Sanal Gerçeklik

2018 Sanal Gerçeklik Pazar Payı VR Gözlük Satış Oranları

2017’de temelinin tam olarak oturmamasından dolayı yaşanan aksiliklerden sonra. Sanal gerçeklik pazar payı, geçen 2018 yılını iyimser gözlük satış oranları ile beklentilerini geride bıraktı. SuperData Research, yıllık sektör VR geliri 3,6 milyar dolara ulaştığını gösterdi. Nielsen’in 2018 yılı için tahminde bulunduğu 3,8 milyar dolarlık rakamları da geçtiğini gördük.

Bu, gelirlerde bir önceki yıla göre %30’luk bir artış görünüyor. Özellikle önde gelen VR cihazlarının bazılarında tatil dönemi için yapılan fiyat kampanyalarının düşüşleri göze çarpıyorsa.

2018

SuperData’nın 2018 dördüncü çeyreği, XR pazar raporuna göre.  satış oranları şöyle, Sony , her çeyrekte en çok satılan VR seti olarak 700.000 adet satış yaparak. Tatil çeyreğinde pazar lideri olarak yer aldı. Buna karşılık, bağımsız Oculus Go, ve cihazlarının sırasıyla 160.000 ve 130.000 VR gözlük sattı, Vive 555.000 adet sattı. 2019 yılı içinde yeni PC VR seti ile VR gözlük satış oranlarının daha da yükseleceği kesin gibi görünüyor.

SuperData, satışlardaki bu yükselişleri özellikle cazip fiyatlara bağlıyor. Kara Cuma indirimleri ile Beat Sabre gibi oyunların piyasaya sürülmesi ile, 2018‘i VR gözlük satış oranları içinde, en güçlü VR donanım olarak sonlandırdı. 199 $ karşılığında, kolay ve basit kullanımı ile Oculus Go, ilk kez VR gözlük alıcılarına hitap ediyor, ancak firma tüketicilerin “konsolda, PC VR seti ve bağımsız gözlüklerde daha üst düzey deneyimler yaşadığını” belirtti.

Sanal Gerçeklik Pazar Payı

2019 için SuperData, Oculus’un yeni nesil bağımsız VR seti olan Quest VR gözlük “yüksek tüketici ilgisi” sayesinde. 1,3 milyon adetlik satış olacağını öngörüyor ve Quest VR gözlük 399 $’lık fiyat noktasını belli dönemlerde kampanyalar ile geri çekmek zorunda kalacağını tahmin ediyor. Oculus ana şirketi Facebook için Quest Go’dan daha iyi olan performansı ile tüketicilere daha çekici VR donanım olarak geleceğine inanıyor.

  Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Realmax Qian AR

 Extended reality

Şaşırtıcı bir şekilde, oyunlar genişletilmiş gerçeklik kategorisi için en büyük gelir üreticisi ve XR yazılımı gelirinin yüzde 68’ini bu kategoriden kazanıyor. Niantic’in Pokémon Go oyunu, XR oyunları gelirinde 2 milyar dolarlık gelirin yüzde 66’sını oluşturdu. Bu da hem mobil hem de teknolojilerinin nakit getiri gücünü doğru koşullar altında gösterdi. Konuma dayalı VR deneyimleri, XR gelirlerinin artmasına da yardımcı oldu.

SuperData, geleceğin tüm XR kategorisi için parlak olduğunu belirtti. 2018’in donanım, yazılım ve deneyim gelirlerinin tümü bir arada ele alındığında, XR 2018’de 6,6 milyar dolar elde etti ve rakamların önümüzdeki dört yıl boyunca her yıl istikrarlı bir şekilde artması bekleniyor. 2022 yılına gelindiğinde, firma XR gelirlerinde 348 milyar dolarlık bir rakam bekliyor. 2018’den yüzde 442 artış – büyük ölçüde artan. Sanal gerçeklik VR ve AR donanımı satışları sayesinde ve bunun ile birlikte yazılım gelirleri olacak.

Benzer İçerikler

Steven Kleın, W Dergisi için Katy Perry AR Deneyimini Yarattı

Merge VR, Eğitim ve Eğlence Amaçlı Merge Küplerini Tanıttı

LYNX-R1 Bağımsız MR Gözlük

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x