Apple Vision Pro ve Meta Quest 3 Hangisi Daha İyi?

12 dakika, Okuma Süresi

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3 hangisi daha iyi? Her iki seçenek de şuan satışta ve her ikisi de tüketiciler üzerinde oldukça etki yarattı. Meta Quest 3, Meta’nın şimdiye kadar yarattığı en iyi gözlük diyebiliriz; sadece önceki Quest 2 ile karşılaştırıldığında değil. Hatta bazı alanlarda Quest Pro’ya göre üstünlüğü bile var.

Apple’ın tescilli XR gözlüğü kendi açısından devrim niteliğindedir ve bizi yeni bir ” mekansal hesaplama ” çağıyla tanıştırır. Ancak yüksek fiyatı nedeniyle çoğu insan için Quest 3 kadar erişilebilir değil.

Yine de fiyatlandırma bir yana, hangi gözlük yatırım yapmaya değer ve neden?

Apple Vision Pro vs Meta Quest 3: En iyi gözlük hangisi?

Apple Vision Pro, karma gerçeklik gözlüklerinde yeni bir çağın başlangıcını andırıyor. Olağanüstü çoklu görev yetenekleri, el ve göz takibi ve olağanüstü görsel doğruluğuyla şimdiye kadar kullandığım en güçlü cihazlardan biri.

Öte yandan Meta Quest 3 o kadar da akıllara durgunluk verici değil, ancak XR’ye yeni başlayanlar için kesinlikle daha uygun fiyatlı bir seçenek. Aynı zamanda biraz daha ergonomik bir seçim, ancak bu sayısız tüketicinin Apple Vision Pro’yu mümkün olan her yerde ve her zaman takmasını engellemedi.

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3 Karşılaştırması: Kullanıcılar Ne Diyor?

Apple ve Meta’nın en yeni gözlüklerini karşılaştırmadan önce, Meta’nın tepesindeki insan Mark Zuckerberg’den başlayarak diğer kullanıcıların ne düşündüğüne bakalım istedik. Apple Vision Pro’nun piyasaya sürülmesinden birkaç hafta sonra Zuckerberg incelemesini paylaştı.

Şaşırtıcı bir şekilde Quest 3’ün sadece daha iyi bir değere sahip olmadığını söylüyor; genel olarak daha iyi bir üründür. Bu görüşün biraz taraflı olması muhtemeldir, ancak Zuckerberg paranın karşılığı konusunda iyi bir noktaya değiniyor. Quest 3 çok daha ucuz ve hala birçok yönden Vision Pro ile rekabet ediyor.

Zuckerberg de Quest 3’ü tercih eden tek kişi değil. 360Rumors tarafından yapılan bir anket, insanların %73’ünün Vision Pro yerine Quest 3’ü kullanmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

Ancak sonuçların ankete katılan insanlarla bir ilgisi olabilir. Meta Quest 3’ün sıradan tüketiciler için muhtemelen daha çekici olacağını düşünüyorum. Ancak Vision Pro, profesyonel ekipler için inanılmaz bir fırsatı temsil ediyor. Sadece günlük işler için daha iyi olmakla kalmıyor (aşağıda bunun hakkında daha fazla bilgi vereceğiz), aynı zamanda cerrahi eğitim gibi şeyler için de uygulamalar içeriyor.

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3: Özellikler

Şimdi Apple Vision Pro ile Meta Quest 3 arasındaki karşılaştırmamıza geçelim. Öncelikle her iki şirketin de gözlüklerini biraz farklı tanımladığını belirtmekte fayda var. Apple, Vision Pro’nun standart olarak karma gerçeklik sunan mekansal bir bilgi işlem sistemi olduğunu söylüyor. Meta Quest 3 hâlâ sanal gerçeklik gözlüğü olarak tanımlanıyor. Ancak karma gerçeklik yeteneklerine sahip.

