HalfDive VR Gözlüğü, Sword Art Online’dan Tasarım İpuçları Aldı

4 dakika, Okuma Süresi

Diver-X tarfından geliştirilen HalfDive VR Gözlüğü​​ farklı kullanım özelliği ile dikkat çekiyor, VR gözlüğü belirgin bir şekilde tamamen sürükleyici bir metaverse’ye sahip popüler anime  Sword Art Online’dan birkaç fikir almış gibi görünen SteamVR uyumlu bir gözlük üretmek istiyor. Gösteride yer alan “tam dalış” NerveGear gibi bir beyin-bilgisayar arayüzü olmasa da, ağır donanım, VR gözlük tasarımına oldukça ilginç bir yaklaşım sunuyor.

Güncelleme (9 Aralık 2021) : Diver-X,son günlerde Twitter’da Kickstarter kampanyasının ertelendiğini duyuranbir güncelleme yayınladı. İşte metnin tamamı:

“Crowdfunding sitesinde yayınlanma sürecindeki bir hata nedeniyle sayfanın incelemesi henüz tamamlanmadı ve yayının birkaç gün ertelenmesi bekleniyor. Gecikme için özür dileriz ve sayfa açılır açılmaz sizi bilgilendireceğiz!”

Bu arada stüdyo, önümüzdeki birkaç gün içinde başladığında kampanyada yer alacak bir tanıtım videosu yayınladı.

HalfDive için şirket, “en düşük enerjili durumda insan faaliyetini mümkün kılmak” için uyku pozisyonundan yararlandığını söylüyor.

halfdive headset

Mevcut VR gözlükleri yatarak rahat bir kullanım şansı yok. VR gözlük üreticilerinin gözlem optikleri ve mikro ekranlar gibi şeylerin tanıtılmasıyla takip etmeye alışkın olduğu birçok tasarım kısıtlamasından kurtulduklarını söylüyorlar. Ağırlık boynunuzda olmadığı için hafif veya ince olması gerekmiyor.

Bunun yerine, HalfDive, bildirilen 134 derecelik görüş alanı (FOV) için 10 asferik lens yığını ve Diver-X’in 1.600’ünden “önemli ölçüde geliştirilmiş görüntü kalitesi” dediği şeyleri içermesine izin veren bir tabana yerleştirilmişt. × göz başına 1.440 piksel çift ekran bulunmakta.

HalfDive çoğunlukla sabit bir deneyim olacak, bu nedenle kullanıcılar gerçekten başlarını sola ve sağa çevirmenin dışında fiziksel olarak hareket etmek zorunda değiller, şirketin “4.5DOF (serbestlik dereceleri) olarak adlandırdığı ve ayrıca “sanal” olarak adlandırıyor.

SteamVR baz istasyonu takibine ek olarak, yukarıda bahsedilen avatar hareketi simülasyonunu desteklediğini ve bunun henüz açıklanmayan denetleyicisi için kullanılabilecek olduğunu söylüyor. HalfDive, 6 Aralık 2021’de başlayacak olan Kickstarter lansmanına yaklaştığında bunun nasıl çalışacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bununla birlikte, Diver-X, böyle benzersiz bir tasarım konsepti sistemin hareket yönteminin de oldukça pasif olacağını biliyoruz; hareket, kullanıcının ayak bileğinin eğim derecesine bağlı olan ayaklı kontrolörler tarafından kontrol edilecek.

Bu yeni VR gözlük için el kumandası nasıl olacak bilmiyoruz, Eylül ayı sonlarında yayınlanan bulanık bir resim, bunun Valve’in SteamVR kumandalarına (aka ‘Knuckles’) benzer bir şey olacağını gösteriyor.

fakhnovvuamlfiw

HalfDive ayrıca dört hoparlöre sahip, bu şuan için diğer standart VR gözlüklerine göre iki tane daha fazla. Şirket ayrıca, kullanıcıya dokunma hissi vereceğini söylediği bir “tel tabanlı kuvvet-geri bildirim modülünden” de bahsetti.

Konsept görüntüsü, kullanıcının elini ve gözlük tabanını birbirine bağlayan ve dijital nesnelerle karşılaştığında temel bir direnç düzeyine izin verebilen bir kabloyu gösteriyor.

force

Başlığa entegre edilmiş iki fan, rüzgar efektleriyle daha fazla daldırma hissi ve alçakta ayarlandığında rahatlık sağlar.

Bu Vr gözlük setinde bir başka önemli ekleme: düşman ayak sesleri, silah sesleri ve çevresel sesler gibi şeyleri geliştirmek için sesle senkronize olan bir titreşim geri bildirim sistemi.

Önümüzdeki Kickstarter kampanyasına çıkacak olan donanımın en pahalı versiyonu, gözlüğün daha doğal bir şekilde vergence ve uyum sağlamasına izin veren özel bir değişken odaklı optik yığını içerecek. Meta’nın (eski adıyla Facebook) yıllardır çeşitli prototiplerde üzerinde çalıştığı bir şey. .

bu gözlüğü kullanmak için çok uzun süre beklemek zorunda kalmayız. HalfDive, 6 Aralık’tan itibaren Kickstarter kampanyası başlayacak ve gözlüğü üç farklı şekilde sunması planlanıyor: değişken odaklı lensleri olmayan temel bir model (700$), bir üst paket (1100$) ve değişken odaklı lens versiyonu (3,900$) şeklinde olacak ).

HalfDive VR Gözlüğü Özellikleri

 • Serbestlik Derecesi: 4.5dof (Sanal 6dof)
 • Optik sistem: 10 lens kullanan orijinal optik sistem. Değişken odaklı özellik desteklenir.
 • Görüş alanı: 134 derece
 • Çözünürlük: Göz başına 1600 x 1440 piksel (birlikte 3200×1440 piksel)
 • Yenileme hızı: >=90hz
 • Kadran tarzı IPD ayarı: 58-82mm
 • Ses: 4 hoparlör kullanan sürükleyici ses sistemi
 • Kontrolör: İki el ve ayak kontrolörü
 • İzleme: Lighthouse / Ayak kumandası kullanan Avatar hareket  sistemi
 • Kamera: Keyboard overlay sistemi
 • Arayüz: DisplayPort 1.2 / USB3.0 / 3.5mm ses jakı / 12V güç kaynağı / I2C (modül bağlantısı)
 • Platform: Tüm SteamVR uygulamaları destekler
 • SDK: Unity (VRChat’a özel özellikler) / Unreal Engine

Yorum yazın

TeknoVR