2018 Yılında PC VR Gözlükleri İkiye Katlandı: Steam Rapor

3 dakika, Okuma Süresi

PC VR’nin genel haber içeriğini okursanız, ekosistemin “ölmekte” veya “ölü” olduğu izlenimini edinebilirsiniz, ancak verilerin bize söylediği şey bu değil.

PC VR Gözlük şirketleri şu anda satış rakamları yayınlamamaktadır ancak, bunun nedenin kötü olmasından daha çok verilerin doğru analiz edilebilir olmaması ile alakalı. Valve’ın PC’deki en popüler mağazası olan Steam mağazası, aylık bir “Donanım Araştırması” düzenliyor.

2018 Yılında PC VR Gözlükleri İkiye Katlandı

Bu anket, her ay katılmayı kabul etmesi gereken rastgele bir Steam kullanıcısı örneğine sunulmaktadır. Üyenin PC bileşenlerini ve bağlı tüm çevre birimlerini tarıyor ve sisteme bağlı PC VR gözlüklerini içeriyor.

steamhwsurveydec2018

Açık olmak gerekirse, bunlar kesin rakamlar değil, o ay içinde bir gözlük takılıyken ankete katılan kullanıcıların yüzdesi.

steamhwsurvey2018chart6

(“diğer”, oculus rift dk2 ve htc vive pro ürününü içerir)

Yukarıdaki veriler oldukça açık bir şekilde, PC VR kullanıcılarının 2018 yılı içinde Steam’de neredeyse iki katına çıktığı görülüyor. Şuan için Steam kullanıcılarının %0,08 oranında VR gözlük kullanıyor olduğunu görüyoruz.

Oculus Rift % 85 büyüdü, HTC Vive % 65 büyüdü ve maalesef Windows MR kulaklıkları yıl içinde kayıt yapamayacak kadar az kullanıcı oranı ile başladı, şu anda MR gözlük kullanıcı oranı 0.07’de.

htc vive 499

htc vive fiyatı

HTC Vive’nin muhtemel büyümesi, Mart’ta 1009 dolarlık fiyatın 499 dolara düşmesi etken oldu. Windows MR’nın büyümesi de fiyattan kaynaklanıyor. Microsoft ve ABD’deki diğer perakendeciler MR gözlükleri için fiyatları bu yıl agresif bir şekilde indirdiler. Yapılan indirimler ile fiyatlar zaman zaman 149 dolara kadar düştü.

marvel powers united vr group shot 2

Oculus Rift’in büyümesini için öngörüde bulunmak biraz daha zor. Oculus Rift normal satış fiyatı olarak 349 dolara korudu. Fiyatı 2017’den bu yana 399 dolara yükseldi. Oculus Rift büyüme sürecinin fiyat politikasından daha çok, Marvel Powers VR ve Echo Combat gibi yüksek bütçeli oyunlar diyebiliriz. Diğer bir olasılık, Facebook’un Go ile birlikte pazarlamayı hızlandırmasıdır.

PC VR 2019

TechCrunch’ın daha yüksek çözünürlük ve iç-dış izlemesi ile “Knuckles” denetleyicili 135 ° ‘lik Vana gözlüğünün avantajları ile birlikte PC VR’nin 2019’da daha hızlı büyümesini bekliyoruz.

Kalitedeki iyileştirmeler ve fiyattaki düşüşler, birçok PC oyuncusunu VR Gözlük olmaya ikna edebilir. Uygulamaların ve oyunların kalitesindeki ve miktarındaki sürekli artış, satın alımlarına değer kılacak gibi.

Yorum yazın

TeknoVR