Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR)

6 dakika, Okuma Süresi

Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR). Eğitimde VR teknolojinin kullanımı her geçen gün artıyor Eğitimde VR uygulamaları artıyor. Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR) kullanımı, sanal gerçeklik (VR), 1956’da üretilen ilk fiziksel VR makinesiyle birlikte yıllar içinde gelişti! 21. Yüzyıla girerken teknolojinin giderek daha sofistike hale gelmesiyle birlikte, VR artık nasıl öğrettiğimiz konusunda sağlam bir etkisi olması şaşırtıcı değil ve mevcut Coronavirüs pandemisi bu gerçeği yalnızca hızlandırdı.

Peki, neden VR eğitimin geleceği olacak? Aşağıda, VR’nin sektörde kullanılacağı çeşitli yolların yanı sıra, öğretim ve öğrenimin geleceğine neden yardımcı olacağı incelenecektir.

Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR), Sanal Gerçeklikte Eğitim Önemi.

 

Sanal Gerçeklik Eğitimin Geleceğini Neden İyileştirecek?

Geleneksel olarak, kitaplardan ve diğer kaynaklardan gerçekleri öğrenerek öğretiliriz. Ancak bu herkese uymuyor. Birçoğumuz görsel ve fiziksel öğrenicileriz ve öğrenme deneyiminden en iyi şekilde yararlanmak için çeşitli uyaranlara ihtiyacımız var.

Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR). VR aracılığıyla, öğrenmeye atlayabiliyor ve onunla etkileşime geçebiliyoruz, bu da bilgiyi saklama yeteneğimizin büyük ölçüde geliştirildiği anlamına geliyor. Bunun nedeni, örneğin bir kitaptan kelimeleri okumaya kıyasla çok fazla biliş kullanmamız gerekmemesidir. Aşağıda, gelecekte VR yardımıyla öğrenmenin iyileştirilebileceğinin birkaç yolu bulunmaktadır.

Fizikselliği sanal hale getirmek

VR teknolojisinin eğitimde kullanımı ile öğrenmek için farklı sanal alanlara girebiliyoruz. Örneğin, gerçek yaşam senaryosunda bir fen laboratuvar yoksa, bu, deneylerin öğretilebileceği sanal bir laboratuvara dönüştürülebilir.

Pratik yapmak mükemmelleştirir

Daha önce de belirtildiği gibi, geleneksel olarak, ders kitaplarını okuyarak veya akıllı tahtalardan çıkarak ve bilgi kavranılana kadar bu işlemi tekrarlayarak öğretiliriz. Bununla birlikte, insanların öğrendikleriyle doğrudan ilgili bir aktiviteye katıldıklarında daha etkili (ve verimli) öğrendikleri kanıtlanmıştır. VR bize, bir sınıfta aksi takdirde imkansız olacak bir görevi gerçekten gerçekleştirerek öğrenme fırsatı verir.

Öğrencilerin etkileşimli ortamlara girebilmesi, bilgilerin işlenmesini çok daha kolay hale getirir. Bunun gerçek dünyadaki örnekleri daha sonra özetlenecektir, ancak sanal okul gezileri ve sanal eğitim sağlayan platformlar, öğrencilerin her şeyi uygulamalı olarak deneyimleyerek öğrendiklerini iyi kavramaları için son derece faydalıdır. Bu aynı zamanda, yanlış anlaşılabilecek şeyleri karmaşık bir şekilde açıklama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için öğretmenin hayatını da kolaylaştırır. Öğrenciler ne kadar hızlı öğrenirse öğretmen o kadar mutlu olur!

eğitimin geleceği sanal gerçeklik (vr)

Çevremizdeki dünyayı anlayın

VR öğrenimi sayesinde, sınıfta otururken yepyeni bir dünyaya atlayabiliyoruz. İster Tarih dersinde Antik Roma’ya geri dönüyor, ister Coğrafya’da dünyayı dolaşıp Yeni Zelanda’ya gidiyor olsun – VR, dünyayı ilk elden deneyimlememizi sağlar.

Teknoloji için heyecan

VR genellikle oyun endüstrisi ile ilişkilendirildiği doğrudur, ancak eğitimde VR kullanımı yönelik talep hızla artmaktadır. Sir David Attenborough gibi birçok ünlü şahsiyet, VR kullanımını ve halkı nasıl eğitebileceğini destekliyor. Attenborough, Micro Monsters dahil olmak üzere yıllar boyunca birkaç VR projesinde yer aldı. Tanınmış kişilerden gelen bu onay, yalnızca VR’nin yeteneklerinin artan heyecanına katkıda bulunacaktır.

Eğitimin Geleceği Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal Gerçekliği Eğitimde Nasıl Kullanacağız?

Sınıflarda VR Eğitim içerikler Yeni Nesil Geliştiriciler Tarafından Oluşturulacak

VR ile neredeyse her şeyi mümkün kılabiliriz – özellikle eğitimde. Sanal sınıflardan uygulamalı eğitime kadar, VR, kullanıcının geleneksel sınıfta genellikle yapamayacakları durumları deneyimlemesine olanak tanır. Aşağıda, gelecekte öğrenmek için VR’yi nasıl kullanabileceğimize dair birkaç örnek verilmiştir.

Eğitim

Yukarıda belirtildiği gibi VR, normal bir sınıfta yaşayamayacağımız deneyimlere girmemizi sağlar. Bunun harika bir örneği tıp endüstrisinde olabilir. VR ile öğrenciler, sanal hastalar üzerinde muayeneler yapmanın yanı sıra 3D görüntüleri kullanmayı da öğrenebilirler.

Bu, cerrahi alanda VR son derece faydalıdır, çünkü kullanıcılar gerçek hastalara geçmeden önce ameliyatı sanal olarak gerçekleştirebilir ve öğrenebilir. VR Cerrahi öğretim platformu, yazılım şirketi XRClinical tarafından VR Doğum uygulaması yapılmaktadır.

Okul gezileri

Coğrafya veya Tarih okuyan öğrenciler de VR’den yararlanabilir. Teknolojiyi kullanarak sanal okul gezileri düzenleyebiliyoruz. Bu, öğrenciler hakkında sadece bir ders kitabında okumak yerine, öğrendikleri yer hakkında gerçek bir fikir edindikleri için son derece faydalıdır.

Bunun bir başka faydası da fizibilite ve maliyet etkinliğidir. By Machu Picchu sanal bir gezi alarak , öğrenciler gezi maliyetini ödeme gerekmeden çevresi yaşamaya veya oraya zaman alabilir.

Gerçek dünyayı deneyimlemek için gerekli olduğu için VR’nin gerçek okul gezilerinin tamamen yerini alması gerektiğini söylemiyoruz. VR, sanal okul gezileriyle daha çeşitli bir öğrenme deneyimine izin verir.

İletişim

Öğrenmenin büyük bir yönü, fikirleri diğer akranlarla gruplar halinde iletmektir. VR ile dünyanın diğer ucundaki insanlarla sanal sınıflar oluşturmak için sanal odaları ve avatarları kullanabiliriz. Bu, dünyanın farklı yerlerinden gelen akranlarla fikir alışverişinde bulunma olasılığını açar ve bu yalnızca öğrenme deneyimini zenginleştirir.

HTC’nin Vive XR Suite gibi uygulamalar , kullanıcıların sohbet edebileceği ve fikirlerini tartışabileceği bir uzak işbirliği merkezi sağlar. Teknoloji geliştikçe, bunun gibi daha fazla platform kullanılabilir hale gelecektir.

Kariyer Yoluna Karar Vermek

Günümüz toplumunda pek çok öğrencinin ortak sorunu, hangi kariyere devam etmek istediklerinden emin olamamalarıdır. VR, öğrencilerin belirli bir alanda olabilecek bir kişinin yerine geçmesine yardımcı olarak bu sorunun bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu sayede, kullanıcı kariyeri biraz daha iyi anlayabilir ve daha fazla takip etmek istediği bir şey olup olmadığını anlayabilir.

Dil öğrenme

Sanal alan gezilerine benzer şekilde, VR ile dil öğrencileri, öğrendikleri dilin ülkesini ziyaret edebilir ve başkalarıyla (neredeyse) iletişim kurabilir. Kullanıcı, sanal ortam beynimizi gerçekten orada olduğumuzu düşünmesi için kandırırken, nasıl iletişim kuracaklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak orada olma hissine sahip olacaktır.

Bunun yerinde olmasının bir örneği, ATi Studios’un MondlyVR’sidir . Bu platform, kullanıcıyı bir avatar ‘öğretmeni’ kullanarak gerçek dünyadaki çeşitli telaffuzlarda yönlendirir. Chatbot teknolojisi sayesinde kullanıcıyı sohbete çeker ve sürekli geri bildirim verir.

eğitimin geleceği sanal gerçeklik (vr)

VR, daha önce hiç deneyimlemediğimiz öğrenme olasılığını açar ve eğitim ve öğrenme şeklimizi sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahiptir. Teknolojinin sürekli olarak daha da gelişmesiyle, öğrenciler sınıfla daha fazla meşgul olacaklar ve bu nedenle bilgiyi daha etkili bir şekilde özümseyebilecekler.

Tabii ki, VR’nin öğrenme deneyimimizin çoğunu alması için teknolojik olarak henüz orada değiliz, ancak çok uzakta olmayabilir. VR teknolojisi, Oculus Quest 2 gibi kablosuz kulaklıklarla şimdiye kadar çoktan geldi ve öğrenmeyi kablolu bir PC HMD’ye kıyasla çok daha uygulanabilir ve sorunsuz hale getiriyor. Önümüzdeki birkaç yılın bizi nereye götüreceğini kim bilebilir, ancak VR daha da ilerleyecek ve bu sadece öğrenme deneyimini daha erişilebilir hale getirecek.

Ayrıca, bunu gerçekleştirmek için bu teknolojiyi uyarlamak ve benimsemek için eğitimdeki insanlara güveneceğiz. Dünyadaki herkes için ortak hedef, eğitimi mümkün olduğunca erişilebilir kılmak olmalı ve VR bu amaca ulaşabilir. Sanal Gerçeklik Eğitimde VR Kıyafetlerin Kullanımı ile birlikte daha da genişleyeceğine inanıyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR