Sanal Gerçeklik

Google, VR Mobil Donanımlar İçin Gerçek Zamanlı Parmak İzlemesi Algoritması Geliştirdi

Google, mobil donanımda gerçek zamanlı 21 noktalı parmak takibi yapan açık kaynaklı bir algoritma yayınladı.

Sistem, yüz tanıma, nesne algılama ve saç bölümlendirme gibi makinelerin öğrenmesine yönelik çözümler için modüler bir çerçeve olan Google’ın MediaPipe’ının bir parçası.

İnsanlar bir VR gözlüğü taktıklarında, ilk yaptıkları şey elleriyle birşeyleri tutmak veya elleri ile hareketleri algılama çabasıdır. kontrol üniteleri ellerimizin temel bir sunumunu sağlar. Ayrıca oyun oynamak için çok uygundurlar. Ancak parmak hareketlerinin büyük çoğunluğunu sağlayamıyor, özellikle tutma için tüm parmakların kapanması yada belli parmakların açılıp kapanması ile oluşturulan hareket kabiliyetleri bulunmakta ve bu nedenle bir çok el hareketleri aslında kısıtlanıyor.

Etkileşimli olmayan VR deneyimlerinde ve sosyal VR’da kontrolörler genellikle yardımcı bir donanımdan daha çok angarya gibi hissettiriyor. Bu tarz deneyimleri sadece takarak gerçekleştirme aşamasında ellerimizi görerek yapabilirsek daha memnun edici olacağı süphesiz.

Google bu eksiklik için bir adım atmış durumda.

Maalesef, Google’ın blog gönderisinde yaptığı sunumda mevcut uygulamanın kalitesinden veya gecikmesinden bahsetmiyor. Ayrıca Google’ın teknolojilerini araştırdığı biliniyor olsa da VR’dan pek bahsetmiyor. Bununla birlikte, şirketin gelecekte bu teknolojiyi daha sağlam ve istikrarlı bir izleme ile genişletmeyi planladığını belirtti.

Bunun yanı sıra, arkasında Facebbok’un olduğu markası da, kamera tabanlı bir parmak takip araştırdığı ve geliştirmeye çalıştığı biliniyor.

  VR / AR Başlık Satış Raporları

Benzer İçerikler

Mantıs PSVR Kulaklık İncelemesi: Gerekli Bir Aksesuar

Samsung 6 Indie VR Projesi Başlattı

Vive Studios, TrueScale VR Tasarım Uygulaması Yayınlandı

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x