Nintendo VR Gözlük Konum Takip Sistemi Patent Başvurusu

1 dakika, Okuma Süresi

Oyun devi Nintendo, gözlükler için konumsal bir takip sistemi için patent başvurusunda bulundu. İzleme, 2D ekrandaki içeriğe paralaks efekti eklemek için kullanılıyor, böylece görüntü 3D olarak görünüyor.

“3D İzlemeyi Etkinleştiren Göz İzleme” olarak adlandırılmasına rağmen, açıklanan sistem aslında direk monitörden izleme değil, daha çok gözlükleri izliyor. Kızılötesi kamera ve IR retroreflektörlerinin kullanımına özel referanslar dahil olmak üzere çoklu izleme yöntemleri listelenmiştir.

Kullanıcıya sanal nesnelerin doğru açılı görünüşü sağlanacak. Gözlükler çerçevesiz olabilir. Bu, 2007’nin başlarından bu yana devam eden Carnegie Mellon Üniversitesi araştırma projesine çok benziyor.

Buradaki potansiyel, Nintendo VR pazarına girmeye karar verirse, bu araştırmadan elde edebileceği durum oldukça fazla görünüyor.

2016’da Nintendo, Switch’in kayar şeklinde bir VR gözlük tasarımı için patent başvurusunda bulundu. Konsept Samsung Gear VR‘a benzese de, patentin Switch’in ağırlığı ve düşük çözünürlüklü paneli nedeniyle pek çok kişi tarafından pratik olmadığı düşünülüyordu.

Ağustos ayında, bir grup bilgisayar korsanı, Nintendo Switch’te ‘Test VR Modu’ olarak adlandırılan gizli bir ortam keşfetti. Sistem kodunda “SetVrModeEnabled” adlı bir yöntem bile keşfedildi.

Nintendo VR

nintende vr

Bununla birlikte, geçen yılın Ocak ayında olduğu gibi Nintendo, sanal gerçeklik konusundaki küçümseyici bakış açısını devam ettirdi. Bir şirket temsilcisi “ana akıma itiraz edebileceklerinden şüpheliyim” dedi. 2017 yılında, Reggie Fils-Aime, pek çok VR oyununun gerçekten eğlenceli olmadığını idda etti.

Nintendo’nun sanal gerçeklik ve ilgili teknolojileri araştırdığı açık. Ancak şirketin piyasaya girme olasılığı çok daha az, girerse de devrim niteliğinde bir farklılıkla bu girişi yapabilir. Nintendo gösterişli grafikler üzerine eğlenceli çekirdek oyunlarına odaklanma kabiliyeti göz önüne alınsa da, VR’de başarılı olacaklarını umuyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR