Microsoft Azure Kinect Development Kit Ön Siparişte

2 dakika, Okuma Süresi

Microsoft, Kinect derinlik algılama cihazının yeni bir versiyonu olan Azure Kinect. HoloLens 2 tanıtımı ile bağlantılı olarak ayrıntıları ile birlikte duyuruldu.

Mobil Dünya Kongresi için, ​​İspanya’daki Microsoft yöneticileri, 3.500 $ ‘lık HoloLens 2 artırılmış gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Yeni bağımsız AR gözlük seti, 2016 yılında piyasaya sürülen orijinal cihazın işlevselliği konusunda daha büyük bir adım atmayı vaat ediyor. Microsoft bu açıklamanın yanı sıra, Azure Kinect DK için ön siparişlerini 399 dolardan açtı.

Şimdi verilen siparişler, “yeni SDK’lar” Microsoft web sitesine göre 27 Haziran’a kadar gönderilmeye başlanacak.

Azure Kinect DK

1551030334 screenshot 26 story

Açıkçası, yeni cihaz bir tüketici ürünü değil veya Kinect’in Xbox sürümünün yerine kullanılamayacak. Orijinal hareket algılama aygıtı 2010 yılında piyasaya sürüldüğünde büyük bir sıçrama yapmıştı.

Microsoft yeni Azure Kinect’i bir geliştirme seti olarak konumlandırıyor. Sistem mekansal ve oryantasyon izleme için 1 megapiksel derinlik sensörü, 7 mikrofon dizisi ile, 12 megapiksel RGB video kamera ve atalet sensörlerine sahip. Geliştiriciler için  “Sensör akışlarını aynı anda birden fazla Kinects ile kolayca senkronize etmek için harici senkronizasyon pimleri” olabilir. Bu, daha büyük ölçekli veri toplama için Kinect büyük dizilerde düzenlemek mümkün olabileceği anlamına geliyor. Microsoft, cihazın çalışması için bir bulut servisine ihtiyacı olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, “eksiksiz çözümler sağlamak için Azure hizmetleri” ile birleştirilebilir.

exploded kinect azure dev kit camera sensor
Azure Kinect DK Parçaları

Microsoft, çok çeşitli VR ve AR teknolojilerini takip etmektedir. Örneğin, şirketin 3 boyutlu capture studios çalışmaları ile, gerçek dünya sanatçılarının ayrıntılı taramalarını gerçekleştiriyor. Ne yazık ki, bu stüdyolar yalnızca büyük şehirlerde bulunmakta ve şuan bu studyolardan birini kullanmak istediğiniz de çok zaman ve para harcamanız gerekiyor. Azure Kinect gibi yeni derinlik algılama sistemleri belki yakın zamanda kullanılabilir mi? Şu anda, birden fazla Azure Kinect ile hangi yakalama kalitesinin mümkün olabileceğini bilmiyoruz. Bununla birlikte, geliştiricilerin tek bir alanı görüntüleyen bu sensörler dizisiyle neler yapabileceklerini görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum yazın

TeknoVR