Microsoft’un Metaverse Platformu Microsoft Mesh ile Tanışın.

7 dakika, Okuma Süresi

Microsoft Salı günü, işbirlikçi metaverse platformunun yeni bir versiyonuyla dijital kapılarını halka açacağını duyurdu. Sosyalleşmek, iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve ‘gerçek insan bağlantılarını geliştirmek’ ve ‘anlamlı ilişkiler’ sağlamak için sürükleyici bir platform olan Microsoft Mesh ile tanışın.

Yeni platform, selefi AltspaceVR’nin yerini alıyor ve Ekim ayında halka açık bir ön izleme olarak piyasaya sürülecek.

İş Trendi Endeksi raporundaki rakamlara atıfta bulunan Microsoft, işyeri liderlerinin yüzde 43’ünün “ilişki kurmanın uzaktan ve hibrit çalışmada en büyük zorluk olduğunu” yanıtladığını belirtti.

Şöyle devam etti:

“Fiziksel bir alanda bir araya gelmek yardımcı oluyor ancak bu her zaman mümkün olmuyor; seyahat masrafları fahiş, emlak pahalı ve yetenekler giderek daha fazla dağılıyor. Farklı konumlardan veya coğrafyalardan insanların halihazırda sahip oldukları araçları kullanarak bağlantı kurmaları için yeni yollara ihtiyacımız var”

Ancak Washington merkezli Redmond firmasına göre çalışanların yüzde 50’sinden fazlası “toplantılar ve ekip etkinlikleri için sürükleyici deneyimler gibi yeni yenilikleri kullanmaya açıktı.”

PriceWaterhouseCoopers (PwC), Takeda, Accenture, Telefonica, DXC Technology ve Dünya Ekonomik Forumu (WEF) dahil olmak üzere birçok büyük marka şimdiden Mesh’e yöneldi.

Microsoft Mesh’teki Yenilikler Neler?

Şirketin tescilli Metaverse platformu, işletmelerin uzak iş güçlerini toplantılar, etkinlikler ve ekip oluşturma çalışmaları için tamamen 3 boyutlu alanlara bağlamasına olanak tanıyor.

Platform, paylaşılan sürükleyici alanlarda anlamlı bağlantılar oluşturmak için 3 boyutlu sanal ortamlar sağlayacak. Teknoloji devine göre bunlar, “sesten videoya ve şimdi de mekansal etkileşime evrilen” dijital etkileşim trendini takip edecek.

02 avatarzoom teams

Şirket, mekansal etkileşimin faydalarını daha ayrıntılı olarak açıkladı:

“Yönlülük ve mesafe yoluyla mekansal farkındalık, aynı yerde birden fazla küçük grup tartışmasına olanak tanıyor ve dijital bağlantılara tanıdık insan unsurlarını ekliyor. Aynı 3 boyutlu ortamda vakit geçirmek, aktif olarak konuşmasanız bile güçlü bir birliktelik veya birlikte varoluş duygusu yaratır. Bu birlikte mevcudiyet, tesadüfi konuşma anlarına veya hatta paylaşılan bir deneyimin derinleşen bağlantısına yol açabilir. 3D ortamlar ayrıca dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırır ve katılımcıların daha az şeye, özellikle de onları çevreleyen insanlara ve nesnelere odaklanmasına yardımcı olarak daha yüksek bir sürüklenme hissini artırır.

Microsoft, mesafeler arasında sürükleyici etkileşimlerin gücüyle, konumdan bağımsız olarak küresel iş gücünü birleştirmeyi umuyor. Ayrıca akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, Meta Quest gözlükleri ve diğer cihazlar arasındaki çok kanallı bağlantıyla erişim engellerini kaldırmayı da amaçlıyor.

Kullanıcılar Mesh’e Microsoft Teams aracılığıyla girebilir veya platformda tasarlanan kendi özel ortamlarını oluşturabilirler.

Hadi Bu (Metaverse) Partiyi Başlatalım

İnsanlar Mesh’e başlamak için Teams uygulamalarının Görünüm menüsünden katılabilir ve ardından ‘sürükleyici alan’ seçeneğine tıklayabilirler. Bu, toplantı odasını 2D’den 3D’ye değiştirecektir.

Platform daha sonra kullanıcılara “standart 2D Ekip toplantıları” veya kendilerine özel toplantılar için oluşturulmuş avatarlar sağlayacak . Kullanıcılar katılmadan önce görünümlerini, saçlarını, kıyafetlerini veya yüz ifadelerini seçebilirler.

Kullanıcılar daha sonra sosyalleşme, toplantılar, ekip oluşturma veya işbirliği gibi mevcut görevlere en uygun çeşitli 3D ortamlarla sürükleyici dünyalarına adım atabilirler . Katılımcılar ayrıca meslektaşlarıyla konuşmak için kabinde nereye oturacaklarını veya hareket edeceklerini de seçebilirler.

Platform ayrıca konuşma akışlarını kontrol etmek için uzamsal ses ve ses bölgelerinden de yararlanıyor. Bu, grupların diğer konuşmaları bölmek yerine birbirleriyle konuşmasına olanak tanıyacaktır.

İçeri girdikten sonra iş arkadaşlarınız doğrudan platformda hazırlanan etkileşimli oyunlara katılabilirler. Bu, insanların ekip oluşturma faaliyetlerine katılmasına ve aynı anda gruplara katılmasına olanak tanıyacaktır.

Faaliyetler arasında fasulye torbası fırlatma, hatmi kavurma, testler ve buz kırıcı sorular yer alır. Platformu kullanırken orijinal 2D platforma benzer şekilde emojiler, alkışlar, kalpler ve baş parmaklarla tepki verebilirler.

