Meta ve Qualcomm Uzun Süreli Stratejik Ortaklığını Duyurdu

Meta, Qualcomm işlemcilerini bugüne kadarki tüm bağımsız VR gözlüklerinde (Go, Quest ve Quest 2) kullandı ve yakında çıkacak olan Project Cambria VR gözlüğü de aynı şeyi yapması bekleniyor.

2 dakika, Okuma Süresi

XR’nin en büyük isimlerinden ikisi olan VR gözlük üreticisi Meta ve çip üreticisi Qualcomm, gelecekteki cihazlar için “özelleştirilmiş sanal gerçeklik yonga setleri” üzerinde işbirliği yapmak üzere “çok yıllı geniş bir stratejik anlaşma” duyurdu.

Akıllı telefon işlemcilerinin lider sağlayıcılarından biri olan Qualcomm, Snapdragon mobil işlemcilerinin çeşitlerini hem AR hem de VR gözlüklerini kullanım için ideal olarak zorlayarak XR alanında ilerleme kaydetti. Bugün piyasadaki 6 DoF bağımsız sanal gerçeklik gözlüklerinde Snapdragon kullanılıyor.

Meta, Qualcomm işlemcilerini bugüne kadarki tüm bağımsız VR gözlüklerinde (Go, Quest ve Quest 2) kullandı ve yakında çıkacak olan Project Cambria VR gözlüğü de aynı şeyi yapması bekleniyor.

Bugün Meta ve Qualcomm, XR platform geliştirme üzerinde birlikte çalışmak için “çok yıllı geniş stratejik bir anlaşma” imzaladıklarını ortaklaşa duyurdular.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Quest ürünlerinin gelecekteki yol haritası için Snapdragon XR platformları ve teknolojisiyle desteklenen özelleştirilmiş sanal gerçeklik yonga setleri üzerinde Qualcomm Technologies ile birlikte çalışıyoruz” dedi. “Sanal ve artırılmış gerçeklik için daha gelişmiş yetenekler ve deneyimler oluşturmaya devam ettikçe, gelecekteki VR gözlüklerimizi ve diğer cihazlarımızı güçlendirmek için özel teknolojiler oluşturmak daha önemli hale geldi.”

Görünüşe göre duyuru, Qualcomm’un Meta’yı önümüzdeki birkaç yıl içinde en öncelikli müşteri haline getirme, şirkete daha fazla zaman ayırma ve Qualcomm’un gelecekteki Snapdragon XR yongaları üzerinde daha fazla etki sunma taahhüdünü temsil ediyor. Meta, XR’nin bilimkurgu vizyonunu gerçeğe dönüştürmek için tipik bilgisayar mimarisinin tamamen yeniden düşünülmesi gerektiğine inandığından, şirketler muhtemelen bu cephede de birlikte prototip oluşturacaklar.

Ancak bu ortaklığın büyük olasılıkla başka bir önemli nedeni daha var iki müttefiki ortak bir tehdide karşı bir araya getiriyor. Tabi ki bu tehdit Apple.

Apple henüz herhangi bir XR ürününü resmi olarak duyurmamış olsa da, tüm işaretler uzun bir Ar-Ge geçmişine ve şirketin alana hakim olma arzusuna işaret ediyor. XR’nin kaderini kendisi kontrol etmek isteyen Meta için bu bir problem.

Ancak Apple, Qualcomm için de bir sorun… Apple, XR ürünlerinde kendi özel işlemcilerini kullanacağından emin. Tanım gereği, Apple’ın XR alanında sahip olduğu daha büyük pazar payı, Qualcomm’un daha az Snapdragon yongası satacağı anlamına gelir.

Apple, uzun süredir akıllı telefonları için kendi özel işlemcilerini geliştiriyor ve bu da şirkete emtia çipleri kullanarak rakiplerine üstünlük kazandırdı. Son birkaç yılda Apple, PC ürünlerinde kendi yongaları lehine üçüncü taraf işlemcileri aşamalı olarak kaldırmaya başladı ve bu da şirketin mikroişlemci tasarım ve üretim yeteneklerinin olgunlaşmasının sinyalini verdi.

Meta için Qualcomm ile ortaklık, şirkete XR cihazları için son derece uzmanlaşmış çipler yapabilen kararlı bir müttefik vererek stratejik bir güvenlik açığını destekliyor.

Qualcomm için Meta ile ortaklık, Apple’ın XR pazarına kolayca hükmetmemesini ve şirketin Apple dışındaki çok çeşitli XR cihaz üreticilerine çip satma fırsatını ortadan kaldırmamasını sağlamak için bir çaba olarak görüyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR