NVIDIA, Blender Entegrasyonu ile Omniverse Platformunu Milyonlarca Kullanıcıya Açıyor

NVIDIA Omniverse şu anda erken erişimdeyken NVIDIA, bu yıl içinde abonelik temelinde resmi olarak başlatmayı planlıyor.

2 dakika, Okuma Süresi

NVIDIA’nın sanal gerçeklik (VR) uyumlu, kurumsal kullanıma hazır işbirliği aracı NVIDIA Omniverse, 2017’de şirketin GPU Teknoloji Konferansı’nda (GTC) ilk kez piyasaya sürüldükten sonra geçen yıl erken erişim lansmanı duyuruldu. Bu hafta SIGGRAPH 2021’in bir parçası olarak NVIDIA, Blender ve Adobe ile yeni entegrasyonlar ekleyerek platformun genişlediği bilgisini verdi.

NVIDIA, Blender Entegrasyonu ile Omniverse Platformu

nvidia omniverse enterprise scaled

NVIDIA, Aralık ayında açık betasının yayınlanmasından bu yana Omniverse‘in 50.000’den fazla içerik oluşturucu tarafından indirildiğini açıkladı. Bu yeni entegrasyonlar, platformu Blender ve Adobe yazılımlarını kullanan ve işbirliği yapmak isteyen milyonlarca tasarımcı ve sanatçıya açabilir.

Blender, dünya çapında kullanılan açık kaynaklı bir 3D animasyon aracı ve artık Evrensel Sahne Açıklaması (USD) desteği alarak Omniverse’in üretim noktalarına erişim imkanı sağlıyor. Adobe tarafında, iki şirket Substance 3D eklentisi üzerinde işbirliği yapıyor ve sonunda Omniverse için Substance Material desteğini açıyor. Bu, kullanıcılar için yeni materyal düzenleme yeteneklerinin kilidini aktif etmek anlamına gelecek.

NVIDIA Omniverse geliştirme platformunun başkan yardımcısı Richard Kerris bir blog yazısında , “NVIDIA Omniverse, meta veri tabanı vizyonunun gerçeğe dönüşmesini sağlayarak dünyaları birbirine bağlar” dedi . “Geliştiricilerden, ortaklardan ve müşterilerden gelen girdilerle, bireylerden büyük kuruluşlara kadar herkesin başkalarıyla birlikte çalışarak tıpkı fiziksel dünya gibi görünen, hissedilen ve davranan harika sanal dünyalar inşa edebilmesi için bu devrim niteliğindeki platformu geliştiriyoruz.”

Omniverse VR

nvidia omniverse multi user collaboration scaled

Jon Peddie Research’ün yazarı, danışmanı ve kurucusu Jon Peddie, “Pek çok şirket metaverse hakkında konuşuyor, ancak NVIDIA sözünü gerçekten yerine getiren birkaç şirketten biri” dedi. “NVIDIA, her türden tasarımcının ihtiyaçlarına yönelik daha geniş bir anlayış getiriyor ve kullanabilecekleri birçok araca ücretsiz olarak sahip olabilecekler. NVIDIA Omniverse platformu, ilk kez ortak bir sanal alanda gerçek anlamda işbirliğine dayalı, yaratıcı inovasyonu mümkün kılarak neredeyse her sektörü dönüştürme potansiyeline sahip.”

Küresel ve daha küçük kurumsal müşteriler için tasarlanan NVIDIA Omniverse, şu anda SHoP Architects, South Park ve Lockheed Martin gibi şirketler tarafından değerlendiriliyor. Sanatçılar, binaları tasarlamak ve yeni ürünler yaratmak için platformu kullanabiliyor, bunları düz ekranda veya VR‘de görüntüleyebiliyorlar.

NVIDIA Omniverse şu anda erken erişimdeyken NVIDIA, bu yıl içinde abonelik temelinde resmi olarak başlatmayı planlıyor.

Yorum yazın

TeknoVR