En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun
VR Oyun İnceleme

Çıkmasını En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun, Tozlu Raflarda Kaldı

En Çok Beklediğimiz 5 . VR’nin tüketici gerçekliğine bakacak olursak son iki yılda artık oyun firmalarının da VR’a olan güveninin her geçen gün daha çok arttığını ve AAA kalite oyunlarında VR platformu için geliştirilmeye başlandığını görüyoruz. Skyrim ve L.A. Noire gibi geçmiş hitlerin portları, Resident Evil 7 gibi oyunlarda isteğe bağlı destek veya Lone Echo, Rift, HTC Vive ve sahipleri gibi tamamen yeni başlıklar olsunç Büyük bütçeli oyuncuları VR ortamında tadın. Ancak bugüne ulaşmak için uzun bir yol harcandı ve birçok VR gazisi oyunlar yada geliştiriciler oldu, tanınmış geliştiriciler ve yayıncıların bu platformlarda görünmesini beklediğimiz acı dolu yılları hatırlayacaklar.

Bu süre zarfında, birçoğu E3 vitrinlerinden daha fazla bir şey içermeyen, büyük serilerden umut vaat eden bir süreç bekleyen bir çok kişi oldu. Geliştiricilerin de VR platformuna inanması ve bu alanda gerek modernizasyonlar gerekse ek geliştirmeler ile giriş yapmaya başlamaları ile birlikte yeni demolar çıkmaya başladı. Bu demolara sahip olan bazı AAA oyunlarına bir göz atalım.

Çıkmasını

:

DOOM 3: Oculus Rift

En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun listesinde 1. sırada. Rift’in ilk günlerinde, Bethesda’ya ait id Software’den John Carmack, id’nin Doom 3’ü çalıştıran VR Gözlük bir prototipini sergiledi. Bu Rift için Kanal Teyp Prototip olarak biliniyordu. Bu, gerçek ilk bakışlarından biriydi. Oyunun VR’deki mizahi seviyelerinden birini, bir Xbox denetleyicisi ile koşturup, etrafınızdakileri kafa takibi ile izleyebilirsiniz. Bugünün standartlarına göre ilkel gelebilir, ancak altı yıl önce bu oyun bir vahiydi.

Aslında Oculus, orijinal Kickstarter sırasında sattığı her geliştirme kiti ile birlikte oyunun bir VR versiyonunu sunmayı planlamıştı, ancak bu hiç gerçekleşmemişti. Şimdi, Oculus ve Bethesda arasındaki ortaklık, Rift’i yaptıranlar ile ilgili karmaşık bir yasal savaştan dolayı gölgede kaldı. Doom 3’ün resmi bir VR sürümünü asla göremeyeceğimizi söyleyebiliriz, ancak şu anda Touch denetleyicileriyle çalışabilen oldukça harika bir mod var. Tabii ki, Doom VFR de var.

Oculus Rift

Alien: Isolation Oculus Rift

En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun listesinde 2. sırada. Daha önce hiç expo zemini yapmayan bir diğer ünlü VR demosu Alien: Isolation, Rift’in ikinci geliştirme setinin (DK2) bir yıldız vitrini oldu. İlk olarak E3 2014’te gösterilen demo, geliştirici Creative Assembly’ın hayatta kalma korku başlığının küçük bir bölümünü aldı ve Rift’in yeni 1080p ekranı ve konumsal takibi ile deneyimlemenizi sağladı. Kendinizi ikonik Xenomorph’a rahatsız edici derecede yakın bir konumda buldunuz ve odadan içeri girmeye çalışırken dolaplarda saklanmak zorunda kaldınız. DK2’nin izleme kamerası, inanılmaz derecede sürükleyici olan hızlı hareketler için yüzeylere yaslanmanıza izin verdi.