Meta Quest 3 yakın zamanda Apple’ın gözlüğünün bazı mekansal bilgi işlem özelliklerini taklit eden yeni bir ” Yerleşim ” sistemine sahip olacak şekilde güncellendi. Aralarındaki büyük fiyat farkına rağmen Meta ve Apple’ın gözlüğü pek çok benzerliğe sahip.

Teknik özelliklere yan yana bakalım.

Meta Görev 3 Apple Vision Pro
Fiyat 499$’dan başlayan fiyatlarla 3.499$’dan başlayan fiyatlarla
Görüntüleme 120Hz’de göz başına LCD 2064 x 2208 piksel OLED 100Hz’de göz başına 2160 x 3840 piksel
Lensler Observation Observation
İşlemciler Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 Elma R1 ve M2
Kontrolörler El takibi ve Touch Plus kontrolörleri El ve göz takibi
İşlemci 8GB 16 GB
Depolamak 128GB ve 512GB 256 GB, 512 GB, 1 TB
Ağırlık 513g 600-650g
Pil ömrü 2-3 saat 2-3 saat

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3: Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, Meta Quest 3’ün Apple’a göre açık bir üstünlüğe sahip olduğu alanlardan biridir. Meta’nın tüm gözlükleri genellikle makul fiyatlı olduğundan kitleler için daha erişilebilir hale geliyor.

Meta Quest 3, 499 dolar gibi makul bir fiyatlandırma ile satışta. Aslında Quest 3’ü piyasadaki en uygun fiyatlı gözlüklerden biri olarak sıralayabiliriz. Öte yandan Apple Vision Pro’nun fiyatları 3.499 dolar fiyatla başlıyor. Bu fiyata bu kadar çabuk tükenmesi de oldukça etkileyici.

Daha ucuz olan sadece Quest gözlüğünün kendisi değil. Aksesuarlar da daha uygun fiyatlı. Quest 3’ün taşıma çantaları bile 70 dolardan başlıyor, Apple’ın çantası ise 199 dolardan başlıyor. Quest 3’ün reçeteli lensleri de 50 dolardan başlıyor; okuma amaçlı Zeiss lenslerin yarısı fiyatı ve Vision Pro için reçeteli lenslerin üçte biri.

Yine de Vision Pro genel olarak daha “birinci sınıf” bir üründür. Meta Quest 3’ten daha pahalı hissettiriyor ve daha pahalı görünüyor; muhtemelen Apple’ın satış yapmak için fazla uğraşmamasının nedeni budur.

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3: Tasarım

Quest 3 ve Apple Vision Pro’yu yalnızca görünüm açısından derecelendirseydik, Apple’ın gözlüğü kazanırdı. Tasarımı çok daha şık ve daha fütüristik. Ayrıca Meta’nın kopyalayamadığı özelliklerle birlikte geliyor. Örneğin 3 boyutlu lamine cam, gözlerinizin görüntüsünü çevrenizdeki insanlara yansıtabiliyor. Bu garip bir özellik olabilir, ancak yine de farklılık oluşturuyor.

Quest 3 incelememizde de belirttiğimiz gibi gözlük diğer Meta gözlüklerden çok da farklı görünmüyor. Hala beyaz, plastik estetik ve kalın vizöre sahip oluyorsunuz.

Yine de görünüş her şey değildir ve Quest 3’ün konfor, özellikle de ağırlık açısından Vision Pro’ya göre bir üstünlüğü var. Daha önce Apple Vision Pro’nun ağırlığı hakkında yorum yapmıştım. Piyasada daha ağır gözlükler olmasına rağmen, Meta Quest 3 ile karşılaştırıldığında ekstra %20 ağırlık, uzun zaman kullanımında gerçekten bir fark yaratıyor.

Quest 3, kafanızdaki ağırlığı daha etkili bir şekilde dengeler ve daha uzun süre kullanmaya devam edebilmenizi sağlar. Kayış çok iyi değil. imkanınız varsa daha rahat bir uyum için Elite kayışa geçmenizi tavsiye ederiz.

