Google Project Starline

Google'ın Project Starline, gerçek Dünya testlerini başlatarak görüntülü görüşmeler için kurumsal ortaklara dağıtmaya başlayacağını duyurdu. Ne dersiniz? belki önümüzdeki yıllarda görüntülü sohbetler bambaşka bir bakış açısı getirecek belki de.

2 dakika, Okuma Süresi

Google Project Starline, bir AR veya VR gözlüğüne ihtiyaç duymadan insanlar arasındaki mesafeyi kapatmayı amaçlayan, sürükleyici görüntülü sohbet için deneysel bir sistemdir. Google’ın yıllık Cloud Next konferansında şirket, stant boyutundaki cihazı belirli kurumsal iş ortaklarına erken erişimle sunduğunu ve resmi olarak ilk kez Google ofislerinin dışında kullanıma açtığını duyurdu.

Şirket bir blog yazısında, Salesforce, WeWork, T-Mobile ve Hackensack Meridian Health ofislerinde prototiplerin kurulmasıyla Project Starline erken erişimin bu yıl başlayacağını söylüyor.

Google Project Starline, 3D sohbet deneyimi sunuyor.

Project Starline, tüm deneyimi web üzerinden mümkün kılmak için bir dizi sensör, ışık alanı ekranı, ses sistemi, bilgisayar görüşü ve yeni sıkıştırma sayesinde gözlüksüz bir 3D sohbet deneyimi sunuyor. Hedeflenen amaç, göz teması da dahil olmak üzere başka bir kişiyle doğal bir yüz yüze konuşma yapmanız.

Starline prototipleri, 2021’in sonundan beri ABD’deki Google ofislerinde zaten kullanılıyor ve şirketin geleneksel görüntülü arama çözümlerine kıyasla çalışanların varlığını, dikkatini ve üretkenliğini artırmayı amaçladığını söylüyor. O zamandan beri Google, medya, sağlık ve perakende gibi alanlarda kullanımı ve yapılması gereken iyileştirmeleri görmek için teknolojiyi 100 kurumsal iş ortağına gösterdiğini söylüyor.

“Kurumsal ortaklarımızla birlikte hibrit çalışmanın geleceğini inşa ederken, çalışanların birbirleriyle güçlü bağlar kurmasına, doktorların hastalarıyla anlamlı bağlar kurmasına ve satış görevlilerinin müşterileriyle daha derin bağlantılar kurmasına nasıl yardımcı olabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.” diyor Starline’ın Ürün Yönetimi Direktörü Andrew Nartker. “İster bir meslektaşınıza sunum yapıyor olun, ister bir kahve sohbeti için oturun, bu deneyimle, kişi sizinle aynı odada oturuyormuş gibi doğal hissetmesini istiyoruz. Daha geniş anlamda, işgücünün uzaktan işbirliği yaparken enerjik ve üretken hissetmesini sağlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Şirket, Starline’ı sevk edilebilir bir ürüne uyarlamayı amaçladığına şüphe yok, gelecek yıl bir noktada erken erişim programı hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını söylüyor.

 

 

Yorum yazın

TeknoVR