Oculus Audio SDK Güncellemesi ile Geometri Tabanlı Ses Yayılımı

2 dakika, Okuma Süresi

Oculus Audio SDK yapılan en son güncelleme ile, uzun zamandır beklenen dinamik ses yayılma özelliğini ekliyor.

Audio SDK, kafa bağlantılı transfer fonksiyonlarını (HRTF) kullanarak gerçek zamanlı olarak ses kaynaklarını uzamsallaştırır. Aynı zamanda volumetric ve ambisonic sesleri sağlar. Bu yeni güncelleme yansımaları nasıl ayarlayacağınızı ve oklüzyon modellemesi ekler.

Eski Hali
Spatializer, başlangıçta, kullanıcının çevresinde önceden tanımlanmış bir dikdörtgen varsayılarak ses yansımalarını simüle eder. Ancak, kullanıcının bu dikdörtgenin merkezinde olduğu varsayılmıştır.

2018 yılının başlarında, Dinamik Oda Modellemesi adı verilen bir özellik eklendi. Bu, geliştiricilerin mevcut odayı bir konuma sahip bir 3D dikdörtgen olarak tanımlamasına izin verdi. Kullanıcı yeni bir odaya geçtiğinde, geliştirici yeni alan için dikdörtgeni güncelleyebiliyor.

Bununla birlikte, geliştirici tarafında göreceli olarak büyük miktarda çaba sarfedilmesi gerekiyordu ve sadece dikdörtgen biçimli alanlarda tam olarak çalışıyor. Ayrıca içeriden dışarıya doğru gitmek gibi farklı büyüklükteki alanlar arasındaki geçişi modelleyemedi.

Yeni Güncelleme
Yeni güncelleme, sahne geometrisine dayanarak gerçek zamanlı olarak sesin tıkanmasını ve yansımasını doğru bir şekilde modeller. Geliştiricinin, sesi nasıl emmesi veya yansıtması gerektiğini bilmesi için her bir nesneyi akustik bir malzeme ile etiketlemesi yeterlidir. Halı gibi malzemeler metal gibi malzemelerden çok daha fazla emecektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 20 malzeme türü var.

Teknoloji, Facebook Reality Labs tarafından geliştirildi. FRL, Facebook’un Michael Abrash tarafından yönetilen VR & AR araştırma departmanıdır.

ffgdgr
Oculus Audio SDK

Simülasyon, pek çok ses kaynağı ile, mobil VR’de bile iyi performans gösteriyor. Bu yaklaşmakta olan Oculus Quest için önemli olacak.

Facebook’un yeni güncelleme modelleri ile, VR ses için ileriye atılmış büyük bir adım olan gerçek zamanlı olarak yansıtıyor. Bu, nesneler (araçlar gibi) sahnenin etrafında hareket ederken veya ortamın kendisi özelleştirilebilir olsa bile çalışacağı anlamına gelir.

Yorum yazın

TeknoVR