Oculus ASW 2.0

Oculus ASW 2.0 ile Nasıl Çalışacak

Oculus . VR’deki düşük kare hızı sadece görsel bir rahatsızlık değil, aynı zamanda fiziksel rahatsızlığa ve hatta hastalığına da (mide bulantısı ve baş dönmesi) neden olabiliyor. Ekran kartınız, VR Gözlük yenileme hızını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çerçevelemeye çalışsa da çok başarılı olamıyor.

Oculus Kare Hızına Faydaları

Bu problem ile mücadele edebilmek adına, Oculus 2016 sonlarında için Asynchronous SpaceWarp’ı (ASW) teknolojisini tanıtmıştı, VR’de 90FPS ulaşamadığımız zaman ASW otomatik olarak devreye giriyor. ASW, çalışan oyunu veya uygulamayı 45FPS’de işlemeye zorluyor, ardından görüntüde tahmini gerçek kare ve toplam 90FPS için VR gözlük izleme verileri arasında sentetik bir çerçeve oluşturuyor. Çerçeve içinde olan görsellerin yarısı ”gerçek” diğer yarısı ”sentetik” dir. Ekran kartınız oyun veya uygulama içinde 90FPS’ye ulaştığında, ASW otomatik olarak tekrar devre dışı kalıyor ve gerçek 90FPS’ye dönüyorsunuz.

 

ASW, çerçeve içindeki renk ve şekillere göre ekstrapolasyon yaparak çalıştığı için, bazen dikkat çekici olan görsel eserler ortaya çıkabiliyor.

Connect 5 konferansında, Oculus tanıtıldı. çerçevenin renk ve şekil bilgilerini kullanır, geliştirmelerden sonra şimdi de derinlik bilgilerini kullanıyor (VR oyun / uygulama tarafından sağlanan). Bu derinlik bilgisiyle desteklenen yeni algoritma, ASW 1.0’ın aynı faydalarını sağladığı gibi yeni hali ile daha az yapaylık sağlıyor.

Ancak ASQ 2.0 için yapılan uyarı da, uygulamanın derinlik besleme verilerini göndermesi gerekiyor, bunun da geliştiricilere yeni bir iş düşmesi anlamına geliyor. ASW 1.0 herhangi bir geliştirici desteği gerekmeden çalışıyordu. Şuan için Unreal Engine’de varsayılan olarak bu özellik aktif ama özel grafik motorları kullanılarak geliştirilen oyuncular için geliştirici için revizesi için önemli bir çaba gerektirecek.

Büyük geliştiricilerin de desteklemesi ile birlikte, düşün donanımlı PC’leri olan Rift sahipleri için büyük bir avantaj olabilir.

Benzer İçerikler

Hand Tracking (El izleme) nedir?

Bilal TEMIZ

Oculus Quest 2 Satışta, Fiyatı ve Özellikleri

Beren BULUT

VR Teknolojisinin Geleceği (Sanal Gerçeklik / Artırılmış Gerçeklik)

Mina

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilal TEMIZ

Asgard’s Wrath Kamera Arkası ve Hareket Animasyonları

Mina

NVIDIA, CloudXR VR çözümü ile mobil VR’da daha gerçekçi görüntüler olacak

Mina
Abone Ol
Bildir
guest
Reting
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x