Vision Pro’nun sorunu sadece daha ağır olması değil, aynı zamanda dahili pilinin olmaması nedeniyle tüm ağırlığını ön tarafta taşımasıdır. Gelişmiş bir kafa bandıyla (İkili Döngü gibi) bile bu gözlüğü bir süre sonra takmak yorucu oluyor.

Apple’ın Meta’dan daha iyi yaptığı şeylerden biri de gözlüğün yüzünüze göre uyarlamak. Yüzünüzün taramasını Apple mağazasına yükleyebilirsiniz; onlar gözlüğü sizin için özel olarak ayarlayacaktır. Ekstra konfor için doğru ışık kalkanlarını bile öneriyorlar.

Meta vs Apple: Ekranlar ve Ses

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3 arasında öne çıkan şeylerden biri görsel doğruluk. Quest 3 size görsel performansta önemli bir yükseltme sağlıyor. 120Hz’e varan yenileme hızlarında göz başına 2064 x 2206 piksel elde edersiniz. Ayrıca, geçiş modunda bile Quest 3, Quest 2’den on kat daha fazla piksel sunuyor.

Quest 3, görsel performans açısından kurumsal sınıf Meta Quest Pro‘yu bile gölgede bırakıyor ancak yine de Apple Vision Pro ile rekabet etmekte zorlanıyor. Vision Pro ile 100Hz yenileme hızında göz başına yaklaşık 4K aslına uygunluk düzeyi elde edebiliyorsunuz.

Apple Vision Pro incelememizde görsellerin inanılmaz olduğunu belirtmiştik. Geçişte bile Vision Pro’nun çok daha fazla netlik sunuyor.

Yalnızca Quest cihazlarını kullanan, Quest 3 potansiyel olarak akıllara durgunluk veren bir cihaz gibi görünüyor, ancak Apple’ın ultra zengin deneyimiyle karşılaştırıldığında vasat geliyor diyebiliriz.

Ses açısından bakıldığında Meta, yeni bir HRTF modeli kullanarak uzamsal sesini daha gerçekçi olacak şekilde yükseltti . Bu, dijital dünyayla etkileşim kurduğunuzda seslerin kafanızın etrafında nasıl “konumlandırıldığı” konusunda bir fark yaratır.

Apple’ın mekansal deneyimi de nispeten sağlam ve net sesler ve mükemmel konumlandırma ile oldukça etkileyici. Ayrıca, altı hüzmeleme mikrofonu aracılığıyla iş arkadaşlarınızla kolayca iletişim kurabilirsiniz. Ancak her iki gözlük de genel ses seviyesi ve ses performansı açısından bana biraz eksik geldi. Daha güçlü seçenekler var.

Apple Vision Pro ve Meta Quest 3: Genişletilmiş Gerçeklik

Şimdi Apple Vision Pro ve Meta Quest 3’ü diğer eski gözlüklerinden ayıran özelliğe geçelim: karma gerçeklik. Quest 3, Quest 2’ye kıyasla karma gerçeklik deneyimlerinde büyük bir yükseltme sunuyor ve siyah beyaz geçişin yerine tam renkli geçiş sağlıyor ( Meta Quest Pro’ya benzer şekilde ). Etrafınızdaki dünyayla nispeten hızlı bir şekilde etkileşime girebilirsiniz.

Ancak renkli kamera kalitesinin biraz bulanık olduğunu ve gerçeğe pek uygun olmadığını gördüm. Apple Vision Pro, varsayılan olarak karma gerçekliğe öncelik verir, bu nedenle kameraların çok daha keskin, daha net görüntüler (biraz hareket bulanıklığına rağmen) sunması pek şaşırtıcı değil.

