Sanal Gerçeklik

Facebook VR Parmak Takip Bandı İçin Patent Başvurusu Yaptı

teknolojisi ile ilgili çalışmalarını hızlandıran , Geçtiğimiz günlerde kullanıcılarının bileğindeki elektrik sinyallerini okuyarak parmak takibini sağlayan bir parmak takip bandı için patent başvurusunda bulundu.

Cihazın iki varyasyonu olduğu belirtiliyor. İlk varyasyon, bilek aracılığı ile aktif bir sinyal gönderilir. Ardından sinyalin kol tendonlarından ve kaslarından geçen değişikliklere bağlı olarak pozisyonu belirlenebilir.

Diğer varyasyonda ise parmak takip bandı, aktif bir sinyal göndermek yerine kolun empedansı doğrudan okunur.

Facebook Bandı

Görünen o ki bu konsept üzerine çalışan tek firma Facebook değil. New York menşei olan CTRL-Labs benzer prensiplere sahip olan bir kolluğun videosunu YouTube’de yayınladı.

Her parmağı doğrudan kullanma yeteneği, için önemli bir konuma sahiptir. Bu teknoloji sayesinde yeni ektileşim düzeyleri ortaya çıkmaktadır. Buna rağmen, bu özellik neredeyse hiçbir tüketici VR gözlüklerinde bulunmamakta. Leap Motion, 2014 yılında DK2 için bir parmak takip kiti yayınladı fakat bu kit beklentilerin çok altında kalmıştı.

Facebook optik parmak takibi üzerinde yoğunlaşırken diğer yandan HTC ise geçen yılın sonlarında Vive Pro için parmak takipçisini duyurmuştu. Fakat bu cihaz henüz yayınlanmadı ve takip kalitesi bilinmiyor.

Patent için başvurulan cihaz söylendiği gibi çalışma prensiplerine sahip ise bu teknoloji sayesinde parmak takibi için birden fazla kamera ve onların enerji ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak VR’da kullanılabilecek. Ayrıca bu teknoloji kameralara dayanmaması sayesinde gözlüğün yönüne bakılmaksızın her açıdan çalışabilecek. VR şirketlrinin gelecek yıllarda hangi parmak izleme çözümünü kullanıcılarına sunacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

  VR'ın Daha Eğlenceli Olması İçin Oculus Geliştiriciler İçin Yeni Ses Araçları Sunuyor

Benzer İçerikler

Jam Studio VR Şimdi 100’den Fazla Şarkıya Sahip

Archangel: Hellfire Lansmanı 17 Temmuz

Samsung Gear 360 2018 Kamera Fotoğrafları Ortaya Çıktı

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir