Eğlence

AR/VR pazarı 2022 yılına kadar 32,9 milyar dolara ulaşacak

Dünya’da 2 trilyon büyüklüğe sahip eğlence sektörü tüketici ihtiyacına göre hızla değişiyor. Bu süreçte ise işletmeler için sistemleri ön plana çıkıyor. IDC’nin açıkladığı verilere göre / pazarı 2022 yılına kadar 32,9 milyar dolara ulaşması beklenirken 2025 yılında ise 80 milyar dolar olması bekleniyor. Pazarda lokomotif rolü ise eğlence sektörü üstleniyor.

Son zamanların en gözde yatırım alanlarından biri haline gelen hızlı değişikliklerin yaşandığı VR eğlence sektörü her geçen gün daha fazla büyüyor. Sadece çocuklarla kalmayıp her yaştan insana hitap etmesi sebebiyle dünyanın en çok kazandıran iş kolunda her sektörde olduğu gibi robotik teknolojiler etkisini gösteriyor. Tema parklarda da oldukça popüler olan sistemler, yeni nesil eğlence olarak karşımıza çıkıyor.

İstatistik portalı Statista tarafından yayınlanan ve eğlence sektörünün Türkiye’deki gelişimini ortaya koyan araştırmaya göre, tema park ve eğlence merkezlerinin 2009 yılında 16 milyon dolar seviyesinde olan geliri, 2017 sonunda tahmini olarak 131 milyon dolara yükselmiş durumda. Sektörün geliri, aradan geçen 8 yılda yüzde 700’ün üzerinde artarken, yılında söz konusu rakamın 140 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

VR/AR PAZARI YILDA 140 MİLYON ZİYARETÇİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise eğnce ve tema parklardan elde edilen gelirin 2019 yılında 22 milyar ABD dolarının üzerinde olduğu tahmin edilirken bunun gelecekte de artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu kadar önemli sektör şehirleri cazibe merkezi haline getirirken, hem bölge hem de ülke ekonomisi için de büyük değer taşıyor. Bu kanıyı rakamlarda net bir şekilde de görülüyor. Themed Association (TEA) ve AECOM iş birliğiyle hazırlanan Küresel Cazibe Merkezleri ve Ziyaretçi Raporu (The Global Attractions and Attendance Report) araştırmasına göre dünyanın en fazla ziyaretçi çeken 10 tema parkı yılda 140 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

 

  Paradrop VR İle Yamaç Paraşütü Yapmaya Hazır Olun

Bu kapsamda eğlence ve rekreasyon faaliyetleri de her geçen gün artıyor. Sektörün A’dan Z’ye tüm ilgililerini bir araya getirecek en önemlisi ise önemli iş birliklerine sahne olacak 8. Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Fuarı ATRAX 2020, 13- 15 Şubat tarihlerinde İstanbul Fuar merkezinde düzenlenecek. Fuar eğlence parklarından çocuk oyun gruplarına, jetonlu oyun makinelerinden tırmanma duvarı ekipmanlarına, hareket simülatörlerinden ses ışık sahne sistemlerine kadar son teknoloji inovasyon harikası ürün ve hizmetlere de ev sahipliği yapacak.

Benzer İçerikler

Transformers AR Deneyimi İle Bumblebee

ZED Mini Geliştirici Kitleri İle VR ve AR Bir Arada Olacak

Intel VR Teknoloji Üretme Kararı Aldı Ve VR Başlık Projesi Rafa Kalktı

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x