Her iki gözlük de uzaysal videoları destekliyor. Apple’ın gözlüğü, gözlüklerinizle veya iPhone 15 Pro’yla kaydettiğiniz 3D videoları oynatabilir ve oldukça sürükleyicidir. Quest 3 yakın zamanda yalnızca uzamsal video oynatmayı ekledi, ancak görseller Apple’dan alacağınız kadar mükemmel değil. Meta, 3D kameralarını oluşturmaya başlarsa bu durum değişebilir.

Kontrolörler ve El/Göz Takip İşlevselliği

Apple ve Meta’nın sunduğu genişletilmiş gerçeklik deneyimleri arasındaki en büyük farklardan biri, kontrollere yaklaşma biçimleridir. Apple harici denetleyicileri ve klavyeleri bağlamanıza izin verirken, temel deneyim eller serbesttir. Gözlük, içeriği doğal bir şekilde kontrol etmenize yardımcı olacak göz takibi için beş sensör, 12 kamera, altı mikrofon ve bir dizi başka özellikle birlikte geliyor.

VisionOS işletim sistemi temel olarak gerçek dünyanızı kullansa da uygulamaları ve içeriği belirli yerlere konumlandıramazsınız.

Bununla birlikte, Apple Vision Pro’yu kullanarak içerikle etkileşimde bulunmak sezgisel ve doğal bir his veriyor. Alternatif olarak Quest 3’te ayrıca kulaklığın ön kısmında dört kamera, 2 IR kamera, iki çevresel kamera ve bir derinlik projektörü gibi çeşitli sensörler bulunur.

Ancak Quest 3, göz takibini desteklemediğinden, eller serbest içerikle etkileşimde bulunurken daha az kontrole sahip olursunuz. Apple Vision Pro’nun göz ve el takibi olağanüstüyken Quest 3’ün el takibi biraz sorunlu gibi.

Bunun yerine Plus denetleyicileri kullanmanız daha iyi olacaktır . İyi haber şu ki, bu kontrol cihazları önceki gözlüklerde bulunan kontrol cihazlarından çok daha iyi.

Daha hassaslar, daha ergonomiktirler ve hatta geliştirilmiş dokunsal geri bildirim yeteneklerine sahiptirler. Yine de tamamen sürükleyici bir deneyim arıyorsanız Apple’ın eller serbest yaklaşımının genel olarak daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak Meta daha sonra tam vücut izleme yetenekleri ekleyebilir ve bu da ona bu alanda avantaj sağlayabilir.

Apple Vision Pro ve Meta Quest Pro: Performans

Apple’ın Vision Pro için kendi çiplerini ve işletim sistemini geliştirme konusundaki tescilli yaklaşımı, performansında kesinlikle kendini gösteriyor. Siri’nin sesinizi dinlemesini sağlayan sorunlar gibi ara sıra hatalar olabiliyor ama bu çok büyük sorun edecek kadar değil.

Gözlükteki R1 ve M2 işlemciler, kullandığınız uygulamalardan bağımsız olarak olağanüstü, tutarlı performans sunuyor. Ayrıca, Vision Pro’nun çoklu görevlerde üstün olduğunu belirtmekte fayda var, bu da onu iş kullanıcıları için daha iyi bir araç haline getiriyor.

Meta Quest 3, Snapdragon XR2 Gen 2 işlemcisiyle etkileyici ve Quest 2’den alacağınız performansın 2,5 kat daha fazlasını sunuyor. Ancak bu gözlüğü kullanırken gecikmeyle ilgili daha fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. Ancak Quest 3’ün genel ekosistem açısından şu anda biraz daha esnek olması dikkat çekici.

Apple Vision Pro, Facetime gibi çeşitli mevcut uygulama ve özelliklerle iyi çalışsa da Apple Watch’unuzla çalışmaz. Ayrıca iPad veya iPhone ekranınızla Mac aygıtınızla aynı şekilde etkileşim kuramazsınız.