Dahası, insanlar 2D Microsoft Teams deneyimlerinden kapsamlı işbirliği oturumlarına bile katılabilirler. 2D katılımcılar, bağlandıklarında ekranlarını 3D meslektaşlarıyla paylaşabilir ve alandaki etkinlikleri izleyebilir.

Ekipler için Microsoft Mesh ile Yaratıcı Olmak

Mesh genelinde sürükleyici alanlar yaratmak, özellikle 3D ortamlarını markalamak isteyen şirketler için platformun öne çıkan bir diğer özelliğidir.

Bu, küresel etkinlikler, rehberli turlar, işe alım ve eğitim, ürün tanıtımları ve diğer etkinlikler için kullanışlıdır. Mesh ayrıca Mesh Araç Seti aracılığıyla hızlı bir şekilde sanal etkinlik alanları oluşturmak için kod içermeyen düzenleyicilerden de yararlanır.

Unity, araç setini inanılmaz, kişiye özel özelliklerle güçlendirir. Ortamı oluşturduktan sonra geliştiriciler, katılımcıların etkileşimde bulunabileceği videolar, resimler ve diğer varlıkları yerleştirebilir.

03 customization

Kodsuz özellik, birçok kullanım durumu için ortamları, etkinlikleri, sesleri ve animasyonları koordine ederek bu tür deneyimlerin önündeki engelleri ortadan kaldırır.

Mesh araç seti ile geliştiriciler aşağıdakilere erişebilir:

  • Sürüklenmeyi ve birlikte bulunmayı artıran sanal 3D etkileşimler . Buna gerçek zamanlı 3D (RT3D) varlıklarla etkileşim, başkalarına yürüme ve mekansal ses dahildir.
  • Canlı genel veri akışlarını sanal ortama eklenen içeriğe entegre etmek için canlı veri bağlantıları . Bu, uçuşları izlemek, bilimsel gerçekleri öğrenmek, konserlere katılmak ve hisse senetlerini takip etmek için platformda mükemmel bir bilgi akışı yaratır.
  • Microsoft 365’in kurumsal düzeydeki teknolojilerinden yararlanmak, kullanıcıların en üst düzeyde güvenlik, gizlilik ve diğer önemli özelliklere sahip olmasını sağlar. Bu, özellikle en büyük küresel firmalara bile uyum sağlamak için müşteri verileri, konuşmalar ve optimize edilmiş sürükleyici deneyimlerle çalışırken çok önemlidir.
  • Yeni veya mevcut Mesh ortamlarını hazırlamak için kostümlü provalar yaparak geliştiricilerin parametreleri planlanandan önce ayarlamasına olanak tanıyın.
  • Platformun erişilebilirliğini genişletmek için Outlook ve Teams takvimlerinden Mesh’e doğrudan erişim .
  • Office uygulamalarında farklı konumlardan katılan kişiler için bölünmüş ekran etkinlikleri .

Büyük Güne Hazırlanıyoruz

Teams’in genel önizlemesine katılmak isteyenler, kuruluştaki rollerine bağlı olarak çeşitli prosedürleri takip edebilir.

Yönetici personel platformu etkinleştirdikten sonra kullanıcılar Mesh’e katılabilir. Oradan toplantılara katılmak için ‘sürükleyici alan’ seçeneğine tıklayabilirler. Daha sonra PC için Mesh’i Microsoft Store’dan veya Meta Quest cihazlarındaki Uygulama Laboratuvarı’ndan Teams Premium lisansıyla birlikte indirebilirler.

BT yöneticileri ayrıca platforma erişim için gereken lisansları da doğrulayabilir. Bunlar arasında Teams Essentials, Microsoft 365 Business Basic/Standart/Premium, Microsoft 365 E3/E5 ve Office E1/E3/E5 yer alır. Yöneticiler, Microsoft Mesh uygulamasını Ekipler Yönetim Merkezi bölümünde kullanılabilir hale geldikten sonra etkinleştirebilir.

Microsoft Teams Güncellemeleri

Duyuru, Microsoft’un geçen yıl Mayıs ayında Build 2023 etkinliğinde çeşitli Mesh özelliklerini yayınlamasının ardından geldi. O zamanlar kullanıcıların toplantılar ve diğer etkinlikler için özel odalarda sürükleyici deneyimleri test etmelerine olanak tanıyordu.

Microsoft Mesh ayrıca katılımcıların etkileşimli alanlara katılarak gruplara gitmesine, el sallamasına ve özel sohbetlerde uzamsal sesle etkileşime girmesine olanak tanıdı. Bu özelliklerin beta testi, platformun önizlemenin Ekim ayında kullanıma sunulmasından önce kritik ampirik veriler elde etmesine olanak sağladı.

Teams Teknoloji Benimseme Programı (TAP) aboneleri o sırada platformun özelliklerini beta testine tabi tutuyordu.

Microsoft, geçen yılın ekim ayında düzenlenen Connect etkinliğinde Meta Platforms ile büyük bir ortaklığa imza attı .

Bir yıl sonra, yeni Teams formatı, Meta’nın bu hafta Çarşamba ve Perşembe günleri Connect etkinliğine ev sahipliği yapmasının hemen ardından gelecek .

O dönemde Meta ve Microsoft CEO’ları, Meta’nın Quest ürün serisine entegre olmak için Mesh, Teams, Microsoft Office 365 ve diğer önemli hizmetlerle olan işbirliklerini ayrıntılı olarak açıkladılar.

Yorum yazın

TeknoVR