  VRX 2017 Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Fuarı

Cesedin kuyruğunu bedeninizi delmek için vücudunuza bakmanız da dahil olmak üzere, birkaç önemli noktaya sahip inanılmaz bir demoydu (o yıl E3 standından gelen birkaç çığlık vardı). Ne yazık ki, tam sürüm asla olmayacaktı; Rift ve Vive, Isolation’un lansmanından iki yıl sonra serbest bırakılmadı ve daha sonra oyun bir şekilde unutuldu.

Thief 

Thief  PSVR

En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun listesinde 3. sırada. 2014’teki gizlilik klasiğinin yeniden başlatılması ile piyasaya sürülmedi ve yeni jenerasyon değişmeye başlayınca unutuldu. Thief, Sony’nin PlayStation VR’sinin GDC 2014’teki Project Morpheus kod adıyla duyurulduğu sırada, kısa bir süre tekrar gündeme geldi. PlayStation VR Worlds’de sona erecek olan EVE: Valkyrie ve Ocean Descent’in de dahil olduğu bir dizi demonun eşlik etmesi ile Thief VR asla bir tam sürüm konumuna geçemedi.

Demo, DualShock 4 kontrol cihazını kullanan ve gerçekten VR için optimize edilmeyen küçük bir havan topuydı. Ancak bir gözlük ile karanlıkta gizlice dolaşmanın verdiği bazı heyecanlar vardı. Bu günlerde, hareket kontrolörleri ile oldukça şaşırtıcı bir Thief VR oyunu hayal edebiliyorduk, ancak oyunun bir devamı olmadığından, bunun gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığını düşünüyoruz.

Dying Light : Oculus Rift

Dying Light : Oculus Rift

En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun listesinde 4. sırada. Dying Light, üç yıl önce yayınlanmasına rağmen, bugün hala güncellemeleri görmeye başlayan bir zombi oyunudur. Ne yazık ki, geliştiricinin Techland’ın geliştirirken kullandığı vizyonu destekleyen VR, onu henüz oyuna dahil etmedi.

Yine, VR’yi denemek için oyunun bir dilimi mevcuttu ve bu da Mirror’ın Edge tarzı serbest koşu sistemini test etmenizi sağladı. Bu VR için mükemmel bir uygunluk gibi görünmese de, özellikle bazı konfor sorunları yüzünden VR’de Dying Light gibi bir oyunu da kirli raflara bırakılmasına neden oldu.

Final Fantasy XIV : PSVR

Final Fantasy XIV : PSVR

En Çok Beklediğimiz 5 VR Oyun listesinde 5. sırada. Belki de tam bir oyun olarak asla hayata geçirilemeyen yabancı VR demolarından biri, Final Fantasy XIV için VR desteği. XIV için çok oyunculu çevrimiçi (MMO) oyun olarak VR ortamında demek istedik. Sony, nihayet 2015 Tokyo Game Show’da PlayStation VR için tam ünvanı duyurduğunda, Square Enix, VR gözlük ile oynamak için halihazırda piyasaya sürülen oyunun yeni bir tanıtımını yaptı.

Demo, bir grup karakterin bir boss’u ele geçirmesine izin verdi ve hala geleneksel üçüncü şahıs kamera görüntüsünü kullandı. Bence kimsenin yüksek beklentilerinin yanında üçüncü şahıs kamera açısından etkilendiğini sanmıyorum. Bu da Square’in de tam bir VR desteğinin olmayacağını söylediği gibi. En azından FFXV’ye şaşırtıcı bir şekilde ilgi çeken bir oyunu olan Deep of Monster’ı elde ettik.

 

[miptheme_adssystem ad=”6391″ align=”center” hide_on_mobile=”yes”][/miptheme_adssystem]

 

Benzer İçerikler

Modder, Orijinal Half-Life’ı VR’a Getiriyor

Marvel Powers United VR Thor İle Daha Heyecanlı Olacak

Yeni PSVR Amerika/Kanada Paket Detayları Açıklandı

Yorumlar

Yorum yapmak için lütfen GİRİŞ YAP
  Abone Ol  
Bildir