Quest 3, Apple fotoğraflarına ve mesajlarına erişim için bütünsel bir ekosisteme sahip değil ancak mevcut bilgisayarınız da dahil olmak üzere birçok farklı şeyle çalışabilir.

Yazılım ve İçerik

Meta’nın Quest 3 için mevcut uygulama yelpazesi çok daha geniş. Ancak Apple, çok çeşitli yeni deneyimler sunmak için geliştiriciler ve yenilikçilerle birlikte çalışarak bu alanda ciddi ilerlemeler kaydediyor.

Her iki şirketin sunduğu yazılım ve içeriğin kimi desteklemeyi amaçladığıdır. Oyun oynamak Meta Quest 3’te biraz daha iyi çünkü pek çok eğlence odaklı uygulama mevcut. Ancak Vision Pro’da video izlemek ve film izlemek daha iyi.

İster düz, ister 3D, ister uzaysal ekranları izliyor olun, Apple’ın sunduğu deneyim olağanüstüdür. Hatta Disney+ gibi şeyler için ekstra mekansal özellikler bile sağlıyor.

Apple Vision pro’nun gerçekten parladığı yer, iş kullanıcılarına yönelik destek açısındandır. İlk olarak, net mikro OLED ekranlar, yansıtılan MacBook ekranınızın muhteşem görünmesini sağlıyor. Özellikle Quest 3, Apple’ın tek ekrana odaklanmasıyla karşılaştırıldığında size aynı anda birden fazla ekran gösterebilirken Vision Pro, uygulamalarla çoklu görev yapma konusunda daha iyi.

Siri’ye ve diğer hizmetlere erişmeye devam ederken aynı anda çeşitli iOS uygulamalarını açabilirsiniz. Microsoft Office, Zoom ve Slack gibi şeyleri aynı anda denemenin bir sınırı yok. Ayrıca güçlü hüzmeleme mikrofonları sayesinde Vision Pro’da iş arkadaşlarımla iletişim kurmanın çok daha iyi olduğunu gördüm.

Pil ömrü

Sonunda, bu Apple Vision Pro ve Meta Quest 3 incelemesinde bir miktar çıkmaza girdik: pil ömrü. Her iki şirket de gözlüklerinin bağımsız VR gözlüğü olarak 2-3 saat arasında pil ömrü sunabileceğini iddia ediyor. Testlerime göre, kullandığınız uygulamalara bağlı olarak bu iddialar oldukça doğru.

Apple Vision Pro’nun en büyük sorunu pil takımının harici olması. Bu pili ayrı olarak şarj etmeniz, gözlüğünüze bağlamanız ve cihazla etkileşimde bulunurken cebinizde taşımanız gerekiyor.

Quest 3’te aynı sorun yok. Gözlüğü ve kumandaları şarj cihazına takabilir ve kablolar yolunuza çıkmadan karma gerçekliğe dalabilirsiniz.

Meta Quest 3 ve Apple Vision Pro: Karar

Peki, Apple Vision Pro vs Meta Quest 3: Hangisi en iyisi?

Zuckerberg’in iddialarına rağmen Vision Pro’nun genel olarak özellikle iş kullanıcıları için daha iyi bir gözlük olduğuna inanıyoruz. Daha iyi görsel doğruluk, daha güçlü izleme yetenekleri, gelişmiş performans ve daha şık bir tasarım sunuyor.

Quest 3’ün hafiflik, uzun süreli kullanım için daha ergonomik bir deneyim, oyuncular için daha büyük bir uygulama mağazası ve daha küçük bir fiyat etiketi gibi bazı kazanan noktaları var.

  • Apple Vision Pro: En son teknolojiye sahip mekansal bilgi işlem özellikleri ve mükemmel görsel netlik ile ileri düzeyde karma gerçeklik deneyimi arayan iş kullanıcıları için.
  • Meta Quest 3: Konfor, uygun fiyat, kullanım kolaylığı ve çok çeşitli oyun uygulamaları arayan sıradan tüketiciler için.

TeknoVR