ve kafaya takıldığında oldukça yumuşak hissettiren bir aksesuar olacağını da vurguladı. Bu da kullanıcı deneyimi açısında oldukça önemli detaylar.

Oculus Go Duyuru

Facebook’un VR’dan sorumlu üst düzey yöneticisi Hugo Barra’nın yeni bir blog yazısına göre, ayrıntılar şunları içeriyor:

Oculus GO Özellikleri

  • “Süper hafif” kumaş tasarımı
  • Örgü kumaş kayışlar
  • Yüzeye uygun köpük iç yapı katmanları
  • 2,560×1,440 piksellik “hızlı anahtarlamalı LCD ekran”
  • “Next-gen” lensler Oculus Rift ile karşılaştırıldığında – “Daha önce VR’de bu netliği görmedik” diyor Barra
  • Dahili hoparlörlü ses
  • 3.5 mm kulaklık girişi
  • 3 serbestlik derecesine sahip tek hareket denetleyicisi (Gear VR gibi – bir kılıç fırlatabilir, ancak uzanamaz ve tutamazsınız)

Oculus Go‘nun WQHD LCD ekranları uzamsal ses verebilen bir ses donanıma sahip olduğu belirtiliyor. Böylece sadece görsel değil, işitsel olarak da sanal gerçeklik dünyasının içinde olmanız mümkün olacak.

Oculus Go’nun tam şarj ile ne kadar çalışacağı gibi detaylara yer verilmez iken, cihazın geliştirici kit’lerinin Kasım ayında geliştiricilere sunulması bekleniyor. Oculus Go’nun piyasaya çıkış tarihi ile ilgili kesin bir bilgi verilmese de, resmi olarak işaret edilen tarih 2018 yılının hemen başı.

Açıklamanın hemen öncesinde Facebook CEO’su Mark Zuckerberg “Bir milyar insanı sanal gerçekte görmek istiyoruz” dedi. Barra, “Bunun en erişilebilir VR olacağına inanıyoruz” dedi.

Hemen aşağıdan Oculus Go’nun ilk tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Benzer İçerikler

Baidu, Alibaba ve Tencent VR’a Nasıl Yatırım Yapıyor?

Yeni Daydream View Ön İncelemesi

Discovery VR ve Google, 38 Bölümlük Seyahat Serisi Discovery TRVLR’ı Duyurdu

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x